Margareta Torgilsdotter

public profile

Margareta Torgilsdotter's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Margareta Torgilsdotter

Also Known As: "(Torgils Knutssons ätt)"
Birthdate:
Death: after 1318
Immediate Family:

Daughter of Torgils Knutsson and Birgitta Valdemarsdotter
Wife of Knut Folkason (Algotssönerna)
Mother of Birgitta Knutsdotter (Algotssönernas ätt) and Ingeborg Knutsdotter (Algotssönerna)
Sister of Katarina Torgilsdotter
Half sister of Kristina Torgilsdtr (Torgils Knutssons ätt)

Managed by: Private User
Last Updated:

About Margareta Torgilsdotter

Valdemar var 1302-05 förmäld med Torgils Knutssons dotter Kristina som han lät skilja sig från med hänvisning till att de var "dopsyskon" (marsken hade en gång burit honom till dopet) och gifte sig 1312 med den norska prinsessan Ingeborg Eriksdotter.

view all

Margareta Torgilsdotter's Timeline