Kornel Filipowicz, Jr.

Is your surname Filipowicz?

Research the Filipowicz family

Kornel Filipowicz, Jr.'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Kornel Filipowicz, Jr.

Birthdate: (76)
Birthplace: Тернопіль (Tarnopol), Тернопільська область, Ukraine
Death: February 28, 1990 (76)
Kraków, Małopolskie, Poland
Immediate Family:

Son of Kornel Filipowicz, Sr. and Stanisława Filipowicz
Husband of Maria Pruszyńska and Maria Filipowicz
Partner of Wisława Szymborska - Nobel Prize in Literature 1996
Father of <private> Filipowicz and <private> Filipowicz

Occupation: pisarz
Managed by: Leszek Mila
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Kornel Filipowicz, Jr.

Kornel Filipowicz – powieściopisarz, nowelista, scenarzysta, poeta. Autor 37 książek, znany głównie z krótkich form literackich, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku. Wikipedia PL


Życiorys

Kornel Filipowicz (ur. 27 października 1913 w Tarnopolu[1], zm. 28 lutego 1990 w Krakowie) - polski powieściopisarz, nowelista, scenarzysta, poeta. Autor 37 książek, znany głównie z krótkich form literackich, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku.

Dzieciństwo i młodość spędził w Cieszynie (1923-1932), gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej, a później gimnazjum. Należał do grupy młodych cieszyńskich literatów działających pod kierunkiem Juliana Przybosia.

Przed II wojną światową studiował biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i współredagował miesięcznik Nasz Wyraz (1936-1939). Wtedy też debiutował opublikowanym w "Zaraniu Śląskim" opowiadaniem Zapalniczka i wierszem, który ukazał się w "Gazecie Artystów". Zainteresowanie sztuką współczesną, wpojone przez Przybosia, sprawiło iż obracał się w kręgach ówczesnej artystycznej awangardy (bliska znajomość z członkami Grupy Krakowskiej: Wicińskim, Sternem, Lewickim i in., kręgiem teatru Cricot założonego przez Józefa Jaremę), zajmował się również krytyką sztuki jako prasowy recenzent. Po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej, po ucieczce z niewoli zaangażował się w działalność konspiracyjną. Po aresztowaniu był więźniem obozów koncentracyjnych Groß-Rosen i Sachsenhausen. Po wojnie zamieszkał w Krakowie.

Był mężem wybitnej polskiej artystki, Marii Jaremy (1908 - 1958), z którą miał syna Aleksandra (ur. 1943).

W 1943 r. wydał konspiracyjnie w 10 egzemplarzach tomik wierszy Mijani, zilustrowany przez Marię Jaremę. W latach osiemdziesiątych publikował poza cenzurą m.in. w NaGłosie i Zapisie. Sygnatariusz "Memoriału 59". Członek i działacz ZLP do 1981 r., wiceprezes Oddziału Krakowskiego. Członek Towarzystwa Kursów Naukowych. Współzałożyciel miesięcznika Pismo. Współautor (wraz z T. Różewiczem) scenariuszy filmów Moje miejsce na ziemi (1960), Głos z tamtego świata (1962). Laureat nagród Ministra Kultury i Sztuki, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pierwszy prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Od 1969 roku do śmierci był związany z poetką Wisławą Szymborską (nie łączył ich jednak nigdy związek małżeński ani wspólne mieszkanie).

W swojej twórczości powracał do związków z ziemią cieszyńską m.in. w Profilach moich przyjaciół, Białym ptaku czy Ulicy Głębokiej. W pozostawionych przezeń materiałach zachowały się fragmenty Pana Tadeusza przełożone na gwarę cieszyńską[2].

view all

Kornel Filipowicz, Jr.'s Timeline

1913
October 27, 1913
Тернопіль (Tarnopol), Тернопільська область, Ukraine
1990
February 28, 1990
Age 76
Kraków, Małopolskie, Poland