Knut Henriksson Uotila

Is your surname Uotila?

Research the Uotila family

Knut Henriksson Uotila's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Knut Henriksson Uotila (Hordeel)

Also Known As: "Horelli"
Birthdate:
Death: after 1596
Kokemäki, Finland
Immediate Family:

Son of Henrik Henriksson Hordeel and NN Olofsdotter Tacku
Father of Thomas Knudsson Uotila
Half brother of Lars Henriksson Hordeel; Mats Henriksson Hordeel; Klemet Henriksson Hordeel and Jöns Henriksson Keisari

Managed by: Private User
Last Updated:

About Knut Henriksson Uotila

Knut esiintyy tilikirjoissa Ylistaron kylässä nimillä Knut Hordell ja Knut Henriksson. Palola katsoo Kansallisbibliografiassa, että Knut Uotila oli Lars Henrikssonin veli (Genos 80, s. 150). (MN)

Henrik Henrikssonin vaimo Brita Johansdotter ei voine olla Knutin äiti, koska heidät vihitäään vasta noin 1545.

Uotila, Ylistaro Kokemäki, ratsutila: http://users.utu.fi/isoi/talot/kokemaki.htm:

Uotilan talon isäntä 1540-1552. -Lautamies 1545. Hän käytti nimeä Hordeliin. Koko savun tilaksi mainittu 1540. (Tuomas mainittu Knuutin pojaksi seur.suk.p)

-Sai sakkojasyyskäräjillä 1552 Sipi Pyssyn lyömisestä

(Anne Metsäpuro)

Kalle Ojanperä: Kokemäen Ylistaron Uotila. Uotilan esipolvet. Mitä tuo-miokirjat voivat kertoa talonpoikaissuvusta 1500- ja 1600- luvuilla. Vanhassa Kokemäen pääkylässä Ylista-rossa oli viellä 1500- luvun alussa 17 taloa. Niistä varakkaimpia oli Uotila. Se tunnetaan jo 1400-luvulta, jolloin isännät esiintyivät erilaisissa luottamustehtävissä. Ensimmäisten maakirjojen alkaessa 1540-luvulla taloa viljeli Knut- niminen mies, jonka todennäköisestä pojasta Tuomas Knuutinpojasta alkaa varmuudella tunnettu sukujohto. Ala-Satakunnan kihlakunta paljastaa että Tuomas oli Knutin poika. (Sukujohto alkaa melkoisella varmuudella Knutista joka oli merkitty nimellä Hordel. Lisäys kirjoittajan=Kalle Ojanperä).

Uotilan veroluku kasvoi 1500-luvulla 10 äyristä yli 13 äyriin, kun isännät lunastivat naapuritaloilta lisää tiluksia. Muutenkin talo pikkemmin vaurastui kuin köyhtyi vuosisadan lopun taloudellisesti vaikeina vuosina: se pystyi maksamaan veronsa, antamaan lainoja naapureilleen ja ottamaan uutta maata viljelyyn. Uotila kilpaili tähän aikaan Kokemäen varakkaiman talon asemasta pappilan kanssa. Talon isännistä Tuomas Knutinpoika toimi Kokemäen nimismiehenä ja hänen poikansa Heikki Tuomaanpoika ryhtyi suorittamaan ratsupalvelusta 1590-luvulla. Pojanpoika Matti Heikinpoika oli myös nimismies.


Ramsay, Jully: Frälsesläkter i Finland intill stora ofreden. Hordeel. Tab II s. 180;

Knut Henriksson Hordeel, nämnes såsom vittne i Kumo socken 1596.

view all

Knut Henriksson Uotila's Timeline

1520
1520
1520
Kokemäki Ylistaro Uotila
1596
1596
Age 76
Kokemäki, Finland