Is your surname Vaino?

Research the Vaino family

Karl Vaino's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Karl Vaino

Also Known As: "Вайно Карл Генрихович"
Current Location:: Moskva, Venemaa
Birthdate: (93)
Birthplace: Tomsk, Venemaa
Immediate Family:

Son of Genrich / Heinrich Vaino and Liidia Vaino
Husband of <private> Vaino
Father of <private> Kotšetova (Vaino) and Eduard Vaino

Managed by: Vilma-Ingrit Aunapuu
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Karl Vaino

Karl Vaino (venepäraselt Karl Genrihhovitš Vaino (Карл Генрихович Вайно); sündinud 28. mail 1923 Tomskis) oli Eesti NSV poliitik ja parteitegelane, Eestimaa Kommunistliku Partei eelviimane esimene sekretär.

Elukäik

Karl Vaino isa Genrich 7 Heinrich Vaino (1889–1965) oli siirdunud Venemaale 1918. aastal, ema Lidia Savi pere oli Siberisse saabunud 20. sajandi algul. Mõlemad olid kommunistid, partei liikmed. Karl Vainost sai kommunistliku partei liige 1947. aastal.

Vaino noorusaastad möödusid Siberis, suuremalt jaolt Novosibirskis ja Tomskis. Lõpetanud 1941. aastal Tomski 3. Keskkooli, asus ta õppima Novosibirski Raudteetranspordi Sõjainseneride Instituuti, kust 1943. aastal siirdus Tomski Raudteetranspordi Elektrotehnika Instituuti, mille lõpetas insener-energeetikuna. Pärast NLKP-sse astumist saadeti ta kui päritolult eestlane tööle Eesti NSV-sse. Pärast Eestisse asumist töötas Vaino 1947. aasta septembrist kuni 1948. aasta veebruarini Tapa veduridepoos tehnikuna, aastail 1948–1949 Eesti Raudtee veojaoskonna elektritehnikuna ning Tapa–Narva liini elektriseadmete lõigu ülemana. 1949. aastal kutsus samas Tomskis lähedasel erialal õppinud Aleksei Müürisepp Vaino tööle EKP Keskkomitesse. 1952. aastal sai Vaino EKP Tallinna Oblastikomitee sekretäriks, seejärel 1953. aasta mais asus ta juhatama EKP KK tööstuse ja transpordi osakonda. Aastatel 1957–1960 oli Vaino ENSV Rahvamajandusnõukogu esimehe asetäitja. 1960. aastal sai temast EKP Keskkomitee sekretär, kes tegeles tööstuse küsimustega ja ta töötas sellel ametikohal kuni temast 1978. aastal sai EKP Keskkomitee esimene sekretär.

Vaino on Venemaa eestlane ega oska peaaegu üldse eesti keelt. Seetõttu oli ta 1978. aastal Moskva jaoks ideaalne kandidaat EKP juhi kohale, et algavale venestuslainele hoogu juurde anda. Liialt rahvameelseks peetud Johannes Käbin sunniti oma kohast loobuma ja talle anti Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimehe koht.

Tegevus EKP KK I sekretärina

EKP KK juhina tegutses K. Vaino igati NLKP Keskkomitee käskude järgi. Ta ei püüdnud kuidagi eesti keelt ega kultuuri kaitsta. Seetõttu ei omanud ta eestlaste seas peaaegu mingit toetust. Oma avalikud kõned pidas ta vene keeles ja eesti keeles kõnelemist enamasti vältis.

1988. aasta laulev revolutsioon

Aastal 1988 lõhenes Eestimaa Kommunistlik Partei rahvuskommunistideks ja impeeriumimeelseteks. Viimaseid juhtis mõistagi K. Vaino, teiste liidriks kujunes aga peagi Ladina-Ameerikast tagasi kutsutud Vaino Väljas. Et K. Vainot peeti juba ka Moskvas liialt vanameelseks, siis kaotaski ta oma koha Väljasele. Rahvuskommunistid võtsid enda kätte kõik olulisemad ametikohad ning hakkasid harjuma mõttega Eesti taasiseseisvumise teele asumisest.

Pärast seda, kui Karl Vaino oli 16. juunit 1988. aastal EKP Keskkomitee esimese sekretäri ametikohalt vabastatud, siirdus ta Moskvasse, kus ta oli aastail 1988–1990 NLKP Keskkomitee juures asuva Parteikontrolli Komitee liige.

Perekond

Karl Vaino poeg Eduard Vaino (1949) on alates 2008. aastast kontserni AvtoVAZ asepresident korporatiivse arengu alal.

Karl Vaino lapselaps Anton Eduardi poeg (1972) töötas viis aastat Venemaa saatkonnas Jaapanis Tōkyōs, hiljem teenis Venemaa endise presidendi Vladimir Putini protokolliülema asetäitjana ja seejärel Venemaa peaministri Viktor Zubkovi kantselei juhataja asetäitjana. 2008. aastast töötab Anton Vaino Venemaa peaministri protokolliülemana. 2011 aastast valitsusaparaadi juhina.

Teosed

  • "Kaalukas panus"
  • "Nõukogude Eesti eile, täna ja homme"

WWW:

view all

Karl Vaino's Timeline

1923
May 28, 1923
Tomsk, Venemaa
1949
1949
Age 25
Tallinn, Eesti NSV