Maria Mihailovna Malvala

public profile

Is your surname Malvala?

Research the Malvala family

Maria Mihailovna Malvala's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Maria Mihailovna Malvala (Stietz)

Also Known As: "Stets", "Röppänen"
Birthdate:
Death: May 23, 1945 (61)
Immediate Family:

Daughter of Mihail Bresinskij Stietz and Maria Vilhelmiina Stietz
Wife of Feodor Kirilinpoika Röppänen
Mother of Julia Feodorintytär Röppänen Engman
Sister of Justiina Sutinen; Anna Anni Wallenius; Mikko Sunela; John M "Jussi" Elo; Aleksandra Maggi Tanner and 3 others

Managed by: Pentti Aleksi Röppänen
Last Updated:

About Maria Mihailovna Malvala

Toimitusjohtajan leski, Rva Maria Malvala otti suojatun sukunimen itselleen. Hän harrasti taiteita ja posliinimaalausta. Etupäässä hän niiden parissa työskentelikin kotirouvana. Kertoili Merikapteeni, perämies Pentti A Röppäsen äiti, Martta Koivula joka hyvin muisti rouvan ja miehensä. Hääateria toimitettiin avioparille ja juhlavieraille Pariisista, Ranskasta, yksityislentokoneella. Miehensä, toimitusjohtaja, Heikki Röppänen kävi kansanvälistä kauppaa ennen sotia mm. Italiaan, josta hän myös oli hankkinut astiakaluston sukulaisensa Agnes os. Tepponen, Matilaisen äidille- Vera Aleksandrov os. Röppänen, Tepposelle häälahjaksi. (Agnes Matilaisen muistelut vuonna 2008).


Maria Röppänen ottanut itselleen suojatun sukunimen Malvala , aviomiehensä toimitusjohtaja Heikki ( Feodor ) Röppäsen kuoleman jälkeen .

view all

Maria Mihailovna Malvala's Timeline