Is your surname Savickis?

Research the Savickis family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Jurgis Savickis

Polish: Jerzy Sawicki, Russian: Юргис Савицкис
Also Known As: "Jurijus Savickas"
Birthdate:
Birthplace: Pagausančio dvaras, Ariogala, Raseiniai District Municipality, Kaunas County, Lithuania
Death: December 22, 1952 (62)
Roquebrune, Hérault, Occitanie, France
Immediate Family:

Son of Augustinas Savickis and Sofija Savickienė
Husband of Inge Savickienė Geisler
Ex-husband of Ida Savickis
Fiancé of Apolonija Jokimaitė
Partner of Mary Albine Koh
Father of Algirdas Savickis; Augustinas Savickas and Private
Brother of Elena Savickytė; Mykolas Savickis; Marija Savickytė and Antanas Savickis

Managed by: Private User
Last Updated:

Apie Jurgis Savickis (Lietuvių)

Jurgis Savickis (1890 m. gegužės 4 d. Pagausančio dvaras, Ariogalos valsčius, Rusijos imperija – 1952 m. gruodžio 22 d. Rokabrunas, Ero departamentas, Langedokas-Rusijonas, Prancūzija) – lietuvių diplomatas ir modernistinės krypties rašytojas.

https://www.bernardinai.lt/2015-06-20-jurgis-savickis/

Dar gyvendamas Pagausantyje J. Savickis buvo susižadėjęs su kaimynų dukra Apolonija Jokimaite, tačiau jungtuvės neįvyko dėl Jurgio noro sudaryti ne bažnytinę, o tik civilinę santuoką. Buvusi sužadėtinė ištekėjo už kito, o J. Savickis 1916 m. Kopenhagoje vedė žydaitę, ir tik po vedybų pranešė tėvams. Ida Trakiner-Savickienė buvo gydytoja stomatologė, kilusi iš turtingos Sankt Peterburgo žydų šeimos, dviejų jo sūnų motina. Nors ji prisimenama kaip gera šeimininkė ir motina bei ypatingo grožio moteris, šeimyniniai santykiai nesusiklostė. Savickiai išsiskyrė dar prieš karą, tačiau vaikais Jurgis rūpinosi. Karo metu Idos gyvenimas baigėsi tragiškai – pabėgusi iš geto ji slapstėsi, tačiau neištvėrusi įtampos pasikorė. Jų sūnus Algirdas taip pat buvo vedęs žydaitę, kuri su dukra prasidėjus karui pateko į Vilijampolės getą Kaune. Vyras savanoriškai liko kartu su žmona ir bandydamas ją apginti buvo nušautas. Kitas sūnus Augustinas Savickas ir jo sūnus Raimondas tapo žinomais dailininkais.

Pradėjus byrėti pirmajai santuokai J. Savickis skeptiškai kalbėdavo apie mišrias šeimas, tačiau likimo ironija, kad ir kitos dvi žmonos buvo kitatautės. Antroji žmona Inga Geisler-Savickienė buvo jauna, sumani ir praktiška danė. Ji rūpinosi buitimi sunkiu karo metu, stengėsi kad šeima turėtų maisto ir ūkis klestėtų, net mokėsi lietuvių kalbos. Jie kartu buvo įsisūniję Seržą – tėvo netekusį berniuką iš didelės vargingos italų šeimos. Tačiau antroji santuoka taip pat nesusiklostė. Pavargusi nuo nepriteklių ir buities sunkumų, o galbūt sužinojusi jog serga vėžiu, žmona 1948 m. išvyko pas gimines į Daniją ir gyventi į Prancūziją nebegrįžo. Kartu su žmona išvažiuoti rengėsi ir Jurgis. Antrąją žmoną jis mylėjo, ja didžiuodavosi ir minėdavo geru žodžiu, tačiau vis tik liko savo ūkyje. Inga su savimi pasiėmė ir įsūnį. Po ketverių metų, mirus J. Savickiui, Inga atvyko į laidotuves, bendravo su jo artimaisiais ir draugais. Praėjus porai metų po vyro mirties Inga Savickienė Nicoje mirė nuo vėžio.

Vienerius metus iki mirties J. Savickis gyveno kartu su olande Mary Albine Koh, tačiau oficialiai nesusituokęs, nes nebuvo išsiskyręs su Inga Savickiene. Po jo mirties paaiškėjo, kad J. Savickis perrašė testamentą ir visą savo turtą bei autoriaus teises paliko trečiajai neoficialiai žmonai. Užsitęsus nesklandumams ir aiškinimuisi dėl palikimo, M. A. Koh sunaikino raštus, rankraščius, laiškus. Pasak jos pačios, tokia buvo velionio priešmirtinė valia, – tai gali būti tiesa, nes laiškuose rašytojas buvo minėjęs, kad nenorėtų pomirtinio savo kūrybos ir kitų rankraščių publikavimo. Tačiau dėl šio poelgio ji susilaukė griežto pasmerkimo, buvo išvadinta vandale. Giminių ir artimųjų nuomone, tai buvo padaryta iš keršto dėl jų simpatijų Ingai Savickienei, neapykantos lietuviams ar dėl tamsumo. Kad ir kaip būtų, dalis išlikusio archyvo, paveikslų kolekcija ir pinigai, gauti pardavus vilą, atiteko sūnui Augustinui.

https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post...

https://www.kbharkiv.dk/sog-i-arkivet/sog-i-indtastede-kilder#/post...

view all

Jurgis Savickis's Timeline

1890
May 4, 1890
Pagausančio dvaras, Ariogala, Raseiniai District Municipality, Kaunas County, Lithuania
1917
October 22, 1917
Copenhagen, Denmark
1919
May 12, 1919
Copenhagen, Denmark
1952
December 22, 1952
Age 62
Roquebrune, Hérault, Occitanie, France