Marie (de Haas), SM

Is your surname (de Haas)?

Research the (de Haas) family

Marie (de Haas), SM's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Marie (de Haas) (Le Lievre), SM

Also Known As: "Marie le Lievre", "Maria de Haase", "Maria de Hase", "Maria d' Haas", "Marija de Haas", "Maria de Haas"
Birthdate: (69)
Birthplace: Lille, Flandre, France
Death: Died in Cape Province, South Africa
Immediate Family:

Daughter of Guillaume (de Haas), SV/PROG and Marie-Catherine Durier, SM/PROG
Wife of Jean le Roux, SV/PROG 3
Mother of Dina Maria le Roux, a3b1; Jan le Roux, a3b2; Jacobus le Roux, a3b3; Anna le Roux, a3b4; Matthiam Jacobus le Roux, a3b5 and 6 others
Sister of Abraham de Haase; Pierre de Haase; Jacob de Haas, b4; Anna de Haas, SM and Isabeau De Haas

Managed by: Private User
Last Updated:

About Marie (de Haas), SM

See also shiplists on Huguenots embarqués pour l'Afrique du Sud

_______

Bewys onder deur 'n omvattende jarelange navorsing deur die Le Roux familiebond in SA.

Jean Le Roux SV3 van Normandie: Die derde stamvader, Jean le Roux afkomstig uit Normandie, het op 27.07.1688 met die Kamer van Amsterdam se seilskip Wapen van Alkmaar onder kaptein Carel Goske van Texel vertrek en Kaapstad op 27.01.1689 bereik.

Hy trou in 1700 met Marie (le Lievre) De Haase, van Ryssel, Lille in Frans-Vlaandere. Sy presiese plek van herkoms asook geboortedatum is onbekend.

Hy besit die plaas Vlakkeland in Daljosafat van 1692 tot 1706.

Terwyl sy gesin op Vlakkeland bly woon, begin hy ‘n transportryersbesigheid. Hy verkry vir die doel ‘n besigheidsperseel in Kaapstad asook Langverwacht van 1721 tot 1726, naby die huidige Kuilsrivier as weiding vir sy trekdiere.

Na sy aftrede in 1723 gaan woon hy en sy gesin op Welgevallen by Stellenbosch waar Marie in 1751 en hy in 1752 oorlede is.

Sy nakomelinge is die minste van die drie stamvaders.

[Judith Marais Meyer 2011]

Burghers at Stellenbosch in 1700 were Guillaume de Haas and his wife Marie-Caltherine Durier of Lille, with their children Anne, Marie, Abraham and Jacob. Marie, who married Jean le Roux (Roex) of Normandy, was evidently born in Lille. * Boucher.M (1981). French speakers at the Cape: The European Background. Pretoria, UNISA. CHAPTER NINE Cape settlers V: from Flanders to Alsace on the turbulent frontier p262

view all 16

Marie (de Haas), SM's Timeline

1682
1682
Lille, Flandre, France
1700
1700
Age 18
Cape
1702
April 16, 1702
Age 20
Stellenbosch, Caap de Goede Hoop, Suid Afrika
1704
August 24, 1704
Age 22
Stellenbosch, Caap de Goede Hoop, Suid Afrika
1709
February 24, 1709
Age 27
Stellenbosch, Caap de Goede Hoop, Suid Afrika
1710
1710
Age 28
Stellenbosch, Caap de Goede Hoop, Suid Afrika
1712
March 27, 1712
Age 30
Stellenbosch, Caap de Goede Hoop, Suid Afrika
1714
1714
Age 32
Stellenbosch, Caap de Goede Hoop, Suid Afrika
1717
September 19, 1717
Age 35
Stellenbosch, Caap de Goede Hoop, Suid Afrika