Kerstin Davidsdotter (Oxenstierna)

public profile

Is your surname Davidsdotter (Oxenstierna)?

Research the Davidsdotter (Oxenstierna) family

Kerstin Davidsdotter (Oxenstierna)'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Kerstin Davidsdotter (Oxenstierna)

Also Known As: "Kristina"
Birthdate:
Death: after circa 1508
Immediate Family:

Daughter of David Bengtsson (Oxenstierna) and Birgitta Gustavsdotter (Sture/sjöblad)
Wife of Bengt Arendsson (Ulv)
Mother of Märta Bengtsdotter (Ulv)
Sister of Jöns Davidsson (Oxenstierna); David Davidsson (Oxenstierna) and Arvid Davidsson (Oxenstierna)

Managed by: Christer Lyrholm
Last Updated:

About Kerstin Davidsdotter (Oxenstierna)

Kerstin Davidsdotter

Ägde jord i Hagunda, Trögds och Åsunda hd i Uppland samt var dotter av riddaren och riksrådet David Bengtsson (Oxenstierna) och Birgitta Gustavsdotter (Sture). Levde 1508. Gifte sig sannolikt 1491 med väpnaren och riksrådet samt slottsloven på Stockholms slott Bengt Arendsson Ulf (tillbakaseende ulv). Var dövstum.

Barn:

  • Märta Bengtsdotter

Länkar

--------------------------

Var dövstum. Levde 1508. Upprättade då sitt testamente Cirka 1510 ägde Kerstins dotter Märta Ekolsund, Ärvde Lagmansö efter sin mor Brita Sture, Okänt när Kerstin dog, kanske 1515? . Hon var Kerstin Nilsdotters kusins dotter. På 1520-talet innehades Nynäs av Bengt Arendtssons bror Gotskalk.

Fastigheter ägda av Kerstin Davidsdotter (Oxenstierna)

Ekolsund, Husby-Sjutolfts sn, Uppland Lagmansö, Vadsbro sn, Södermanland Nynäs, Ösmo sn, Södermanland Stockholm, Stockholm, Uppland

view all

Kerstin Davidsdotter (Oxenstierna)'s Timeline

1460
1460
1491
1491
Age 31
1508
1508
Age 48