Mårten Nilsson Buscherus

Is your surname Buscherus?

Research the Buscherus family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Mårten Nilsson Buscherus

Latin: Martinus Nicolai Buscherus
Also Known As: "Busk", "Busck", "Buscherus", "Buserus"
Birthdate:
Death: 1642
Lumparland, Lemland, Lemland, Countryside, Åland Islands
Immediate Family:

Son of Nils
Husband of Mereta / Margaretha?
Father of Isak Mårtensson Buscherus Alandus; Margaretha Mårtensdotter Buschera / Buscherus and Mårten Mårtensson

Occupation: Lemlandin kirkkoherra / Pastor / Priest
Known Places Of Work: Lemland, Åland / Lumparland, Åland / Mustasaari (Korsholm), Vaasa
Managed by: Private User
Last Updated:

About Mårten Nilsson Buscherus

Lemland chaplain, mentioned in 1604, pastor 1607.

Buscherus' salary benefits were addressed in the Royal Letters of 3 October 1613 and 22 May 1619. Died in Lemland, Åland Islands 1642/43.

Wife; Mereta / Margaretha N.N., i.e. widow after her husband.

https://kansallisbiografia.fi/paimenmuisto/henkilo/319 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

Martinus Nicolai Buscherus, formerly the chaplain of Lumparland, mentioned as pastor of Lemland 1608 (F. S. 2851: 55) - 27 / g 1639 (Lbg III: 420). Still alive 1642 (Str). Was given in 1613 King Gustaf Adolph's letter of liberty for a farm {Lbg I: 360) and the 16 / b 1619 letter of the same king donated half of the remaining grants (Lbg III: 328).

Church Pastor in Mustasaari / Korsholm 143. Martinus Nicolai Buscherus https://archive.org/stream/bostiftsherdami00leingoog/bostiftsherdami00leingoog_djvu.txt -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

About Mårten Nilsson Buscherus (svenska)

Lemland Kapellman, nämnd 1604, pastor 1607. Lemland Kyrkoherde 1608

Buscherus löneförmåner behandlades och diskuterades i kungliga brev den 3 oktober 1613 och 22 maj 1619. Död i Lemland, Åland 1642/43.

fru; Mereta / Margaretha N.N., d.v.s. änka efter sin man. https://kansallisbiografia.fi/paimenmuisto/henkilo/319

-------------------------------------------

Martinus Nicolai Buscherus, förut kapellan i Lumparland, omn. såsom kyrkoherde i Lemland 1608 (F. S. 2851: 55) — 27/g 1639 (Lbg III: 420). Levde ännu 1642 (Str). Bekom 1613 konung Gustaf Adolphs frihetsbrev för en gård {Lbg I: 360) och den ^^/b 1619 samme konungs brev på efterskänkt hälften av resterande gärdepenningar (Lbg III: 328).

kyrkoherde i Mustasaari / Korsholm 143. Martinus Nicolai Buscherus

https://archive.org/stream/bostiftsherdami00leingoog/bostiftsherdami00leingoog_djvu.txt

------------------------------------------- [#1] Tillsättandet av kyrkoherdeämbetena på Åland ärhelt och hållet avhängigt hans majestät konungens nådigautnämning. [#2] Vad gäller just Lemlands församling för-rättar kyrkoherden ensam de offentliga predikningarna ochövriga prästerliga sysslor, eftersom församlingen varken ärtalrik eller invånarnas levnadsvillkor särskilt rika. I detta be-tungande ämbete är dock kyrkoherden ofta behjälpt av enannan präst som tilldelats honom men för vilken han stårför lönen. [#3] Jag hade förvisso önskat att här kunna pre-sentera en fullständig längd över lemländska kyrkoherdar,men bristen på handlingar har storligen gäckat mina an-strängningar att efterforska dessa. De som jag fått någonkännedom om är emellertid dessa, i ordningsföljd:


GEORGIUS HENRICI , som jag har läst under-skrev Uppsala mötes beslut hållet år 1593.[#5] 2:o

MARTINUS BUSCHERUS
ISAACUS BUSCHERUS, tidigare kaplan i Lumparland

Källa; https://www.academia.edu/20040532/Daniel_Ferdinand_Mall%C3%A9ns_dissertationer_fr%C3%A5n_1792_om_de_%C3%A5l%C3%A4ndska_socknarna_Lemland_och_Lumparland_Latinsk_text_med_svensk_parallell%C3%B6vers%C3%A4ttning_av_Urban_Sikeborg_Sollentuna_2013_ Av Urban Sikeborg

view all

Mårten Nilsson Buscherus's Timeline

1590
1590
1610
1610
1620
1620
Lemland, Lemland, Countryside, Åland Islands
1642
1642
Age 52
Lemland, Lemland, Countryside, Åland Islands
????