Johannes Jürisson

Is your surname Jürisson?

Research the Jürisson family

Johannes Jürisson's Geni Profile

Records for Johannes Jürisson

7,261 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Johannes Jürisson

Birthdate:
Death: Died
Place of Burial: Tallinn
Immediate Family:

Son of Jüri Viies and Marie Jürisson
Husband of Vaike Jürisson
Father of Jaak Jürisson and <private> Jürisson
Half brother of Linda Mugur

Managed by: Merike Friedenthal
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Johannes Jürisson

Lapsepõlvekodu kasinate võimaluste tõttu algas Jürissoni töömeheelu varakult. “Karjapoiss, talusulane, pagariõpipoiss, äriteenija,” märgib ta oma ankeeti. 1941. aasta Nõukogude mobilisatsioon viis ta neljaks aastaks sõtta. 1945. aasta detsembris asus 23aastane sõjast tulnud mees õppima Tartu Muusikakooli, 1951. aastal astus ta Tallinna Riiklikku Konservatooriumi muusikateaduse erialale. Jürissoni diplomitöö “Mart Saar ja tema soololaulud” (juhendaja Karl Leichter) valmis 1958. aasta kevadel ja äratas tavalisest laiemat tähelepanu. Ühte žanrit kokku võttev uurimus – eesti muusikaloos esimene – on kantud kultuuri arengu järjepidevuse ideest. “Saare looming pole ootamatu “ilmutus”, vaid kultuurilise protsessi seaduspärane kehastus,” kirjutas Jürisson hiljemgi (“Hüpassaare laulik Mart Saar”, lk 88).

Johannes Jürisson õpetas lääne ja eesti muusika ajalugu Tallinna (G. Otsa nimelises) Muusikakoolis 1953 – 1965 ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis 1965 – 1989. Aastatel 1960 – 1980 oli ta lektoriks Tallinna Kultuuriülikoolis, 1991 – 1995 õpetas Viljandi Kultuurikolledžis. Tema raamatud sarjas “Kultuuriülikool” olid vähemalt ühe põlvkonna eestlastele ainuke kättesaadav emakeelne kirjasõna muusikaajaloo kohta. Lisaks sellele on tema sulest ilmunud õppekirjandust muusikakoolidele ning uurimuslikke artikleid eesti muusikast ja muusikutest. Jürissoni koostatud noodiväljaanne “Mart Saare soololaulud” (Tln 1972), mis varustatud põhjaliku järelsõnaga, sisaldas 20 teost helilooja varasest loomeperioodist ja sai sellisena eesti muusika klassika väljaannete reas esimeseks. Karl Leichteri juubeliks koostatud raamatu “Valik artikleid” (Tln, 1982) ette kirjutas Jürisson ulatusliku ajaloolise ülevaate eesti muusikalisest kirjasõnast. Jürissonile oli iseloomulik näha kultuurinähtust arenguprotsessis. Ta loengutel ei leidnud tähelepanu mitte niivõrd ajastu tähtteosed, kuivõrd neid ette valmistavad momendid eelkäijate, sageli vähem teadvustatud heliloojate töödes. Sovetlikus ajalookäsitluses ei olnud see printsiip – uuele ajastule oluliste märkide olemasolu eelmis(t)es ajastu(te)s – mitte enesestmõistetavalt loomulik.

Kui meenutada, et nõukogude perioodil langes konservatooriumis muusikaajaloo loengutele küllaltki tugev ideoloogiline koormus ja et iga trükki pääsev sõna pidi eelnevalt saama tsensuuri “õnnistuse”, siis suudame võib-olla pisut rohkem hinnata seda, mida tegi vaikselt ja käratult Johannes Jürisson. Ta õpetas meid austama ja armastama meie oma kultuuri.

view all

Johannes Jürisson's Timeline

1922
June 5, 1922
2005
December 30, 2005
Age 83
2006
January 7, 2006
Age 83
Tallinn