Margareta Jönsdotter Spora

public profile

Margareta Jönsdotter Spora's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Margareta Jönsdotter Spora

Also Known As: "Spåra", "Spora"
Birthdate:
Death: after June 11, 1550
Hevonpää, Paimio - Pemar, Finland
Immediate Family:

Daughter of Jöns Jönsson Spore till Spurila and Cecilia Hansdotter Fleming
Wife of Krister Pedersson till Hevonpää
Mother of Claes Kristersson, till Spurila; Anna Kristersdotter; Cecilia Kristersdotter, till Hevonpää; Jöns Kristersson, till Vistala and Olof Kristersson
Sister of Peder Jönsson Spora till Mälkilä

Occupation: Värdinna av Spurila till 1560-talet hallitsi kartanoa 1560-luvulle
Managed by: Erkki A Tikkanen (Geni Curator)
Last Updated:

About Margareta Jönsdotter Spora

Genos 2009:2, s. 60-73.

http://runeberg.org/frfinl/0434.html

Margareta Persdotter med sin svärson Erik Bertilsson Slang försträckte upprepade gånger pengar till kronan och fick i underpant 1570 Ranturböle, samt 1573 Korsgård och Lehtiniitty i Bjärnå socken.

http://runeberg.org/frfinl/0231.html

Levde enka 11.6 1550 och ännu 1565 ( RR )

view all

Margareta Jönsdotter Spora's Timeline

1512
1512
1530
1530
Age 18
Paimio, Finland
1533
1533
Age 21
Paimio, Finland
1534
1534
Age 22
Paimio, Finland
1550
June 11, 1550
Age 38
Paimio - Pemar, Finland
????
Paimio, Finland
????
Paimio, Finland