Is your surname Vaverka?

Research the Vaverka family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Josef Vaverka

Birthdate:
Birthplace: Ubušín 34, Jimramov, Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Czechia (Czech Republic)
Death: August 31, 1975 (81)
Vír, Žďár nad Sázavou District, Vysocina Region, Czechia (Czech Republic)
Immediate Family:

Son of Josef Vaverka and Františka Šenkýřová Vaverková
Husband of Josefa Vaverková
Half brother of Františka Kučerová

Managed by: René Vápeník
Last Updated:

O Josefovi Vaverkovi (čeština)

Byl synem Josefa Vaverky, rolníka a tkalce. Narodil se 5. 12. 1893 v Ubušíně č.p. 34.

Po ubušínské obecné škole a měšťance v Bystřici n. P. vystudoval reálku v Novém Městě na Moravě (maturoval s vyznamenáním), následuje studium na VUT v Brně. Studium přerušila válka – sedm a půl roku vojenské služby, byl nasazen na italské a pak ruské frontě. V zajetí nejdříve pracoval jako lesní inženýr, vstoupil do čs. legií v Rusku a odtud v r. 1917 odplul do Francie. Prošel důstojnickou školou. Zúčastnil se bojů proti Němcům a byl přidělen k tvořícímu se pluku Američanů českého původu.

Po skončení války pracoval na generálním štábu čs. armády, v projekční kanceláři min. obrany. Roku 1922 byl demobilizován v hodnosti kapitán a nastupuje službu do ČSD. Zde prošel všemi stupni provozního stavebního inženýra od stavební služebny až po přednostu stavební správy v Brně, kontrolora stavební správy v Brně. Jako kontrolor ředitelství státních drah v Brně byl v r. 1940 propuštěn. V letech 1940 – 45 pracoval jako dělník na pile ve Víru.

Po osvobození do r. 1950 se stává ředitelem drah v Brně (v tomto roce bylo ředitelství zrušeno). Od r. 1950 přednáší železniční disciplíny na VUT a Vojenské technické akademii v Brně. Od r. 1952 je řádným profesorem a proděkanem na stavební fakultě VUT Brno. Po dva roky (1953 -55) rektorem VUT, od 1955-60 děkanem Stavební fakulty VUT. Kromě toho byl pověřen řadou vrcholných funkcí ve státních orgánech. Ing. Dr. J. Vaverka publikoval přes 60 odborných, převážně teoretických prací, za něž se mu v některých případech dostalo odměn a čestných uznání.

Nejzávažnější z těchto prací je obsáhlá teoretická práce publikována již v letech 1937-38, v níž teoreticky zdůvodnil možnost použití dlouhých svařovaných kolejnic a přednesl návrh na takovou konstrukci. Jmenuje se bezstyková kolej. Ale jako každá nová věc se nesetkala s pochopením techniků. Vždyť šlo o revoluční změnu. Která odporovala 120 let vžitému názoru, že kolejnice nemohou být delší než 20 m. Když po r. 1952 Němci a Francouzi začali s realizací bezstykových kolejí, naši železniční odborníci teprve objevili Vaverkovy práce 17 let staré a začalo se podle nich realizovat.

V roce 1926 je Ing. Josef Vaverka promován na doktora technických věd a v r. 1956 promován na Dr.Sc. Dostalo se mu vysokých státních ocenění – Řád práce a tehdy nejvyšší čs. občanské vyznamenání Státní cena Klementa Gottwalda.

Ing. Dr. Josef Vaverka Dr.Sc. měl vřelý vztah k Ubušínu. Žili zde jeho rodiče i jeho žena pocházela z Ubušína – Josefa Pavlů z č.p. 16. Vaverkovi ale žili ve Víru v rodině sestry paní Vaverkové, Emilie Navrátilové, roz. Pavlů, a její dcery MUDr. Milady Navrátilové. Zde v roce 1975 Josef Vaverka zemřel a na vírském hřbitově je i se svou ženou pohřben.
Zdroj: [http://www.jimramov.cz/index.php/mestys/osobnosti/2008-vaverka-josef]

view all

Josef Vaverka's Timeline

1893
December 5, 1893
Ubušín 34, Jimramov, Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Czechia (Czech Republic)
1975
August 31, 1975
Age 81
Vír, Žďár nad Sázavou District, Vysocina Region, Czechia (Czech Republic)