Johannes Johannis Amnorinus

Is your surname Amnorinus?

Research the Amnorinus family

Johannes Johannis Amnorinus's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Johannes Johannis Amnorinus

Swedish: Johan Johansson Amnorinus
Also Known As: "Johannes Johannis"
Birthdate:
Death: 1690
Immediate Family:

Son of Johannes Martini Amnorinus and N.N Simonsdotter Paganus
Husband of Kristina Salomonsdotter Enberg
Father of Johan Johansson Amnorin; Paul Johansson Amnorin; Zachaeus Johansson Amnorin; Andreas Johannis Amnorin and Margareta Johansdotter Amnorinus
Brother of Zachaeus Johannis Amnorinus and Anna Margareta Johansdotter Amnorin

Occupation: Kyrkoherde i Jakimvaara, Jaakkiman kirkkoherra, Kyrkoherde
Managed by: Private User
Last Updated:

About Johannes Johannis Amnorinus

Lähde; Släktbok Ny följd I:2. utg. av Alf Brenner Tab. 2.

http://www.helsinki.fi/ylioppilasmatrikkeli/henkilo.php?id=U383

Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852 Henkilötiedot:t Yo Uppsalassa 24.7.1678 Johan Amnorinus Johannes Johannis, Finno U383. Vht: Jaakkiman kirkkoherra Johan Amnorinus (Johannes Martini, † 1690) ja hänen 1. puolisonsa N.N. Simonsdotter (Paganus). Ylioppilas Uppsalassa 24.7.1678 Johannes Johannis [Jachymeos Finnones]. — Jaakkiman kirkkoherran (isänsä) apulainen 1679, kirkkoherra 1690. † ~1691.

Pso: N.N. Enberg.


Faderns koadjutor 1679. Kallas 1680 "en ung prästman" År 1686 tillspordes på tinget "de Terväjärvi, Huhti-Tervus, Kesswalax, Kalkisalo och Kuhkas bor om de där hos sig ett kapell, efter det förslag som på senaste visitationen i Jakimvara gjord är, vilja uppbygga och kyrkoherden Johan Amnorini son herr Johan för gudtjänstens förrättande där samma städes utan någon avkortning för kyrkoherden och kapellanen på deras rättigheter särdeles förnöja och betala, svarades att de begära att de kunde få herr Johan till dem var 3: och 4:e söndag ibland, som det i synnerhet om höst och vår kan falla till att predika och gudstjänsten hålla" Tillfällig kyrkoherde i Jakimvara efter fadern. Föreslogs av domkapitlet till kyrkoherde först i tredje rummet, ehuru församlingen begärt honom för hans morfars skull, vilken varit kyrkoherde där i 20 år, varjämte han själv varit faderns koadjutor i 11 år. Konstituerad av KM:tät till kyrkoherde i Jakimvara 9/9 1690 då han "genom sin lärdom och skickliga leverne gjort sig till samma befrdran värdig" Ingick 29/19 1691 förening med sin styvmoder Elisabet Sylvius om arvet efter fadern.