Maria Christina Mariasdotter Lindroos

Is your surname Lindroos?

Research the Lindroos family

Maria Christina Mariasdotter Lindroos's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Maria Christina Mariasdotter Lindroos

Finnish: Maija Stiina Maijantytär, Swedish: Maja Stina Majasdotter Lindros
Also Known As: "Maria Kristina"
Birthdate:
Birthplace: => 5/4 1839, Kalho, Niittylahti, Hartola, Finland
Death:
Immediate Family:

Daughter of N.N. and Maria Tuomaantytär
Wife of Salomon Eva Stinantytär Hirsimäki
Mother of Verneri Leinonen; Ida Maria Salomonintytär and Johan David Salomoninpoika Jokinen
Half sister of Eva Fredrika Mariasdotter and Otto Israel Kallenpoika

Occupation: itsellinen / inhysing
Managed by: Anna-Marjatta Koskinen
Last Updated:

About Maria Christina Mariasdotter Lindroos

  • Hartola (Gustav Adolfs) syntyneet 4.5.1839: Kalho Nitulax, Zp. Maria Thom. dr, Maria Christinaoä. - äidin nimen edessä oleva lyhenne ei ole Zp vaan Qp
  • till p: 304 -44 / Hartolan seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1833-1842 (I Ab:4, Osa I), jakso 205, sivu 273: Kalho Gammel Gård ..., Nittylahti n:o 5; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6525787 / Viitattu 26.12.2020
  • ifr: p: 273 -44, å Peldola, å Jokimäki 1849 ? / Hartolan seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1833-1842 (I Ab:4, Osa I), jakso 222, sivu 304: Kalho <itsellisiä>; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6525803 / Viitattu 26.12.2020
  • Fr: p: 304 G:la B B, till Rajala 51 / Hartolan seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1843-1857 (I Ab:6), jakso 152, sivu 318: ... / Kallho N:o 4 Nockala; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6526160 / Viitattu 26.12.2020
  • s. 5/4 1839 , ifrån Nockala 51, 1852 till p: 591 / Hartolan seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1843-1857 (I Ab:6), jakso 167, sivu 348: Kalho Rajala torp, ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6526174 / Viitattu 24.12.2020
  • Inh: L: Q: Maria Thomas dotters oägta barn, hennes oäkte, ifr: p: 348 år 1852, till p: 705 -55 / Hartolan seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1843-1857 (I Ab:6), jakso 294, sivu 591: Pohjola, Kumu by, Tommola, ...; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6526295 / Viitattu 24.12.2020
  • Pig Maria Kristina Mariasdr, fr: p: 591 -55, till p. 409 56 / Hartolan seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1843-1857 (I Ab:6), jakso 358, sivu 705: Ruskeala Niemis by Oijala; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6526355 / Viitattu 24.12.2020
  • ifr p 705 56, till Com. boken ... ? / Hartolan seurakunnan arkisto - Lastenkirjat 1843-1857 (I Ab:6), jakso 197, sivu 409: Kirkkola No 3 Leppäkoski by Mylly torp; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=6526202 / Viitattu 24.12.2020
  • II alin, fr. B B p. 409 -56, 23/10 56 till Syssmä / Hartolan seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat 1843-1856 (I Aa:20, Osa I), jakso 325, sivu 605: Leppakoski By Qvarn (torpet); Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=10070984 / Viitattu 24.12.2020
  • Sysmä sisäänmuuttaneet 23.10.1856: № 58, Pig Maria Kristina Mariasdr, fr. Kirkola Mylly, född här 5/4 1839, anot pag. 798 C B / Sysmä muuttaneet 1856-1887 (MKO746-747 I Ba:2) 1856 ; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18553&pnum=5 / Viitattu 24.12.2020
  • VII alin, född i G A S:n, m.b. ifr. G. A S:n 23/10 1856, till pag 793 -59 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1851-1860, jakso 325, sivu 798: Taipale By N:o 2 Simola eller Sääksvuori hn; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9176933 / Viitattu 24.12.2020
  • Pig. Maria Kristina Majasdr, ifr. pag 798 -59, till pag 804 - 1860 / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1851-1860, jakso 320, sivu 793: Taipale By N:o 2 Simola eller Leppäkoski hn Antila; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9176928 / Viitattu 24.12.2020
  • Pig: Maja Stina Majasdr, ifr. pag 793 - 1860, till pag 141 nya bok / Sysmän seurakunnan arkisto - Pää- ja rippikirjat II 1851-1860, jakso 332, sivu 804: Taipale By N:o 2 Simola eller Hirviniemi hn; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=9176939 / Viitattu 24.12.2020
  • VI hlö, ifr. pag 804 gl boken, till pg 619 -62 / Sysmä rippikirja 1861-1870 (MKO57-72) Sivu 141: Käenmäki By N :o 1 Hirvelä Rusthåll; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18816&pnum=129 / Viitattu 24.12.2020
  • Pig qp ... Lindros , ifr pag 141 - 1862, yliviivattu abs ... d 9 aug 63, till 644 / Sysmä rippikirja 1861-1870 (MKO74-88) Sivu 619 Saaris By N:o 3 Laulala=Tuomala Rusthåll ; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18817&pnum=98 / Viitattu 24.12.2020
  • yliviivattu qp, ifr. 619 -64, ska till asikkala 12/? 65 / Sysmä rippikirja 1861-1870 (MKO74-88) Sivu 644: Saaris By N:o 4 Seppälä =Lavia Rusthåll; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=18817&pnum=121 / Viitattu 24.12.2020

Tullut Sysmästä 12.3.1865:

fl. bet. 12/3 65 № 12 fr. Sysmä, 1866 til p 242 / Asikkala rippikirja 1863-1871 (MKO1-15) Sivu 214 nro 3 Isakkila ; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=14339&pnum=208 / Viitattu 23.12.2020

Asikkala rippikirja 1863-1871 (MKO1-15) Sivu 242 nro 5 Huovila ; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=14339&pnum=235 / Viitattu 23.12.2020

Asikkala rippikirja 1863-1871 (MKO1-15) Sivu 227 nro 3 Isakkila, torp Ala-Hanjärvi ; SSHY http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=14339&pnum=221 / Viitattu 23.12.2020

view all

Maria Christina Mariasdotter Lindroos's Timeline

1839
May 4, 1839
Hartola, Finland
1870
August 2, 1870
Asikkala, Finland
1874
April 16, 1874
Asikkala, Finland
1882
June 25, 1882
Asikkala, Finland
????