Karen Kristine Nitter

Is your surname Nitter?

Research the Nitter family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Karen Kristine Nitter

Also Known As: "Karen Christine /Bugge/"
Birthdate:
Death: 1779 (74-75)
Place of Burial: Strusshamn, Askøy, Hordaland, Norge
Immediate Family:

Daughter of Christen Henriksson Nitter and Birgitte Larsdotter Griis
Wife of Samuel Jensen Leganger
Mother of Ove Bugge; Barbara Marie Bugge and Et Barn Bugge
Sister of Lars Nitter Kristenssøn; Trude Christensen Nitter; Ludvig Christensen Nitter and Elen Christensdatter Nitter

Managed by: Cecilie Nygård
Last Updated:

About Karen Kristine Nitter

Skifte (1779): Bergen, Hordaland, Sogn og Fjordane fylke, Nordhordland, Skifteprotokoll nr. A 6b (1779-1783), Skifteprotokollside, Side 646b-647a, høgre side.

Sjå også innlegg #7 i følgjande tråd: https://forum.arkivverket.no/topic/230610-sunnfjord-er-denne-johannes-hansen-og-mads-haldorsen-nevnt-i-bygdeb%C3%B8kene/?do=findComment&comment=1964974

Skifte 8/6 1779 på garden Strusshamn i Herdla skipreide etter den same stad med døden avgåtte Frue Karen Christine Nitter, som var enkje etter Løytnant Bugge. Arven skulle delast mellom deira etterlatne arvingar. På løytnanten si side: 2 brorsøner, 1 systerson og ei brordotter i København som ingen visste om var død eller ikkje. På frua si side: 5 brorsøner og 4 brordøtre:

  • 1. Eldste brorson, Christen Nitter, myndig og bur i ytre Sogn.
  • 2. Brorsonen, Hendrich Nitter, myndig og oppheld seg i Sogn.
  • 3. Brorsonen, Christopher Nitter, myndig og oppheld seg i Sogn.
  • 4. Brorsonen, Fridrich Nitter, myndig og bur i Sunnfjord. (Det må her vere snakk om Christen T. Nitter, sjå nedanfor).
  • 5. Hendrich Nitter, myndig og bur på garden Tysse i Sunnfjord.
  • 6. Eldste brordotter, Karen Chierstine Nitter, busett i Sogn.
  • 7. Birthe Nitter, busett i Sogn.
  • 8. Dorthea Nitter, er gift og bur i Sogn.
  • 9. Yngste brordotter, Karen Nitter, 22 år.
  • 10. Systerdottera, Ingebor Nitter, var gift og er død. Har etterlate seg 1 son og 1 dotter:
    • Arne Andreasson og dottera
    • Birthe Andreasdtr.

Etter ein del brevskriving og annonsering i diverse aviser kjem ein fram til at løyntnanten sine arvingar er 3 brorsøner, 2 brordøtre, 1 systerson og 2 systerdøtre:

  • 1. Eldste brorson, Hans Bugge, som levde i Bechervigen (Bekkjarvik), er død og har etterlate seg 2 søner og ei dotter:
  • 2. Brorsonen, Daniel Bugge, myndig og tilstades.
  • 3. Brorsonen, Ludvig Bugge, myndig men ikkje tilstades. (Det er nemnt i skiftet at han budde i Egersund).
  • 4. Brordottera, Barbro Bugge, enkje og oppheld seg i Stavanger, myndig og tilstades.
  • 5. Ei brordotter som skal ha opphalde seg i København, men som ein ikkje har fått noko underretning om kvar er.
  • 6. Systersonen, Christian Rue (i utlodninga kalla Christian Tomesen Rue), er død og har etterlate seg 3 døtre:
    • Eldste dottera, Pernelie Rue, 29 år.
    • Andre dottera, Barbro Rue, 28 år. (I utlodninga kalla Barbroe Sofie Rue).
    • Yngste dottera, Christine Rue, 26 år. (Det er nemnt i skiftet at stefaren deira var Hr. Holterman i Korssund).
  • 7. Systerdottera, Barbara Rue, enkje, ikkje tilstades. (I utlodninga kalla Barbro Tollefsdtr).
  • 8. Maren Tollefsdtr., myndig og tilstades.

Revidert liste over frua sine arvingar: 6 brorsøner, 4 brordøtre og 4 systerdøtre:

  • 1. Brorsonen, Christen Larsson Nitter, myndig og tilstades.
  • 2. Christoper Larsen Nitter, myndig men ikkje tilstades.
  • 3. Christen Nitter, myndig og tilstades. (Kalla Ludvig Nitter i utlodninga).
  • 4. Hendrich L. Nitter, myndig og tilstades.
  • 5. Christen T. Nitter, myndig og tilstades.
  • 6. Hendrich T. Nitter, myndig og tilstades.
  • 7. Brordottera, Berthe Malene Nitter, myndig og tilstades.
  • 8. Karen N., myndig og tilstades. (I utlodninga kalla Karen C. Nitter).
  • 9. Dorthe N., myndig og tilstades.
  • 10. Karen Chierstine Nitter, 22 år, oppheld seg i stervbohuset.
  • 11. Ingebor Nitter, er død og har etterlate seg 1 son og 1 dotter:
  • 12. Systerdottera, Sophie, er død og har etterlate seg 1 dotter:
    • Ellen Halvorsdtr., er gift, ikkje(?) tilstades.
  • 13. Maren Monsdtr., myndig og tilstades. (Kalla Marthe Monsdtr. i utlodninga).
  • 14. Barbro Monsdtr., myndig og tilstades.
view all

Karen Kristine Nitter's Timeline

1704
1704
1729
1729
Age 25
1733
June 18, 1733
Age 29
1779
June 4, 1779
Age 75
Strusshamn, Askøy, Hordaland, Norge
1779
Age 75
????