Margetha Olofsdotter Karfwonen

Is your surname Karfwonen?

Research the Karfwonen family

Margetha Olofsdotter Karfwonen's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Margetha Olofsdotter Karfwonen (Mårkoi)

Swedish: Margeta Olofsdotter Hintzanniemi (Mårkoi), Finnish: Marketta Olavintytär Karvonen (Morko)
Also Known As: "Hinzanniemi"
Birthdate:
Death: December 16, 1756 (69-70)
Hintsanniemi, Haapajärvi, Haapavesi, Finland (Vattsot, vesipöhö)
Immediate Family:

Wife of Hendrich Thomasson Hintzanniemi
Mother of Valpuri Heikintytär Karvonen; Kirsti Heikintytär Humaloja, Tapaninen, Haapakoski; Margetta Heikintytär Sonni; Tuomas Heikinpoika Humaloja; Heikki Heikinpoika Hyvärilä and 3 others

Managed by: Pekka Salin
Last Updated:

About Margetha Olofsdotter Karfwonen

- Margeta on ollut piikana kun on mennyt naimisiin, joten voi olla kotoisin muualtakin kuin Haapavedeltä? Pitäisi etsiä Haapaveden henkikirjoista ym. löytyisikö Olof Mårkoita.

Vihkiminen:
Haapavesi VihitytKuulutettu / Vihitty 14.3.1714 Mies Kylä / Talo - Nimi Henrich Thomas. Karfwånen Vaimo Kylä / Talo - Nimi Pijg. Marg. Olofsd:r Mårkoi http://hiski.genealogia.fi/hiski/v6tk5?fi+0050+vihityt+430 / Viitattu 5.8.2021

Haapaveden seurakunnan arkisto, (vih.14.3.1714 Henrich Thomason Kårfwånen, med pijgan Margetha Olofsdr Mårkoi), Syntyneiden ja kastettujen luettelo 1691-1757 (IC:1), jakso 208: Vihityt 1713-1714; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7372249 / Viitattu 6.5.2021

Haapaveden seurakunnan arkisto, (Hapajervi by, Hintzanniemi nybygge; Hend: Thomasson s.16.1.1695, k.22.10.1758/h: Margeta Olofsdr s.1686, k.16.12.1756), Rippikirja 1754-1761 (IAa:1), jakso 68, sivu 129-130: Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=29756345 / Viitattu 20.5.2019

Kuolinaika:
Haapaveden seurakunnan arkisto, (k.16.12.1756 Margeta Olofsdr Hintzanniemi, Watusot, 71v., g), Syntyneiden ja kastettujen luettelo 1691-1757 (IC:1), jakso 163: Kuolleet 1756-1757; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=7372206 / Viitattu 6.5.2021

Huom! Hiskissä on virhe kuolinajassa 16.1.1757, kuolleissa on selvästi että Margeta on kuollut 16.12.1756.
Haapavesi

Haudatut Kuollut / Haudattu 16.1.1757 30.1.1757 Kylä / Talo Vainaja Margeta Olofsd:r Hintzaniemi Kuolinsyy / Ikä watus 71 v. - kk - vko - pv http://hiski.genealogia.fi/hiski/um81s?fi+0050+haudatut+1681 / Viitattu 5.8.2021

Margetan ja Heikin lapset (vihitty 14.3.1714)

- Walborg Henrichsdotter Karfwoinen s.26.3.1714 Haapavesi http://hiski.genealogia.fi/hiski/1c5bcp?fi+0050+kastetut+877

- Chirstin s.30.2.1717

- Margetha Henrichsdotter Karfwåinen s.1.1.1722 Haapavesi http://hiski.genealogia.fi/hiski/1c5bcp?fi+0050+kastetut+903

- Thomas Henrichsson Karfwåinen s.22.2.1724 Haapavesi http://hiski.genealogia.fi/hiski/1c5bcp?fi+0050+kastetut+966

- Henrich Henrichsson Karfwånen s.28.5.1726 Haapavesi http://hiski.genealogia.fi/hiski/1c5bcp?fi+0050+kastetut+1046

- Olof Henrichsson Karfwonen s.6.11.1728 Haapavesi http://hiski.genealogia.fi/hiski/1c5bcp?fi+0050+kastetut+1124

- Carin Hindrichsdotter Karfwonen s.9.5.1730 Haapavesi http://hiski.genealogia.fi/hiski/1c5bcp?fi+0050+kastetut+1180

- Johannes Hindrichsson Karfwonen s.12.9.1732 Haapavesi http://hiski.genealogia.fi/hiski/1c5bcp?fi+0050+kastetut+1263

view all 12

Margetha Olofsdotter Karfwonen's Timeline

1686
1686
1714
March 26, 1714
1717
February 30, 1717
Haapakoski, Haapavesi, Finland
1722
January 1, 1722
Haapavesi, Finland
1724
February 22, 1724
Wattius, Hintsanniemi, Haapavesi, Finland
1726
May 28, 1726
Haapavesi, Finland
1728
November 6, 1728
Haapajärvi, Haapavesi, Finland
1730
May 9, 1730
Haapajärvi by, Karfwonen, Haapavesi, Finland
1732
September 12, 1732
Haapajärvi, Haapavesi, Finland