Johan Andersson Bratt

Is your surname Bratt?

Research the Bratt family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Johan Andersson Bratt

Also Known As: "Jonas"
Birthdate:
Death: 1692
Brattfors, Värmland, Sweden
Immediate Family:

Son of Anders Andersson Bratt and Ingrid Jonsdotter Ekman
Husband of Brita Schytler
Father of Anders Bratt; Christina Bratt; Lars Bratt; Ingrid Anna Bratt and Hedvig Bratt
Brother of Lars Andersson Bratt; Anders Andersson Bratt; Peter Andersson Bratt; Anna Andersdotter Bratt; Christina Bratt and 6 others

Occupation: Patron Brattfors
Managed by: Johan Anell
Last Updated:

About Johan Andersson Bratt

Innehade Brattfors bruk. Enligt Helmer Bratt "Några anteckningar.." hade Johan och Brita fem barn Anders, Christina (Stina), Lars, Ingrid Anna och Hedvig. De två senare dog i ett års ålder.


Tok over etter far sin som brukspatron i Brattfors S
Övertog bruket efter fadern.


I Några anteckningar om släkten Bratt från Brattfors, Helmer Bratt används förnamnet Johan. I Bratt från Brattfors - En släktkränika, Christian Bratt används förnamnet Jonas.

view all

Johan Andersson Bratt's Timeline

1685
1685
1687
1687
Brattfors, Värmland, Sweden
1688
1688
Brattfors, Värmland
1689
1689
1692
1692
1692
Brattfors, Värmland, Sweden
????