Jean Nel, SV1b2

Is your surname Nel?

Research the Nel family

Jean Nel, SV1b2's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jean Nel (Néel), SV1b2

Afrikaans: Jean Nel, SV1b2
Also Known As: "Nel", "Neel"
Birthdate:
Birthplace: Amsterdam, Holland
Death: Died in Stellenbosch, Cape of Good Hope, South Africa
Place of Burial: Stellenbosch, Cape Winelands, Western Cape, South Africa
Immediate Family:

Son of Guillaume Nel, SV/PROG 1 and Jeanne de la Batte, SM/PROG
Husband of Susanna Fourie, b1 SM
Father of Willem Nel, SV1b2c1; Jan Nel, b2c2; Louis Nel, a1b2c3; Susanna Nel, b2c4; Marthinus Nel, b2c5 and 2 others
Brother of David Nel, SV1b1; Jeanne Nel, SV1b3 SM; Cornelia Nel, SV1b5 SM; Esaias (Izak) Nel, SV1b4; Willem Nel, SV1b6 and 5 others

Occupation: Farmer, Farmer/Heemraad
Managed by: Private User
Last Updated:

About Jean Nel, SV1b2

http://www.stamouers.com/stamouers/surnames-n-to-q/356-nel-estienne


Jean (Jan) *1687 Amsterdam, x Susanna Fourie, Gevestig te Blaawklip en later Rustenburg en Keerweder, Stellenbosch. Heemraad van Stellenbosch in 1722.

Guillaume NEL, / Neel gebore ongeveer 1663, in Rouen, Normandie

Let wel dat hy nie familie van Estienne Nel nie.

Hy was 'n Franse Hugenoot wat in 1688 aan die Kaap aangekom het --

'''sommige boeke meld dat hulle op De Schelde na die Kaap gekom het, maar die moontlikheid is groter dat hulle as Amsterdammers aan boord van die Amsterdamse Borssenburg as De Schelde van Vlissingen''' 

met Vlaminge as passasiers was,

saam met sy vrou, Jeanne la BATTE van Saumur

In 1690 het hy finansiële hulp ontvang vir homself, sy vrou en 2 kinders ontvang. Teen 1734 was hy en sy familie reeds goed in die Kaapse distrik gevestig. Op 9 November 1690 koop hy van Gerrit Jansz Visser die plaas Blaauwklip, Distrik Stellenbosch Wyk Moddergat aan hom toegeken, en in 1711 is die plaas Bootmans Drift, Drakenstein. Hy het 10 kinders gehad:

Boer in the Stellenbosch district. Besit die plase Rustenburg en Keerweerder, aangrensend Blaauwklippen. Koop die plaas Vergelegen wat voorheen aan Simon Van Der Stel behoort het.

1718 deacon

1724 elder of the Stellenbosch congregation

During 1722 appointed district councillor Stellenbosch


Jean Niel kom as jong seun in 1688 aan wal in die Kaap de Goede Hoop vanaf "De Schelde" vergesel deur sy vader Guillaume Niel, sy moeder Jeanne Niel(de la Batte) en suster Jeanne Niel wat aan boord ter see gebore is. Hy het ook gedurende 1722 op die Heemraad van Stellenbosch gedien.

Familie Nel van Nelspruit (1982) - Hans Bornman - bl 11.

Jean Néel - http://www.e-family.co.za/ffy/g5/p5710.htm


Son of Guillaume Néel (1663 - c.1734) and Jeanne de la Batte born c. 1663

  • Born before 4 May 1687 at Amsterdam, Holland.
  • Married Susanna Fourie, daughter of Louis Fourie and Suzanne Cordier, in 1716.
  • Died in 1738. Jan Nel signed a NG Church Council meeting resolution on 2/1/1738 and at the next Council meeting held 11/4/1738 mention is made of his widow Susanna. Source NG Kerk Archives Stellenbosch. So Jan died between these 2 dates.

Name Variants

  • Jan Nel.
  • Jean Nel.

Jeanne Néel and Jean Néel arrived at the Cape in 1688 from Amsterdam on board the Schelde (speculation by Pieter Coertzen) with Guillaume Néel and Jeanne de la Batte.

In 1722 Jean was a member of the Heemraad, Stellenbosch. in 1722.

Children with Susanna Fourie

  • Willem Nel - Bapt. 25 Apr 1717
  • Jan Nel - Bapt. 13 Nov 1718
  • Lowies Nel - Bapt. 16 Feb 1721
  • Susanna Nel - Bapt. 4 Oct 1722
  • Martinus Nel - Bapt. 19 Nov 1724

◦Johanna Margaretha Nel - Bapt. 26 Mar 1730


Webpage Olive Tree Ships - Borssenburg (http://olivetreegenealogy.com/ships/sahug03.shtml) "Borssenburg - 2nd ship to leave Netherlands but 3rd ship to arrive at Cape, 150 feet long, could carry 80 passengers, sailed January 6, 1688, arrived Cape May 12, 1688. no disease nor death on board

  • Pierre Rousseau
  • Marie Rousseau
  • Francois Retif
  • Anne Retif
  • Pierre Meyer
  • Michel Martineau, Blois
  • Pierre Lombard
  • Marie Couteau of Soubeyran, Dauphine
  • Daniel Hugot of Champagne

From Coertzen, Pieter - "The Huguenots of South Africa 1688-1988", Tafelberg Publishers Limited, Cape Town, 1988




            
view all 13

Jean Nel, SV1b2's Timeline

1687
May 4, 1687
Amsterdam, Noord-Holland, Holland
1687
Amsterdam, Holland
1717
April 25, 1717
Age 30
Stellenbosch, Cape of Good Hope, South Africa
1718
September 13, 1718
Age 31
South Africa
1721
February 16, 1721
Age 34
Swellendam, Overberg District Municipality, Western Cape, South Africa
1722
October 4, 1722
Age 35
Cape, South Africa
1724
November 19, 1724
Age 37
Cape of Good Hope, South Africa
1730
March 26, 1730
Age 43
Cape of Good Hope, South Africa
1736
March 25, 1736
Age 49
Cape of Good Hope, South Africa