Is your surname Pojello?

Research the Pojello family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Karl Pojello

Lithuanian: Karolis Požėla
Also Known As: "Carl"
Birthdate:
Birthplace: Steigviliai, Linkuvos valsčius, Panevėžio apskritis, Kauno gubernija, Russian Empire
Death: September 04, 1954 (61)
South Side, Chicago, Cook County, Illinois, United States (Plaučių vėžys)
Place of Burial: Justice, Cook County, United States
Immediate Family:

Son of Antanas Juozapas Požėla and Julijona Poželienė
Husband of Olga Pojello
Brother of Antanas Požėla; Juozapas Požėla; Motiejus Požėla; Felicija Požėlaitė; Dominikas Požėla and 1 other

Occupation: imtynininkas / wrestler
Managed by: Private User
Last Updated:

About Karl Pojello

Apie Karolis Požėla (Lietuvių)

Vikipedija: Karolis Požėla - lietuvių kilmės Rusijos, JAV, Europos imtynininkas.

Karolis Požėla – išeivijos lietuvių atletas, daugkartinis įvairiausių šios sporto šakos varžybų čempionas, kuriam per gyvenimą teko kovoti Eurazijoje ir Amerikoje. Jo karjeros pasiekimai ne ką prastesni nei lietuvių išeivijos imtynių sporto legendų, tokių kaip Juozas Karabinas – Gansonas, Juozas Komaras, Pranas Juška, Karolis Sarpalius.

Karolis gimė Steigvilių kaimo didžiažemių ūkininkų Antano Požėlos “Šmerkos” ir Julijos Kiršanskaitės šeimoje, 1893 m. sausio 31 d. Karolio motina buvo Bardiškių kaimo bajoro Aleksandro Kiršansko dukra. Sportu būsimasis atletas susidomėjo jau vaikystėje – važinėjo dviračiu, čiuožinėjo, rungėsi su kitais kaimo vaikais. Rašoma, kad važinėjo ir motociklu, tačiau nėra aišku, kiek tame tiesos.

1906 m. Karolis išvyko į Sankt Peterburgą, pas vyresniuosius brolius Antaną ir Motiejų, turėjusius vaistinę. Yra versija, kad tokią tolimą kelionę lėmusi tėvų baime: tuo metu, per išsimokslinusį kaimo jaunimą, sparčiai plito socializmo idėjos, galėjusios apsukti galvą ir Karoliui bei įtraukti jį į revoliucinę veiklą. 1911 m. prasidėjo sportinė karjera – K. Požėla įstojo į L. Čaplinskio draugiją “Sanitas”. Pirmuoju jo treneriu tapo telšietis Antanas Valtas, kurio auklėtinis netruko tapti vienu geriausiu graikų – romėnų stiliaus mėgėju imtynininku Rusijos imperijoje.

1912 m. pasiekta pirmoji solidi pergalė: pirma vieta klasikinių imtynių čempionate Sankt Peterburge (vidutinio svorio kategorijoje; 82,5 kg.). 1913 m. birželį Karolis - Rusijos olimpinių žaidynių Kijeve čempionas, liepą - tarptautinio turnyro Breslau (Vroclave) čempionas; tais pačiais metais dar ir Rusijos imperijos čempionas. 1914 m. vasario 16 d. Rygoje (pusvidutinio svorio kategorijoje) užėmė tik trečią vietą, mat prieš tai varžybose Suomijoje buvo lūžusi ranka. Tu pačių metų liepos 6 d. antra vieta Rygoje (75 kg.) bei pergalė Rusijos čempionate.

1916 m. užėmė pirmą vietą Rusijos čempionate. Svarbu paminėti faktą, kad ši pergalė pasiekta Karoliui būnant kareiviu – dar 1914 m. jis kaip savanoris, išėjo į karą. Fronte buvo sužeistas į ranką. Kiek vėliau sprogęs šrapnelis sužeidė kelį, tai baigė jo aktyvią karinę tarnybą, už kurią buvo apdovanotas Georgijaus kryžiumi. Gauti sužeidimai sugijo ir jo karjera tesėsi toliau.

1917 m. liepos 21 d. pasiekta pergalė Petrograde, pusvidutinės kategorijos Rusijos čempionate. Tais pačiais metais K. Požėla įsteigė čempionatą pats, jo pirmuoju nugalėtoju tapo A. Andrikonis. 1919 m. laimėjo “Sanito” klubo sunkiasvorių divizijos pirmos vietos medalį. Kiek ankščiau iškovojo pirmą vietą ir pusvidutinio svorio kategorijoje. To meto spaudoje apie talentingąjį sportininką buvo rašoma labai palankiai. Yra žinoma istorija, kai Karolis aštuonis kartus “ant menčių” guldė čekistų atsiųstą atletą, jų pačių nurodytą minutę.

Po Spalio perversmo K. Požėla apkaltino bolševikus, pasisavinus jo turtą, apdovanojimus. Kažin kokių pasėkmių susilauktą už tokį akibrokštą. Jaunoji sporto žvaigždė nusprendė patraukti rytų pusėn – į Sibirą, o kaip galutinį kelionės tikslą pasirinko JAV. Sibirą K. Požėla pasiekė kartu su imtynininku grupe. 1919 m. rugpjūtį Tomske iškovotas Sibiro čempiono titulas. 1920 m. mūsų kraštietis tapo nacionaliniu Mongolijos čempionu. Keliaudamas po Azijos rytus Karolis susitiko ir savo būsimąją žmoną Olgą Morasse. 1921 – 1922 m. kelias svarbias pergales pasiekė ir Kinijoje. Maždaug 1922 m. nutarė patobulinti savo sportinius sugebėjimus ir 18 mėnesių studijavo džiudžitsu meną, ko pasekoje 1923 m. Jokohamoje (Japonija) iškovojo pergalė šios sporto šakos čempionate. Greitai po to Karolis ir Olga laivu “S.S. President Madison” atplaukė į Sietlą, Vašingtoną.

Atvykęs į galimybių žemę, stiprusis lietuvis pirmiausia surengė turą po rytines JAV valstijas. Šio turo maršrutą suorganizavo taip pat lietuviškos kilmės atletas John Jakubs – Jakubauskas. Svarbu paminėti, kad, kur benuvažiavęs, akcentuodavo jog pats yra čempionas lietuvis. Norėdamas padėti tautiečiams, šių kelionių metų dar ir rinko pinigus, skirtus Lietuvos sportininkams, dalyvausiantiems 1924 m. Paryžiaus olimpiadoje. 1926 m. Karolis laimėjo Viskonsino valstijos sunkiasvorių kategorijos čempionatą. Būdamas Amerikoje pasivadino Karl Pojello vardu.

Ir taip jau gana įspūdinga karjera tapo dar sekmingesnė , kai Karolio treneriu tapo Antanas Tamašiūnas. 1927 m. vos tris minutes trukusioje kovoje įveiktas kanadietis Karlas Van Vurdenas. 1928 m., įveikus Džonį Mėjersą, laikytą vidutinio svorio katerijos pasaulio čempionu, Karolio Požėlos karjera pasiekė piką – lietuvis tapo vienu populiariausiu profesionalu imtynininku visoje JAV. Savo sportinės karjeros metais subūrė ir šešiasdešimt penkių imtynininkų grupę, organizuodavo kovas.

1931 m. šiam čempionui buvo kaip niekad nesėkmingi. Jo oponentu vienoje kovoje tapo vengras Sandor Szabo. Šį sportininką rėmęs kažin koks “imtynių sindikatas” – Karolis turėjo pralaimėti savo oponentui, tačiau tąkart vengras tiesiog buvo silpnesnis. Po tokio lietuvio akibrokšto tapo aišku, kad jo profesionalo karjerai atėjo galas – bent jau JAV. Po kurio laiko Karolis dar ir susilaužė alkunę, kuri sugįjo per devynis mėnesius. Atsigavus prasidėjo K. Požėlos sportinės karjeros Europoje etapas: teko kovoti Prancūzijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje (kartu su juo keliavo ir vienas jo mokinių, lietuviškų šaknų turintis Vincas Bertašius – Billy Bartush). Pastarojoje iškovota solidi pergalė: 1933 m. Notingeme, nugalėjęs vokietį Heinriką Fronerį, Karolis tapo Europos čempionu.

Galima tik įsivaizduoti kokį džiaugsmą tautiečiams suteikė jo apsilankymas Kauno “Makabi” stadione, 1933 m. liepos 8 d. Tuomet vykusios sporto šventes metu Požėla nugalėjo garsiausią tarpukario Lietuvos imtynininką, šiaulietį Vladą Labanauską. Dar kai tik buvo atvykę, žurnale “Karys” birželio 29 d. rašyta kad Požėla, kaip ir Vincas Bertašius bei boksininkas Vinča atvykę praleisti vasarą tėvynėje ir “čia būdami surengs rungtynes, kuriose parodys už ką pasaulis jiems vainikus pina”. Be to, K. Požėla, nors ir dvidešimt šešerius metus nebuvęs Lietuvoje, puikiai kalbėjo lietuviškai. Savo gimtos kalbos, beja, išmokė ir patį Vincą Bertašių.

1936 m. šią kelionę po Europą sportininkai pakartojo vėl, dar aplankė ir Italiją, o 1937 m. Mančesteryje, D. Britanijoje K. Požėla antra kartą iškovojo Europos čempiono titulą sunkiasvorių kategorijoje. Tais pačias metais, būdamas Paryžiuje, atsitiktinai, gatvėje, sutiko sunkios ligos subjaurotą kino aktorių Morisą Tilė. Šiame Karolis sugebėjo įžvelgti būsimą atletą. Karolis užkalbino Morisą, gerai kalbėjusį rusiškai. Taip pamažu prasidėjo jų draugystė ir bendradarbiavimas. Lietuvių išeivijos sporto legenda įkalbėjo naująjį draugą mesti aktorystę ir pradėti treniruotis. Šis pasiruošimas vykęs aštuoniolika mėnesių.

1940 m. abu iškeliavo į JAV. K. Požėla nusprendė, jog Morisui reikia pradėti siekti profesionalaus imtynininko karjeros. Deformuotas M. Tilė kūnas tapo didžiausiu jo privalumu – greitai “Angelas”, kaip ji pavadino Karolis, tapo tikra Jungtinių Valstijų sensacija. Greitai naujasis atletas tapo ir solidžiu čempionu, žvaigžde, savo ruožtu Karolis P. – pasaulio čempiono treneriu ir remėju.

Žymusis steigvilietis buvo įkures ir treniravimosi centrą “Midwest Wrestling Enterprises”, skirta treniruoti ir remti nepriklausomus imtynininkus.

Net ir vėlesniais metais Karolis vis dar mėgo imtis – o negalėdamas gauti reikiamų oponentų užsidėdavo kaukę. Vadinosi vardais “Masked Marvel”(užsimaskavęs stebuklas), “Carl Knapp”(arba Kapp). Jei paiškėdavo jo tikras vardas, iškildavo didelė tikimybė, kad jo oponentas tyliai paliks kovą.

1951 m. Morisas, Karolis ir Olga nusipirko daugiau nei 3000 tūkst. kv.m. pločio apartamentus Garfilde, Čikagoje. Buvusios sporto legendos buvo laukiami svečiai mokyklose, kur pasakodavo vaikams apie atletiką, jėgos treniruotes, imtynes.

1954 m. rugsėjį 4 d. 9:43 ryte Karolis Požėla, pralaimėjęs kovą su plaučiu vėžiu, mirė. lietuvių sporto legenda mirė. Dar tą pačią dieną, 23:00 val. mirė ir Morisas Tilė, mat šį didžiai sukrėtė draugo mirtis ir tai tapo lemiamu smūgiu jo ligotai širdžiai.

Per sportininkų laidotuves kapinėse plevėsavo JAV, Prancūzijos ir Lietuvos vėliavos. Į laidotuves atėjo tūkstančiai gerbėjų, išreiškusių paskutinę pagarbą, ceremonijos metu kalba sakė Kostas Augustas – išeivijos lietuvių laikraščio “Naujienos” atstovas. Kas be ko, buvo prisiminta ir Karolio tolerancija kitokių tautybių žmonėms. Kartą K. Požėla, kartu su Edvardu Oukliu, Anglijos sporto superžvaigžde, sėdėjo viename Londono pabe (bare), kai vienas jo lankytojų ėmė kalbėti, jog nekenčia visų rusų, nes jie žudikai. Karolis atsisukęs į tą vyrą ir mandagiai paprašęs nekalbėti blogai apie kitus žmonės, nes visos tautos turi gerų ir blogų žmonių, ir nei vienas nėra blogas dėl to, kad jis yra būtent tokios tautybės. Tada tas lankytojas pasakė Karoliui nešdintis iš pabo, o šiam atsisakius bandė jam smogti, tačiau gavo smūgį pats ir buvo išsviestas į lauką. Nuo smūgio šiam lužo ranką. Greitai Karolis išėjo į gatvę, atsiprašė ir nuvežė vyrą į ligoninę, sumokėjo gydymo išlaidas.

Abu palaidojo viename kape, taip padaryti nutarė buvęs Karolio Treneris Antanas Tamašiūnas. Ant paminklinio akmens iškaltas užrašas” Draugai, kurių neišskyrę net mirtis”.

                                                                                                                 Aleksas Pašuškevičius

[ https://www.15min.lt/ar-zinai/naujiena/idomi-lietuva/stulbinanti-ka... 15min: Stulbinanti Karolio Požėlos istorija: vaikinas iš kaimo tarpukariu užkariavo JAV imtynių arenas]

Draugas: APIE ŽYMIAUSIĄ LIETUVĮIMTYNININKĄ PASAULYJE, 2 psl.

view all

Karl Pojello's Timeline

1893
February 13, 1893
Steigviliai, Linkuvos valsčius, Panevėžio apskritis, Kauno gubernija, Russian Empire
February 20, 1893
Lauksodžio filijinė bažnyčia, Lauksodis, Žeimelio valsčius, Panevėžio apskritis, Kauno gubernija, Russian Empire
1954
September 4, 1954
Age 61
South Side, Chicago, Cook County, Illinois, United States
????
Lithuanian National Cemetery, Justice, Cook County, United States