Is your surname Sarjanto?

Research the Sarjanto family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Kaarlo Bertil Sarjanto (Sederholm)

Also Known As: "Kaarlo Bertel Sarjanto"
Birthdate:
Birthplace: Viipuri, Province of Viipuri, Finland
Death: December 03, 1962 (60)
Immediate Family:

Son of Karl Sederholm and Liisi Sederholm
Husband of Lyyli Sarjanto, Palmu
Father of Private; Private and Private
Brother of Tyyne Sarjanto; Saima Kyllönen; Evi Leppänen; Anna-Liisa Seitsola and Meeri Inkeri Minetti

Managed by: Jaakko Tuohiniemi
Last Updated:

About Kaarlo Sarjanto

Kaarlo (Bertil) Sarjanto née Sederholm (Kaarlo Bertel Sarjanto) (born in Viipuri, Province of Viipuri, Grand Duchy of Finland, Russian Empire, between 3 October 1902 and 5 October 1902; died 3 December 1962). Pharmacist. – Changed his name from Sederholm to Sarjanto, 14 September 1932.

  • https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/807735/articles/3512608?page=1 (his birth notice in Wiborgs Nyheter, 3 October 1902)
  • http://www.alajarvenapteekki.fi/luovutetun_alueen_apteekkarit.htm (Luovutetun alueen apteekkarien apteekkarit vuodesta 1689): "Sarjanto, Kaarlo, Bertil. S. 5.10.1902 [sic] Viipurissa, k. 3.12.1962. Vanhemmat faktori Karl Oskar Sederholm ja Elisabet Kanninen. Kävi 5 lk yhteiskoulua. Farm.opp. 18.1.1921 Viipurin III apteekkiin. Farmaseutti 31.5.1924. Palveli Viipurin III, VII, VI apteekeissa ja Viipurin sotilasapteekissa. Proviisori 6.2.1930. Palveli Tampereen VI 17.2. - 17.12.1930, Viipurin II 1.1.1931 - 31.5.1936 ja Kuopion II apteekissa 1.6.1936 - 15.1.1938. Sai Vuoksenrannan perustettavan apteekin apteekkioikeuden 2.12.1937, jonka avasi 1.3.1938. Apteekkioikeus siirrettiin Moskovan rauhan jälkeen 20.6.1940 Humppilan apteekkiin, jonka hän avasi 18.8.1940. Sai erioikeuden Hauhon apteekin 1.7.1948. Vuoksenrannan apteekki oli väliaikaisesti sijoitettuna Anttolan pitäjään 1.1. - 17.8.1940. Mannerheimliiton Humppilan paikallisosaston puheenjohtaja 1943 - 1946, Humppilan Kansallisseuran puheenjohtaja 1947 - 1948 ja Hauhon Kansallisseuran puheenjohtaja 1951 - 1952. Humppilan kunnanvaltuuston jäsen 1948. Otti osaa 1939-1940 sotaan sotilasfarmaseuttisissa tehtävissä, Korpraali. Erikoisharrastus: musiikki. Puoliso 1931 sairaanhoitajatar Lyyli Palmu. Lapset: Sinikka Raija-Liisa s. 1932, farm.opp.; Kari Pertti s. 1936, Tuula Hellevi Kristiina s. 1943."

About Kaarlo Bertil Sarjanto (suomi)

  • https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/807735/articles/3512608?page=1 (hänen synnyinilmoituksensa Wiborgs Nyheterissä 3.10.1902)
  • http://www.alajarvenapteekki.fi/luovutetun_alueen_apteekkarit.htm (Luovutetun alueen apteekkarien apteekkarit vuodesta 1689): "Sarjanto, Kaarlo, Bertil. S. 5.10.1902 [!] Viipurissa, k. 3.12.1962. Vanhemmat faktori Karl Oskar Sederholm ja Elisabet Kanninen. Kävi 5 lk yhteiskoulua. Farm.opp. 18.1.1921 Viipurin III apteekkiin. Farmaseutti 31.5.1924. Palveli Viipurin III, VII, VI apteekeissa ja Viipurin sotilasapteekissa. Proviisori 6.2.1930. Palveli Tampereen VI 17.2. - 17.12.1930, Viipurin II 1.1.1931 - 31.5.1936 ja Kuopion II apteekissa 1.6.1936 - 15.1.1938. Sai Vuoksenrannan perustettavan apteekin apteekkioikeuden 2.12.1937, jonka avasi 1.3.1938. Apteekkioikeus siirrettiin Moskovan rauhan jälkeen 20.6.1940 Humppilan apteekkiin, jonka hän avasi 18.8.1940. Sai erioikeuden Hauhon apteekin 1.7.1948. Vuoksenrannan apteekki oli väliaikaisesti sijoitettuna Anttolan pitäjään 1.1. - 17.8.1940. Mannerheimliiton Humppilan paikallisosaston puheenjohtaja 1943 - 1946, Humppilan Kansallisseuran puheenjohtaja 1947 - 1948 ja Hauhon Kansallisseuran puheenjohtaja 1951 - 1952. Humppilan kunnanvaltuuston jäsen 1948. Otti osaa 1939-1940 sotaan sotilasfarmaseuttisissa tehtävissä, Korpraali. Erikoisharrastus: musiikki. Puoliso 1931 sairaanhoitajatar Lyyli Palmu. Lapset: Sinikka Raija-Liisa s. 1932, farm.opp.; Kari Pertti s. 1936, Tuula Hellevi Kristiina s. 1943."
  • Lappee rippikirja 1900-1909 (MKO322-341 I Aa:28) Sivu 1670 S; jatkoa sivulle 1801 ; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=17557&pnum=419 / Viitattu 31.03.2021
view all

Kaarlo Sarjanto's Timeline

1902
October 3, 1902
Viipuri, Province of Viipuri, Finland
1914
1914
Age 11
Lappeenranta, Province of Viipuri, Finland
1962
December 3, 1962
Age 60