Jutta von Sachsen, Queen of Denmark

public profile

Is your surname -?

Research the - family

Jutta von Sachsen, Queen of Denmark's Geni Profile

Records for Judit -

137,899,651 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Judit Albertsdotter -

Norwegian: Jutta Albrechtsdatter von Sachsen, Dronning av Danmark, Danish: Jutta Albrechtsdatter von Sachsen, Dronning af Danmark, German: Jutta von Sachsen, Königin von Dänemark
Also Known As: "Judith", "Jutta"
Birthdate: (45)
Birthplace: Aschersleben, Brandenburg, Deutschland(HRR)
Death: February 02, 1261 (45)
Magdeburg, Deutschland(HRR)
Immediate Family:

Daughter of Albrecht I, Duke of Saxony-Wittenberg and Duchess Agnes of Austria
Wife of Erik IV Plovpenning, Konge af Danmark
Mother of Christoffer Eriksen, Prinz; Sophia of Denmark; Knud Eriksen af Danmark, Prinz; Jutta Agnes Eriksdatter af Danmark, Huset Estridsen; Queen Ingeborg Eriksdatter and 1 other
Sister of Duke Bernard of Saxony; Anna Marie von Sachsen; Markgrafin Brigitte Jutta von Sachsen, Markgräfin von Brandenburg and Mathilde (Mechtilde) von Sachsen-Wittenberg, Gräfin zu Schwerin
Half sister of Duke Johann I Von Saxony-Lauenberg; Elisabeth von Sachsen-Wittenberg; Duchess Agnes of Austria; Duchess Margaret of Thuringia; Margarete of Saxony and 7 others

Occupation: Dronning av Danmark, Drottning, Queen Consort of Denmark and Burgrave of Madgdaburg, Dronning, Margrave of Brandenburg and Burgrave of Magdaburg, Queen of Denmark
Managed by: Private User
Last Updated:

About Jutta von Sachsen, Queen of Denmark

Links:

Ifølge genall.nets database er Juttas mor Agnes av Österike fra Albrechts 1 ekteskap og ikke fra hans 2 med Agnes av Thuringens.

Dronning av Danmark.

Jutta nevnes som vitne i det brev hvori kong Erik få måneder etter sin fars død uttalte sitt ønske om å få dø i Franciskanenes ordensdrakt og begraves i deres klosterkirke i Roskilde. Ellers er det kun opplyst om henne at hun en tid residerte på Skanderborg og derfra i høy grad plaget munkene i Øm kloster. Det ble klaget over at hun sendte sine svenner ut for å ta klosterets korn og føre munkenes gods på båter til Skanderborg. Jutta fødte sin ektefelle mange barn, om det var sønner blandt disse må de ha vært døde før faren. Av hennes fire døtre ble to dronninger, Sophie i Sverige og Ingeborg i Norge, mens Jutta og Agnes en tid ble satt i kloster. Etter drapet på Erik i 1250 vendte Jutta vistnok tilbake til Tyskland. En datter, Sophie, i hennes 2. ekteskap med Grev Burchard av Rosenburg, borggreve i Magdeburg, ble gift med Erik (Langben) av Langeland.


King of Denmark Erik IV ploughpenny VALDEMARSSON, born 1216 in DENMARK; died August 10,

1250; married Jutta OF SAXON November 17, 1239; born 1223; died February 02, 1266/67 in

DENMARK.


Married by Papal dispensation 4o Anagni dated 31 Aug 1239

6 born:Ingeborg, Sofie, Jutta, Agnes, Christoffer, Knut. .

Jutta ble gift tredje gang 07.05.1255 med Johan I av Brandenburg som døde 04.04.1266.

references;

Politiken's Danmarks Historie, Bind 3 (1969), side 63, 481; Bind 4 (1970), side 12, 76, 122.

Norsk Biografisk Leksikon, Bind IX (1940), side 36

Dansk Biografisk Leksikon, Bind 6 (1935), side 36; Bind 12 (1937), side 153

Allgemeine deutsche Biographie

C.M. Munthe: Norske slegtsmerker, NST Bind I (1928), side 343

Mogens Bugge: Våre forfedre, nr. 1114

Bent og Vidar Billing Hansen: Rosensverdslektens forfedre, side 20, 52.

view all 17

Jutta von Sachsen, Queen of Denmark's Timeline

1216
1216
Aschersleben, Brandenburg, Deutschland(HRR)
1240
1240
Age 24
Denmark
1241
1241
Age 25
Copenhagen, København, Capital Region of Denmark, Denmark
1242
1242
Age 26
Danmark
1244
1244
Age 28
1244
Age 28
København, Region Hovedstaden, Denmark
1249
1249
Age 33
1261
February 2, 1261
Age 45
Magdeburg, Deutschland(HRR)