Johan Georg Vieth

Is your surname Vieth?

Research the Vieth family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Johan Georg Vieth

Also Known As: "Johan Georg van der Vith", "Johan Georg van der Vieth"
Birthdate:
Death: January 07, 1749 (39-40)
Immediate Family:

Son of Liebhart Vieth and Anna Margrethe Junge
Husband of Cathrine Nicoline Brüggemann
Father of Johanne Georgia Vieth
Brother of Immanuel Gerhard Levardsen Vieth; Anna Dorothea Vieth and Peter Johan Vieth

Occupation: Kaptein i den dansk-norske Marine
Managed by: Private User
Last Updated:

About Johan Georg Vieth

Vieth, Johan Georg, f. 1709; g. 17/7 1741 m. Cathrine Nicoline von Brugmann, f. 20/11 1715.

1726 ref. Kadet, 1728 Kadet, 1/10 1730 tilladt at gøre en Rejse som Styrmand med Skibet Christiansborg til Vestindien og Rejsepas (Adm. K. B.), 31/12 1732 Sekltnt., 18/2 1733 tilladt at rejse udenlands (Kgl. Res.), 1733-35 i engelsk Orlogstjeneste, 11/12 1733 har ligget paa Spithead Red hele Sommeren med Orlogsskibet Dreadnought, er nu afmønstret og kommet til London (I. S. Adm.), 29/12 s. A. er kommet ombord i Fregatten Shorham, der skal konvojere til Lissabon (I. S. Adm.), 1/1 1735 er kommet tilbage til London efter Togt til Middelhavet (I. S. Adm.), 1/3 1737 Interims-Ekvipagemester (Adm. K. B.), 10/1 1738 Vice-Ekvipagemester (Adm. K. B.), 2/1 1740 Prltnt., 19/7 1741 Kaptltnt., 22/8 1742 Ekvipagemester paa Gammelholm og Medlem af Havnekommissionen (Kgl. Res.), 22/9 1746 Kapt., 1748 Chef for Fregatten Samsøe i Esk., Esk. maatte paa Grund af Havari søge norsk Havn og kom tilbage til Kbh. Juli s. A., død 7/1 1749, 16/1 s. A. det tillades Enken at hensidde i uskiftet Bo (Kgl. Res.).

T. A. Topsøe-Jensen & Emil Marquard: Officerer i den Dansk-Norske Søetat 1660-1814 og den Danske Søetat 1814-1932 (København 1935) Vol. II, p. 699.

view all

Johan Georg Vieth's Timeline

1709
1709
1749
January 7, 1749
Age 40
May 2, 1749
København, Københavns Amt, Sokkelund Herred, Danmark