Jens Nielsen Saltensee, af Linde

public profile

Is your surname Nielsen Saltensee?

Research the Nielsen Saltensee family

Jens Nielsen Saltensee, af Linde's Geni Profile

Records for Jens Nielsen Saltensee

5,488 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jens Nielsen Saltensee, af Linde

Also Known As: "Johannes Nicklesson"
Birthdate:
Death: after 1318
Immediate Family:

Son of Niels Nielsen Saltensee, af Linde and N.N.
Brother of Lage Nielsen Saltensee, af Linde; Erik Nielsen Saltensee af Linde and Arine Saltensee, af Linde

Occupation: Riksråd
Managed by: Private User
Last Updated:

About Jens Nielsen Saltensee, af Linde

Jens Nielsen Saltensee af Linde

Notater

  • kaldes af Huitfeldt Johannes Nicklesøn Saltensee og var 1307 blandt de rigets råd, som var nærværende, da hertug Christoffer blev forlenet med Sønderhalland, vel næppe den Johannes Nicklesson, der 1315 var forlover for hertugen af Sønderjylland ved forliget i Nyborg og atter nævnes 1318 ved dagtingningen i Slagelse.

http://finnholbek.dk/getperson.php?personID=I53129&tree=2

view all

Jens Nielsen Saltensee, af Linde's Timeline

1318
1318
????