Maja Lena Jonasson (Andersdotter)

public profile

Maja Lena Jonasson (Andersdotter)'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Maria Helena Andersdotter Nuppola

Finnish: Maria Helena Antintytär Nuppola
Also Known As: "Klemettilä"
Birthdate:
Birthplace: Nuppola, Luumäki, Finland
Death: August 09, 1891 (70)
Suomies, Metiäinen, Luumäki, Finland (halpaus)
Immediate Family:

Daughter of Anders Påhlsson Nuppola and Helena Andersdotter Nuppola
Wife of Anders Jonasson Klemetti
Mother of Frederick Anderson; Thomas Andersson Klemetti; Matts Andersson Klemetti; Emanuel Andersson Klemetti; Elias Andersson Klemetti and 3 others
Sister of Reetu Antinpoika Nuppola and Matti Antinpoika Ahola
Half sister of Thomas Andersson Nuppola and Elias Andersson Nuppola

Managed by: Byron Jason Whitesides
Last Updated:

About Maja Lena Jonasson (Andersdotter)

B.de hustru, i Luumäki, Parola. Maja Lena Andersdotter. (inf. Hiski fi, Luumäki).

Birth:
Luumäki Kastetut Linkki tähän tapahtumaan [ 4772688 ]

Syntynyt / Kastettu 19.8.1820 27.8.1820 Kylä / Talo Nuppola Isä Anders Påhlss: Äiti Helena And:dr 31 Lapsi Maria Helena Oma komm. Alkup. komm. Linkit SSHY - Digiarkisto


Death:
Luumäen seurakunnan arkisto - Kuolleiden ja haudattujen luettelot 1846-1900, jakso 143: 1891; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7401759 / Viitattu 25.9.2020


Marriage:
Luumäki Vihityt Linkki tähän tapahtumaan [ 4779784 ]

Kuulutettu / Vihitty 26.12.1841 Mies Kylä / Talo Parola Klemeti Nimi B:s.uk. Anders Jona_s. Vaimo Kylä / Talo Nuppola Nimi B:dr Maria And:dr Oma komm. Alkup. komm. Linkit SSHY - Digiarkisto


Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1838-1848 (I Aa:12), jakso 180, sivu 180: Parola Klemettilä; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4697316 / Viitattu 25.9.2020
Puoliso/husband Anders Jonass. Klemetti; vihitty/marriage 26.12.1841.

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1847-1856 (I Aa:13), jakso 176, sivu 176: Parola 3 Lemettilä; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4734389 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1857-1865 (UK883 I Aa:14) Parola 3 Klemettilä.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18807&pnum=190 / Viitattu 25.09.2020

> Muuttaneet Haimila 3 Puraseen/moved to Haimila 3 Puranen 1863.

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1857-1865 (UK883 I Aa:14) Haimila 3 Puranen.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18807&pnum=25 / Viitattu 25.09.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1866-1875 (I Aa:15), jakso 48, sivu 44: Haimila Inhysingar; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37782492 / Viitattu 25.9.2020

> Muuttaneet Suomies 1 Metiäiseen/moved to Suomies 1 Metiäinen 1873.

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1866-1875 (I Aa:15), jakso 477, sivu 476: Suomies Metiäin; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37783819 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1876-1879 (I Aa:16), jakso 500, sivu 501: Suomies Metiäin; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=38055712 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1880-1889 Suomies by, N1 Metiäin.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18998&pnum=247 / Viitattu 25.09.2020
Puoliso/husband Anders Jonass. Klemettilä kuollut/died 15.5.1881.

Luumäen seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1890-1899 (MKO12-32) Suomies 1 Metiäinen.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18999&pnum=531 / Viitattu 25.09.2020
Maija Leena Antintr. kuollut/died 9.8.1891.


LASTENKIRJAT/Children (omat lapset)
Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1827-1843 (I Ab:2), jakso 152; Parola Klemettilä;
Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4733493 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1844-1856 (I Ab:3), jakso 298, sivu 298-299: Parola Klemettilä; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4694371 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1857-1865 (I Ab:4), jakso 230, sivu 230-231: Parola Klemettilä 3; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4734083 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1857-1865 (I Ab:4), jakso 24, sivu 24: Haimila Puranen 3; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4733980 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1866-1875 (I Ab:5), jakso 24, sivu 44: Haimila, Inhysing å Haimila; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37705732 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1866-1875 (I Ab:5), jakso 251, sivu 475: Suomies Metiäin No 1; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37706523 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1876-1879 (I Ab:6), jakso 252, sivu 501: Suomies Metiäin; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=37771391 / Viitattu 25.9.2020

Luumäen seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1880-1889 (MKO579-589 I Ab:7) Suomies 1 Metiäinen.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=19100&pnum=261 / Viitattu 25.09.2020


Lapset/Children:

  • Thomas 10.12.1842
  • Matts 16.10.1845
  • Immanuel 29.6.1848
  • Jonas 25.10.1850
  • Elias 28.4.1853
  • Elisabeth 28.4.1853
  • Eva 27.9.1857
  • Fredrik 12.12.1862
view all 13

Maja Lena Jonasson (Andersdotter)'s Timeline

1820
August 19, 1820
Luumäki, Finland
August 27, 1820
Luumäki, Finland
1842
December 10, 1842
Luumäki, Finland
1845
October 16, 1845
Luumäki, Finland
1848
June 29, 1848
Luumäki, Finland
1850
October 25, 1850
Luumäki, Finland
1853
April 28, 1853
Luumäki, Finland
April 28, 1853
Luumäki, Finland
1857
September 27, 1857
Luumäki, Finland