Kirkkoherra Clemet Larsson Esping

Is your surname Esping?

Research the Esping family

Kirkkoherra Clemet Larsson Esping's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Kirkkoherra Clemet Larsson Esping

Swedish: Klemet Larsson Esping, Finnish: Klemetti Laurinpoika Esping
Also Known As: "Herr Clemet i Pargas"
Birthdate:
Death: before August 12, 1558
Parainen, Finland
Immediate Family:

Son of Lasse Andersson Esping till Kassor
Husband of Kristina Månsdotter Tawast
Father of Daniel Klemetsson till Kassor; Agneta Klemetsdotter Esping and Bengt Klemetsson Esping
Half brother of Niilo Laurinpoika Esping

Occupation: Paraisten kirkkoherra 1556-57 -1558
Managed by: Jouni Ruohonen
Last Updated:

About Kirkkoherra Clemet Larsson Esping

Henrik Impola: 'Frälset och dess rusttjänst i Finland på 1500-talet', 2011. Herr Clemet i Pargas är lika med Clemet Larsson till Kassor. Släkten adlad 1467 av konung Karl Knutsson, och förde en båt, 'esping', i vapnet. Son till Lasse Andersson som ägde i Kassor frälsejord.

Enligt Impola har Jully Ramsay förväxlat honom med Clemet Mattsson som nämndes 1573 i Tavastehus.


Ramsay, Jully: Frälsesläkter i Finland intill stora ofreden. Esping. Pargas-släkten.

Uradel, hvars sammanhang med introducerade ätten Esping, n:r 739, ehuru påtaglig icke kan utredas. Godset Lemlaks i Pargas synes hafva gått i arf inom alla tre namnet Esping här upptagna släkter.

Klemet Mattsson Esping, till Kassor i Pargas socken. Gjorde adlig rusttjänst 1556. Har 1573 reviderat Tavastehus räkenskaper, då hans sigill visar en stjärna.


Klemet Matinpoika (Esping) oli Paraisten pitäjän kasööri, aatelismies, Paraisten kirkkoherra 1555-58, Hämeen linnan tilien tarkastaja 1573


Esping. Pargas-släkten. Klemet Mattsson Esping, till Kassor i Pargas socken. Gjorde adlig rusttjänst 1556. Har 1573 reviderat Tavastehus räkenskaper, då hans sigill visar en stjärna.

http://runeberg.org/frfinl/0108.html ---------------------------------------------


Henrik Impola 2011 kirjassaan "Frälset och dess rusttjänst i Finland på 1500-talet" katsoo (s. 90), että Ramsay on sekoittanut Hämeenlinnan tilejä tarkastaneen Klemetti Matinpojan tähän Paraisten kirkkoherraan Klemetti Laurinpoikaan, joka omisti Paraisten Kassorissa Lemlahden kartanon ja jätti sen perinnöksi tyttärelleen Agnetalle. "Herr Clemet i Pargas" eli Klemetti Laurinpoika oli kotoisin Paraisten Kassorista rälssisuvusta, jonka kuningas Kaarle Knuutinpoika oli aateloinut jo 1467. Suku otti silloin vaakunaansa veneen ("esping") kuvan.

About Klemetti Laurinpoika Esping (suomi)

Henrik Impola 2011 kirjassaan "Frälset och dess rusttjänst i Finland på 1500-talet" katsoo (s. 90), että Ramsay on sekoittanut Hämeenlinnan tilejä tarkastaneen Klemetti Matinpojan tähän Paraisten kirkkoherraan Klemetti Laurinpoikaan, joka omisti Paraisten Kassorissa Lemlahden kartanon ja jätti sen perinnöksi tyttärelleen Agnetalle. "Herr Clemet i Pargas" eli Klemetti Laurinpoika oli kotoisin Paraisten Kassorista rälssisuvusta, jonka kuningas Kaarle Knuutinpoika oli aateloinut jo 1467. Suku otti silloin vaakunaansa veneen ("esping") kuvan.

http://runeberg.org/frfinl/0108.html

Ramsay, Jully: Frälsesläkter i Finland intill stora ofreden. Esping. Pargas-släkten.

Uradel, hvars sammanhang med introducerade ätten Esping, n:r 739, ehuru påtaglig icke kan utredas. Godset Lemlaks i Pargas synes hafva gått i arf inom alla tre namnet Esping här upptagna släkter.

Tab. I; Klemet Mattsson Esping, till Kassor i Pargas socken.

Barn: 3,/3 Agneta fick 17.7.1594 skattefrihet för tvänne hemman i Finnby och Södmå i Pargas (F..S. 1580)); — † 1619 i Åbo, fördes 5.3.1619 till Pargas att begrafvas, hvarvid ringdes med domkyrkans alla klockor (Åbå Domk.). Gift med kyrkoherden i Pargas, Elias Simonis. Deras barn förde sitt mödernevapen, — se Esping-Agricola.

view all

Kirkkoherra Clemet Larsson Esping's Timeline

1500
1500
1530
1530
Age 30
Parainen, Finland
1530
Age 30
Parainen Kassor
1558
August 12, 1558
Age 58
Parainen, Finland
????