Marga Elisabeth Foelsh

public profile

Is your surname Foelsh?

Research the Foelsh family

Marga Elisabeth Foelsh's Geni Profile

Records for Marga Foelsh

34 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Marga Elisabeth Foelsh (Lasn)

Birthdate: (47)
Death: 1949 (47)
Immediate Family:

Daughter of Johann (Juhan) Lasn and Minna Lasn
Wife of Helmuth Foelsh and Heinz Mossa
Mother of Verner Foelsh
Sister of Helmi Lasn; Olga Auguste Lasn; Elsa Adelheid Lasn and Eugen Gustav Lasn

Managed by: Maret Kärdi
Last Updated:

About Marga Elisabeth Foelsh

Johann ja Minna Lasni lapsed kujunesid igaüks isesuguseks... (katkend Johann Lasni pere loost. Rohkem saad teada JOHANN LASNi isikuandmete juurest)

Noorim tütar Marga Elisabeth oli õppinud kontoriametnikuks ja õdedest kõige enam “kahe jalaga maa peal”. Oma õnnetuseks oli ta võlutud Foelshi-poistest ja lihtsakoelise suvituslinna piigana ka kerge saak elu näinud Helmuthile. Tsaariarmee ohvitseri Helmuth Foelshi ema oli lesk ja abiellunud samuti lesestunud kolonel Korjusega, Miliza Korjuse isaga. Helmuthi noorem vend kosis Miliza. Pulmad peeti koos ja tolleaegseid võimalusi arvestades suurejooneliselt. Miliza ei olnud siis veel kuulus laulja vaid võttis alles laulutunde.

Marga ja Helmuthi abielu tulemuseks sündis poeg Verner, kuid tuulepäine ohvitserihärra tegi oma valgustkartvate äridega meelehärmi äiale ning armulugudega südamevalu pojaga kõledas garnisonikorteris igavlevale noorikule. Elsa moraalsel toel ja pimedalt armunu silmi avavate tunnistuste tõttu sai teoks abielulahutus. Helmuthi edasine elukäik on veidi hämar. Lühidalt öeldes on teada, et ta pidas Tallinnas Lutheri vabrikus pearaamatupidaja ametit ja suri Berliinis nii, et kommunistidele jäi tema pea eest väljalubatud tasu kassasse alles.

Verner Foelsh sirgus nägusaks noormeheks, kes arreteeriti 1941.aasta suvel NKVD poolt. Kuulduste kohaselt oli pealekaebaja keegi advokaadi poeg, kes Verneriga koos olid rivaalid sama neiu juures ning paremal positsioonil ning väljapaistvama vastase kõrvaldamiseks pidid armastuses kõik relvad head olema. Arreteerimisega kaasnenud läbiotsimised vapustasid seni suvituslinna vaikelu ja poputamistega harjunud Olgat ja Elsat niivõrd, et kuni elu lõpuni säilis neil vaikne hirm nõukogude võimu ees ning nad alistusid vastupanuta igasugustele repressioonidele (nii võimude kui kiuslike naabrite poolt). Verner suri 1942.aastal Siberis, nagu teatati Šveitsi Punase Risti kaudu tema jälgi ajanud onutütrele Melissa Wells’ile, kes oli siis Ameerika Ühendriikide suursaadik Aafrikas (praegu USA suursaadik Eestis).

Marga tutvus sõja lõpul riigisakslase Heinz Mossaga, kes käis Lasn’ide juures mitmeid aastaid suvitanud emal järel. Pärnu seltskonnas tunti teda “Ilusa Heinzina” ning kohalikest noormeestest eristus ta hoolitsetud välimuse ning härrasmaneeride poolest. Mitte enam esimeses nooruses, lahutatud ja pojast ilma jäänud Marga abiellus Heinziga ning nad siirdusid 1944.aasta suvel Saksamaale. Hirm venelaste ees oli nii suur, et Margal ei olnud pikka asu Euroopasse jääda. Edasi rännati Kanadasse. Marga pidas kuni surmani tihedat kirjavahetust Foelshide perega. Teisest abielust tal lapsi ei olnud.

view all

Marga Elisabeth Foelsh's Timeline

1902
1902
1920
1920
Age 18
1949
1949
Age 47