Libregt Elard, SV/PROG

Is your surname Elard?

Research the Elard family

Libregt Elard, SV/PROG's Geni Profile

Records for Libregt Elard

1,703 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Libregt Elard, SV/PROG

Also Known As: "Librecht ELART", "Liebrecht ELART", "Librecht ELLART", "Liebrecht ELLART", "Librecht ELLARD", "Liebrecht ELLARD", "Libregt EILARD", "Libregt Elart"
Birthdate:
Birthplace: Of Bergen-op-den-Zoom, Netherlands
Death: Died in Between 16 FEB 1738 and 5 AUG 1753
Immediate Family:

Husband of Cornelia Elard; Maria Eilard, b3 SM and Elisabeth van den Berg, b1 SM
Father of Elizabeth Dempers and Liebrecht ELLART

Managed by: Private User
Last Updated:

About Libregt Elard, SV/PROG

LIBREGT ELARD [LI(E)BRECHT ELART / ELLART / ELLARD / ELLAERT/ELLAART]

Librecht did work for the VOC / Dutch East Indian Trade Company

  • Gerepatrieerd: Libregt Ellaert
  • Afkomst: Bergen op zoom
  • Beroep: Soldaat
  • Maandbrief: Ja
  • Schuldbrief: Ja
  • Vrouw: Cornelia Ellaart
  • Gebeurtenis: Einde verbintenis
  • Datum: 1728
  • Gebeurtenisplaats: Schip Patmos
  • Gebeurtenis: Vertrek Kamer
  • Datum: zaterdag 18 oktober 1721
  • Gebeurtenis: Aankomst Kaap
  • Datum: donderdag 5 maart 1722
  • Gebeurtenis: Vertrek Kaap
  • Datum: maandag 20 april 1722
  • Gebeurtenis: Aankomst Indie
  • Datum: dinsdag 30 juni 1722
  • bron akte: VOC Opvarenden
  • Erfgoedinstelling: Nationaal Archief
  • Collectiegebied: Overzee Archief: VOC Opvarenden
  • Registratienummer: 13921
  • Pagina: 193
  • Akteplaats: Delft
  • Boek: Delft
  • Bestemming: Batavia

And also ....

  • Voornaam opvarende: Libregt
  • Achternaam opvarende: Ellaert
  • Herkomst opvarende: Bergen op zoom
  • Datum indiensttreding: 18-10-1721
  • Functie bij indiensttreding: Soldaat
  • Uitleg over functie: Militair
  • Uitgevaren met het schip: Astrea
  • Datum uit dienst: 1728-00-00
  • Waar uit dienst: Patmos
  • Reden uit dienst: Gerepatrieerd
  • Uitleg over reden: einde dienstverband, teruggekeerd naar Nederland en afgemonsterd.
  • Schip terugreis: PATMOS
  • Kamer terugreis: Rotterdam
  • Datum terugreis vertrek: 1727-10-26
  • Datum terugreis aankomst: kaap 1728-01-21
  • Datum terugreis vertrek kaap: 1728-02-09
  • Datum terugreis aankomst: 1728-06-14
  • Schuldbrief: Ja
  • Maandbrief: Ja
  • Bronverwijzing: Nationaal Archief Den Haag, Archief VOC Opvarenden, Nummer toegang: 1.04.02, inventarisnummer: 13921, folionummer: 193

______________________________________________________________________________

Libregt trou met Maria VAN DEN BERGH voor 5 OKT 1732.

Hul het een dogter, Elizabeth ELLARD, gedoop te Kaapstad op 5 OKT 1732. Sy trou met Willem DEMPERS op 10 DES 1747.

Libregt trou met Maria se suster, Elizabeth VAN DEN BERG op 29 JAN 1736 in die Kaap. Hul het een seun, Liebrecht ELLARD, gedoop te Kaapstad op 16 FEB 1738. Elizabeth was voorheen getroud met Abraham PELTZER (Stamvader), en in 'n verhouding met Claas HOOGH.

Libregt se naam en van word in verskeie vorme gevind, nl. Librecht; Liebrecht; ELART; ELLART; ELLARD.

Hy was van Bergen-op-den-Zoom en 'n korporaal in diens van die V. O. C.

Sy naam kom dikwels voor by die afstammelinge van sy PELTZER stiefkinders.

Bron: Die Geslagsregister van die familie PELSER, PELSTER, PELSZER, PELTSER, PELTZER en PELZER in Suid-Afrika sedert 1708 deur R. DE V. PIENAAR, Stellenbosch, 2004. Bl. 7.

-----------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Die van word ook as EILARD gespel.

Erik Kriel

---------------------------------------------------------------------------------

view all

Libregt Elard, SV/PROG's Timeline

1697
1697
Of Bergen-op-den-Zoom, Netherlands
1732
October 5, 1732
Age 35
Cape Town, Cape Town, Western Cape, South Africa
1738
1738
Age 41
1753
August 5, 1753
Age 56
Between 16 FEB 1738 and 5 AUG 1753