Johannes Eglon

Is your surname Eglon?

Research the Eglon family

Johannes Eglon's Geni Profile

Records for Johannes Eglon

5,032 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Johannes Eglon

Birthdate: (71)
Birthplace: Nõo, Tartumaa
Death: January 24, 1908 (71)
Vändra, Pärnumaa
Place of Burial: Vändra kalmistu, Pärnumaa
Immediate Family:

Son of Jakob / Jaak Eglon and Madli Eglon
Husband of Elisabeth Auguste Eglon
Father of Johanna Julie Univer; August Victor Eglon; Franz Otto Eglon; Agnes Martha Eglon; Eugen Bernhard Eglon and 1 other
Brother of Mari Eglon; Jaak Eglon; Jürri Eglon; Hans Eglon and Juhan Eglon
Half brother of Andres Eglon

Managed by: Private User
Last Updated:

About Johannes Eglon

Johannes Eglon (10. VI 1836 Vastse-Nõo vald – 6. II 1908 Vändra), haridustegelane, kurtide ja kurttummade õpetaja. Lõpetas 1859 Valga seminari. Oli 1859–66 Kanepis ja Vändras kooliõpetaja, 1866–99 Vändras Eesti esimese kurttummade kooli õpetaja ja aastani 1894 ka selle juhataja. Täiendas end 1870. aastail Saksamaal ja Šveitsis. Arendas Eestis esimesena kurtide õpetamise metoodikat, käsitles kurttummuse põhjusi ja ravi ning kurdi lapse kodust kasvatust. Oli Eesti Kirjameeste Seltsi ja Eesti Aleksandrikooli asutajaid ning Pärnu ja Vändra kohalike seltside algatajaid ja juhte, asutas Vändra esimese laulu-ja mängukoori.

Eesti kurtide ajalugu Johannes Eglon

Johannes Eglon oli esimene kurtide õpetaja Vändra koolis ja õpetas 33 aastat kurte. Teda ei tohi unustada. Eesti kurtide koolide ajalugu aga peab tema nime aupaika märkima. Ka meie avalikus elus ei või Johannes Eglonit tähele panemata jätta (ajaleht Linda).

Johannes Eglon sündis 29. mail (10. juunil uue kalendri järgi) 1836 Tartumaal Vastse–Nõo mõisas. Poisikesepõlve elas väikene Johannes Rannus Savi kõrtsis. Isa Jakob oli 1838. aastal Rannu mõisa käest Vilsi talu koos Savi kõrtsiga ära rentinud, kus ta 25 aastat elas.

1842. aastal viidi 6 aastane poisikene Rannu köstri juurde kooli. Seal olid peale Egloni veel 12 suurt poissi, kes vallakoolmeistriks õppisid. Talvel koolis ja suvel karjas käies sai poiss 12 aastaseks. Sellel ajal jäi isa õnnetuse läbi vaeseks. Tulekahjus hävis elumaja kõige kraamiga ja loomalaut. Rannu köster Andreas Luig kutsuti sel ajal Tartu Maarja koguduse köstriks ja tema võttis poisi kaasa. Tartus käis Johannes Laalandi elementaarkoolis, kus ta hakkas saksa keelt õppima.
1852. aastal astus Johannes Tartu kreiskooli, kus õppis usinasti. Temaga oli ühes koolis Jakob Hurt, kes oli eesti rahvaluule- ja keeleteadlane, vaimulik ning ühiskonnategelane. Aga kreiskooli jäi poiss ainult üheks aastaks, sest tema ema Madli suri augustikuul 1853. Vaene isa Jakob oli nüüd veel enam kitsikuses, pidi võtma poja koju, kus hakkas noormees köster [Samuel Auster Samuel Austeri] abiks. Ta hakkas nüüd kihelkonna koolipoisse õpetama, nagu teda oli õpetatud. Siin õpetas ja õppis Johannes kuni 1856. Siis tuli tal soov Valga seminari minna. Isa vaidles vaesuse pärast vastu. Kodukohas pakuti Johannesele Nõo köstri tööd, aga õppimisehimu võitis. Sügisel 1856 läks Eglon isa viimase rahaga 60 rbl. taskus, Valga Liivimaa kihelkonnakooli õpetajate ja köstrite seminari (Cimze seminari). Koolivennad olid tal ka siin noored mehed, kellest mõned pärast üleüldiselt tuntuks saanud: Jakob Pärn, Carl Robert Jakobson ja teised. Õppimine läks hästi, sest Johannesel oli kogemusi koolmeistri ametis. Sellepärast võis Johannes linnas vaestelaste koolis ka tunde anda ja õpetaja Ulmanni eestikeelsetes talitustes aidata. Kui poiss läks Viljandi kaupmehelt riideid ostma, kuulis aus kaupmees, et ta lubas ise ennast vaevaga koolitada, siis kinkis kaupmees riideid omalt poolt.
1859 aastal kui seminari kursus lõpetatud, asus noor Eglon Kanepisse kihelkonna koolmeistriks, kus ta töötas kuus aastat kuni 1865. aastani. 1862. aastal uppus 17 aastane neiu Emilie Hammer Erastvere järve nõrga jää pärast Johannese silmade all. Raske löök oli see noormehele, sest Emilie oli ta esimene armastus. Kanepi kihelkonnakoolis õppis õpetaja Egloni käe all eesti rahvusliku skulptuuri looja August Weizenberg.
1864. aastal kihlus Eglon uuesti oma hilisema abikaasaga, kelle nimi oli Elisabeth Auguste Ullrich Riia muusikameistri perest. Ta töötas 1866. - 1894. aastal majaemandana. Sellel aastal oli tal aga ka palju pahandust. Üks vaenuline Erastvere peremees oli ta peale kaevanud, et ta ,,mässaja“ olevat. Johannest tiriti Võru vangi, istus ta ilma süüta 10 päeva uurimise all. Hiljem lasti teda vabaks, sest mingit süüd ei leitud.
Kurtide kooli asutamiseks kutsus Sokolovski 1865. aastal Johannese Vändrasse. Eglon hakkas nüüd töötama Lelle klaasivabriku koolis, kus ta abielusse astus. Kurtide õpetamise valmistumiseks sai Sokolovski Saksamaalt kurtide õpetamisetööde kirjandust, mida hakati koos Johannes Egloniga uurima ja katsetama selle ellu rakendamist kahe kurdi lapse juures (Mart Kerres ja Kai Loorents). 1866. aasta detsembrikuu alguseks lõpetati koolimaja ja kõrvalhoonete ehitamine. 10. (23.) detsembril 1866. aastal toimus pidulik kooli avamine jumalateenistusega. Vändra kirikus kooli õnnistamispäeval astusid esimesed 10 õpilast J. Egloni käekõrval altari ette. Peale jumalateenistust järgnes koolimaja õnnistamine, siis avas Eglon esimesena koolimaja ukse. Pärast, kui juba kool rohkem arenes, oli tal võimalik välismaal reisida ja seal kurtide koole vaadata. 
11. (24.) detsembril 1891. aastal tähistati koolmeistri 25 aastat tööjuubelit. Juubilarile kingiti hõbedast peeker ja kaunid hõbedast lauariistad. Sel ajal, Mihkli kirikus Läänemaal oli palju uudishimulikku rahvast, viis õpetaja kaks kurti sinna. Kurdid kõnelesid, kui rahvas kuulas vaikselt.
Johannes pühendas sellele raske ametile oma terve elu ja töövõime. 33 aasta jooksul oli ta rääkima õpetanud ja igavese eluteele juhatanud 160 kurti. Ka ta perekonnaelu oli õnnelik, neil oli kolm poega ja kolm tütart.
Peale õpetajatöö oli Eglon ka ühiskonnas oma rahva kasuks tööd teinud. Eesti avalikust elust võttis Eglon elavalt osa. Ta oli C. R. Jakobsoni noorepõlve sõber ja lähedalt Jannsenite perekonnaga tuttav. Johannes oli Eesti Kirjameeste Seltsi, Eesti Aleksandrikooli, Pärnu Eesti Põllumeeste Seltsi, hiljem Vändra Põllumeeste Seltsi asutajate seas ning juhtinud Kanepi ja Vändra muusikakoore. Ta tegi ka kaastööd ajalehtedele ja kirjutas ka raamatuid, mille seas raamat ,,Kurttumm, tema elu ja olu“. C. R. Jakobsoniga pärast teravalt kokkupõrkamise järele tõmbas ta ennast avalikust elust tagasi. Kui Vändrasse uus põllumeese selts asutati, oli Eglon jälle agar liige ja mitu aastat selle seltsi abiesimees. 

1894. aastal astus kurtide kooli uus direktor Constantin Hörschelmann ja uus juhatus otsustas 1899. aastal saata Eglon armuleivale (pensionile). Aga vanamees arvas, et suudab edasi töötada.

Imestusega nägid lähemad tuttavad, et väga hea tervisega Eglon ametita olekus kiiresti vananema hakkas. Tema isa oli ligi 100 aastat vanaks elanud ja kõik kuulutasid ka pojale kõrget vanadust ette. Kuni vanakese jõud veel tubli ja vaim värske oli, andis Johannes eraviisil õpetust nendele kurtidele, kes vanaduse ja mõne muu põhjuse pärast kooli ei saanud, kes kõnet mõistsid, aga kuulmise kaotamise pärast teiste inimeste sõnu suultliigutustest ära lugema tahtsid õppida.
Kahenädalase raske haiguse järele suri 72 aastane esimene kurtide õpetaja 24. jaanuaril (6.veebruaril) 1908. aastal. 29. jaanuaril (11.veebruaril) viidi ta puusärk kurtide koolimajast Vändra kirikusse, siis kalmistule. Kurdid olid tulnud Tallinnast ja Pärnust matusele ja tänasid südamest oma armast kooliõpetajat. Kurtide õpetamise tööd jätkasid Johannese tütar proua Johanna Univer abikaasaga ja teiste õpetajatega.  Tütred Erna Eglon ja Agnes Eglon töötasid ka kurtide koolis.

Allikad: Linda (Viljandi: 1887-1905) nr 14 1898 Elu (Tartu : 1907-1908) nr 22 1908 Ristirahwa pühapäwa leht nr 6 1908 J. Egloni täpse eluloo skeem, koostas Ene Ruubel (Pedagoogika Arhiivimuuseum, fond K40144) 15.06.2011

view all

Johannes Eglon's Timeline

1836
June 10, 1836
Tartumaa
1867
November 10, 1867
Age 31
Vändra, Pärnumaa, Eesti
1869
July 4, 1869
Age 33
Vändra, Pärnumaa, Eesti
1871
May 27, 1871
Age 34
Pärnumaa, Eesti
1873
May 19, 1873
Age 36
Vändra, Pärnumaa, Eesti
1875
May 8, 1875
Age 38
Vändra, Pärnumaa, Eesti
1877
June 15, 1877
Age 41
Vändra, Pärnumaa, Eesti
1908
January 24, 1908
Age 71
Vändra, Pärnumaa
????
Vändra kalmistu, Pärnumaa