Johannes Gregorii Salmenius

Is your surname Salmenius?

Research the Salmenius family

Johannes Gregorii Salmenius's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Johannes Gregorii Salmenius

Also Known As: "Johannes Georgii Salmenius", "Johan Salmenius"
Birthdate:
Death: 1683 (37-45)
Kuopio, Finland
Immediate Family:

Son of Gregorius 'Grels' Johannis and (No Name)
Husband of Kristina Pettersdotter Walstenius
Father of Johan Johansson Salmenius
Brother of Petrus Georgii Salmenius and Henrik (Henricus) Salmenius

Occupation: Ruokolahden ja Kuopion kirkkoherra
Managed by: Private User
Last Updated:

About Johannes Gregorii Salmenius

Turun tuomiokirkon urkuri ja Turun katedraalikoulun laulunopettaja 1667–76, samalla Turun akatemian 2. filosofian apulainen 1671–75. Ruokolahden kirkkoherra 1673, mutta joutui luopumaan virasta edeltäjänsä vävyn hyväksi heti virkaan astuttuaan 1674. Kuopion kirkkoherra 1677.


http://www.helsinki.fi/ylioppilasmatrikkeli/henkilo.php?id=1561

14.12.1662 Johan Salmenius Johannes Gregorii, Kexholmia-Carelius 1561. Vht (Akiander): Salmin kirkkoherra (1639–43) Grels (Gregorius Johannis) ja N.N. Viipurin triviaalikoulun oppilas. Ylioppilas Turussa 14.12.1662 Salmenius Joh. Georgii‹¿› Vib _ 72. Nimi on kopioitu Albumista v. 1786 Viipurilaisen osakunnan matrikkeliin [1662 d. 14. Decbr.] Johannes Gregorii Salmenius. [Viburgenses.] Phil. Mag. Facult. Philos. Adjunct. p. Past. in Cuopio. ‹Näin M. Caloniuksen matrikkelissa (signum ViO:Ba1.1), mutta puhtaaksikirjoitetussa matrikkelista (ViO:Ba1.2) lukee Georgii.›. Respondentti 1665(?, Marklin), pr. Mårten Miltopaeus 606. Alimman luokan stipendiaatti kl. 1665 – sl. 1666. Oraatio 29.3.1666. Respondentti 15.6.1667 pro gradu, pr. Petter Bergius 4. Keskimmäisen luokan stipendiaatti kl. 1667 – kl. 1668. FM 26.5.1668. Ylimmän luokan stipendiaatti sl. 1668 – sl. 1670. — Turun tuomiokirkon urkuri ja Turun katedraalikoulun laulunopettaja 1667–76, samalla Turun akatemian 2. filosofian apulainen 1671–75. Ruokolahden kirkkoherra 1673, mutta joutui luopumaan virasta edeltäjänsä vävyn hyväksi heti virkaan astuttuaan 1674. Kuopion kirkkoherra 1677. † Kuopiossa 1683. Pso: Kristina Pettersdotter Walstenius tämän 1. avioliitossa.

view all

Johannes Gregorii Salmenius's Timeline