Juhan (Johannes) Martin

Is your surname Martin?

Research the Martin family

Juhan (Johannes) Martin's Geni Profile

Records for Juhan (Johannes) Martin

19,361,882 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Juhan (Johannes) Martin

Birthdate: (22)
Birthplace: Audla, Laimjala vald, Saaremaa, Estonia
Death: July 25, 1941 (22)
Immediate Family:

Son of Anton Martin and Juliana Martin
Brother of Maria Põlluäär

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Juhan (Johannes) Martin

ERA, f. R-54, n. 2, s. 35, l. 5p-6p. (Eesti Julgeolekupolitsei Kuressaare Välisosakonna Poliitilise Politsei Referentuur juurdlustoimikud)

Militsionäär Voldemar (Vladimir) Randmetsa ülekuulamisaktist…

Juuli kuus, päeva ei mäleta, tegi miilitsa ülem Mets korralduse minule ühes linna rajooni volinik Karl Pruul´iga sõita Laimjala valda abiks valla rajooni volinikule Velistele* tabama kahte meest, kes endid metsas varjavat. Metsa seletuse järele olla need autovargad. Kuressaarest sõitsime autoga Laimjala valda. Kohalik rajooni volinik kutsus kohapealseid tegelasi abiks. Kaasa tulivad valla täitevkomitee sekretär Raja, valla kompartei organisaator Kalm ja üks kohalik talumees, kelle nime ei tea. Talumees pidi teadma, kus otsitavad endid varjavad. Otsitavad isikud olid pärit Laimjala vallast – Martin ja Ennemuist**. Esialgu läksime Martini tuttava juurde ja kui säält ei leidnud, läksime tema elukohta vanemate juurde. Elumaja lähedalt küünist leidsime sumadani riietega ja küüni lakas voodi magamise riietega. Jätkates otsimist, läks Veliste eluruume läbi otsima ja mina rehe alla. Rehealuse otsas asus väike kuur, kuhu mina rehe alt viiva ukse kaudu sisse läksin, ruum oli pime, sellepärast avasin välisukse. Ukse avamise momendil lasti pauk minu pihta, kuul ei tabanud. Mina viskasin end ukse taha pikali. Sel momendil jooksis Martin, keda varem tundsin, minust mööda põllu peale. Tõusin üles ja avasin tema pihta tule revolvrist. Paukude peale jooksid kohale ka teised otsijad, kes samuti põgenejat tulistasid. Martin laskis end põllu ääres kivi taha pikali ja säält tulistas Pruuli, keda haavas rinnust ja käest. Lõpuks sai ka Martin kolme või kahe lasuga haavata. Martini tulistasime kõik, ka talumees tulistas teda, kellel oli kaasas vintpüss. Toimetasime haavata saanud Martini ja Pruuli haiglasse. Andsin asjast teada Metsale, kes Martini käskis haiglast ära tuua. Martin toodi miilitsa jaoskonda, kus Mets teda üle kuulas. Kuhu ta hiljem jäi, seda mina ei tea. Johannes Martin suri 25.07.1941.

  • * Nähtavasti on peetud silmas Joann Velvistet (Johan / Juhan / Johannes / Joann Velviste ← Velsvebel)
  • ** Laimjala vallast Kingli külast Rihvaaugu talust pärit Johannes Martinil oli väike sõiduauto, mille ta ära peitis ja seejärel end varjama hakkas. Samamoodi keeldus oma veoautot punastele üle andmast Andrei Ennemuist, kes samuti metsa varjule läks. 1941. aastal jäi ta küll ellu, kuid arreteeriti 4. juunil 1945 ja saadeti 15+5 aastaks Siberisse, kus jäi teadmata kadunuks (Verner Väärtnõu andmed)

Alginfo eelneva kohta pärineb Endel Püüa raamatust "Punane terror Saaremaal 1941" http://www.saaremaamuuseum.ee/uurijale/trukised/punane-terror-saaremaal-1941-aastal-2006-182-lk/

[http://www.saartehaal.ee/2016/04/12/punavoimu-ohvrid-said-malestuskivi/]

view all

Juhan (Johannes) Martin's Timeline

1918
October 15, 1918
Audla, Laimjala vald, Saaremaa, Estonia
1941
July 25, 1941
Age 22
????