Louise Maria Pienaar, b3

Is your surname Pienaar?

Research the Pienaar family

Louise Maria Pienaar, b3's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Louise Maria Pienaar (Cordier), b3

Also Known As: "Louisa Pienaar", "Louisa Jacobs", "Louise Pienaar", "Na DANIËL JACOB se dood", "trou LOUISE CORDIER op 21 Januarie 1714 met JACQUES PIENAAR (b2)", "gebore c. 1692", "oorlede 22.11.1774 (82) Kaap", "seun van JACQUES PINARD (gebore x. 1664) in La Bauce", "Guenrouet", "Pay..."
Birthdate:
Birthplace: Guisnes, Nord-Pas-de-Calais, France
Death: Died in Stellenbosch, Cape Winelands, Western Cape, South Africa
Immediate Family:

Daughter of Louis Cordier, SV/PROG and Francoise Martinet, SM/PROG
Wife of Daniel Jacobs, b5 and Jacques Jacob Pienaar, b2
Mother of Pieter Jacobs, b5c1; Maria Jacobs, b5c2; Daniel Jacobs, b5c3; Susanna Jacobs, b5c4; Catharina van der Merwe, b5c5 and 13 others
Sister of Suzanne Cordier, SM; Jeanne Cordier, b2; Jean Cordier, b6; Marie Cordier, b3; Jacobus 'Jacques' Cordier, b5 and 3 others

Managed by: Private User
Last Updated:

About Louise Maria Pienaar, b3

a1 Louis Cordier Franse vlugteling. aankoms: omstr. 1688 met sy vrou Francoise Martinet en vier kinders. gesterf: 1702. Landbouer en een van die eerste ouderlinge van die Franse Gemeente van Drakenstein. In 1692 het hy die plaas “Bethel” (tans “Nantes”), by die Paarlberg, gekry. Die van word nou Cortje of Cortjé gespel.

b2 Louisa getroud: Daniel Jacobs; hertroud: Jacob Pienaar

Judi marais-Meyer registers MRIN 238

Inventaris van man, Daniel Jacobs gedateer 18.12.1713. Hier was sy 'n weduwee met 5 minderjarige kinders.


Death

Wagenmakersvallei, Cape of Good Hope

Cape Death Notifications 1758-1838, p119 1774 Drakenstein Louisa Cortje wed. Jacob Pienaar Novb 22

on http://www.ballfamilyrecords.co.uk/dutoit/I054.html


Reference no.: MOOC8/7.19a

Staat en inventaris mitsgd:rs taxatie van alle soodanige goederen, als ab intestato sijn naargelaten en met er dood ontruymt door den landbouwer Jacob Pinart ten voordeele van sijn naargelatene huysvrouw Louisa Cordier ter eenre, en hun bij den anderen in huwelyk verwekte kinderen, met name

  • Martha gehuwt met den landbouwer Lourens Erasmus
  • Francina getrouwt met de medelandbouwer Carel van der Merve
  • Johanna gehuwt met Johannes du Toit Pietersz: en
  • Jan Pinart reets meerderjarig,
  • mitsgd:s Louis Pinart oud 23 jaren, en
  • Jacob Erasmus oud 13 jaren bij representatie van wijle syn moeder Esther Pinart ter ander zyde
... 

Lasten des boedels Rd:s Rd:s aan sooveel deselve aan haar kinderen bij wijlen haar eerste man Daniel Jacobsz: in huwelijk verwekt voor vaderlike erfportie nog debet is

...

Aldus gedaan en gepasseert ter Weescamer aan Cabo de Goede Hoop den 19 Augustus 1751.


a1 Louis Cordier Franse vlugteling. aankoms: omstr. 1688 met sy vrou Francoise Martinet en vier kinders. gesterf: 1702. Landbouer en een van die eerste ouderlinge van die Franse Gemeente van Drakenstein. In 1692 het hy die plaas “Bethel” (tans “Nantes”), by die Paarlberg, gekry. Die van word nou Cortje of Cortjé gespel.

b3 Maria getroud: Francois du Preez

b4 Francois-Jean ≈ St. Maartinskerk, Courtrai a. saam met ouers, woon eers “Hexenberg”, dist. Wellington en 1712 “Langfontein”, dist. Tulbagh x c. 1705 Marie CORDIER d.v. Louis Cordier (Cortje) en Francoise Martinet


Source: http://southafrica.mypeoplepuzzle.net/


Louisa Pienaar het as Hugenoot uit Frankryk na die Kaap gevlug


Daniel of Calais, born 14th September, 1673, at Vieille Eglise, not far from Calais, son of above. A farmer at Drakenstein, he married Louise Cordier, daughter of the Refugee Louis Cordier, q.v. Their son Pieter was baptised at Draken- stein on 14th October, 1703. According to the inventory in his estate in 1713 he left six children. https://archive.org/stream/frenchrefugeesat00both/frenchrefugeesat00both_djvu.txt

view all 27

Louise Maria Pienaar, b3's Timeline

1682
1682
Guisnes, Nord-Pas-de-Calais, France
1685
1685
Age 3
Guines, Pas-De-Calais, France
1685
Age 3
Guines, Pas-De-Calais, France
1685
Age 3
Guines, Pas-De-Calais, France
1703
October 14, 1703
Age 21
Caap de Goede Hoop, Suid Afrika
1705
1705
Age 23
Drakenstein, Suid Afrika, Kaap
1706
1706
Age 24
Paarl, Caap de Goede Hoop, Suid Afrika
1709
September 29, 1709
Age 27
Cape Province, South Africa
1712
March 13, 1712
Age 30
Drakenstein, Cape, South Africa