Is your surname Shashkevych?

Research the Shashkevych family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Julia Shashkevych

Birthdate:
Birthplace: Kniazhe, Ukraine
Death:
Immediate Family:

Daughter of Reverend Semen Shashkevych and Yelyzaveta Avdykowsky
Wife of Reverend Terentij Smetana
Sister of Reverend Markian Shashkevych; Mykola Shashkevych; Oleksander Shashkevych; Antin Shashkevych; Justyna Shashkevych and 3 others

Managed by: Private User
Last Updated:

О Julia Shashkevych (русский)

Друга жіноча постать в особистому житті Маркіяна Шашкевича — то його сестра Юлія, що після смерти о. Семена Шашкевича ще нелітньою (15 років) вийшла заміж за богослова Терентія Сметану, який після висвячення обняв завідательство парохії Княже та пригорнув до себе матір-удову і всіх її малолітніх дітей. Не було теж достатків у цій сім’ї, зате пошана до матері блисавети і допомога Маркіянові, якому тепер були відкриті двері до материних порогів та якого прямо обожала саме сестра Юлія. Вона була свідком його життьових невзгодин, вона переживала всі його радощі, його одружіння і свячення, його літературні успіхи. Одначе переживала і його болі, фізичні і духові, та найбільше його смерть. Довгі роки не могла вона забути втрати улюбленого брата, якого дуже любила від ранньої молодости, коли то він, приїжджаючи зі школи на свята, писав віршики на різні родинні оказії, і які опісля сестри і браття виголошували перед батьками та родичами.

Юлія Сметанова подала найбільше ін&ормацій про Маркіяна його синові Володимирові (в 60-х pp.). В довгому листі, писаному очевидно лольською мовою, подала вона деякі подробиці з життя свого брата. Писала вона підо впливом жалю до тих, що переслідували Маркіяна в Семінарії. Її лист є цінним джерелом до пізнання життя поета. Тут подає вона таке: „Батько відмовив йому Михайло Тершакоївець: Там таки,crop. 47: „Слово печальноє при похороненії благородной вдови Єлисавети Шашкеїзич, упокоївшейся дня 10. марга 1854. Сочиненно і сово'зглашенно Ігнатієм Дзерович сотрудником і катихитою головного дівичяго училища б Бродах, а посвященно Всечестнійчіему Намістнику Одеського деканата Терентію Сметана і Єго благородной суіпрузі -Одіянні з Шашкевич“. Лист Юлії Сметанової до Володимира Шашкевича: „...Коли приїхав додоіму на свята, повироблю'вав нам побажання для батьків. Це значить, що він бажав прислужитися їм і нам да.ваів до цього нагоду..." (перекладено з польської мови). Михайло Тершаковець: Там таки, стор. 40. (Маркіянові) всякої помочі так, що він сам мусів утримуватися... Три роки тинявся поміж людьми і щойно після трьох років знову прийняли його до Семінарії..." „А він був добрий, мав серце повне посвяти для інших. Доля була для нього доволі ласкава, обдарувала його розумом і добрим серцем. Ця людина цілою душею бажала защепити взаємну любов і приязнь поміж людьми..." „Не знаю, чи слушно переслідувала його консисторія. Довгий час не висилали йому пропозиції на Новосілки і не подали причини цього, а він мусів зносити недостатки, не побираючи платні з державної каси“. Про похорон о. Маркіяна пише вона так: „Як уже мали вкладати домовину до гробу, о. Грабянка, теперішній парох Новосілок, промовив слово українською мовою, а о. декан Дольницький, повернувшися із похорону, не міг винайти для нього похвал. От так то кадять поетам після смерти, а за життя і їсти не дають". „...Тіло Маркіяна вставлено в мурований гріб із сином Святославом". Довелося Юлії Сметановій бачити перенесення тлінних останків о. Маркіяна з Новосілок до Львова, довелося пережити ще раз глибокий жаль за передчасно згаслим братом, довелося бачити прославлення брата через п’ятдесят років після його смерти.

view all

Julia Shashkevych's Timeline

1818
December 24, 1818
Ukraine
????