Marija Birute Gimbutiene, PhD

public profile

Is your surname Gimbutiene?

Research the Gimbutiene family

Marija Birute Gimbutiene, PhD's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Marija Birute Gimbutiene (Alseika), PhD

Lithuanian: Marija Birutė Gimbutienė (Alseikaitė), Prof.
Birthdate:
Birthplace: Vilnius, Lithuania
Death: February 02, 1994 (73)
Los Angeles, Los Angeles County, California, United States
Place of Burial: 28 M. Gimbutienės gatvė, Kaunas, Kauno miesto savivaldybė, Kauno apskr., 52379, Lithuania
Immediate Family:

Daughter of Danielius Alseika and Veronika Alseikienė
Wife of Jurgis Martynas Gimbutas
Mother of Private; Private and Private
Sister of Vytautas Kazimieras Alseika and Private

Occupation: Archeomitologe, Professor UCLA
Managed by: Austėja Ikamaite
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Marija Birute Gimbutiene, PhD

Wikipedia: Marija Gimbutas was a Lithuanian-American archaeologist and anthropologist known for her research into the Neolithic and Bronze Age cultures of "Old Europe" and for her Kurgan hypothesis, which located the Proto-Indo-European homeland in the Pontic Steppe.

Apie Marija Birutė Gimbutienė, Prof. (Lietuvių)

Vikipedija: Marija Gimbutienė

Birutė Marija Alseikaitė-Gimbutienė (Marija Gimbutas, merg. Birutė Marija Alseikaitė, 1921 m. sausio 23 d. Vilniuje – 1994 m. vasario 2 d. Los Andžele; 1994 m. gegužės 8 d. perlaidota Kaune, Petrašiūnų kapinėse) – lietuvių kilmės archeologė ir antropologė, archeomitologijos pradininkė, tyrusi Europos neolito ir bronzos amžiaus kultūras.

1931 m. rugpjūčio 31 d. kartu su tėvais persikėlė iš Vilniaus gyventi į Kauną. Motina rūpinosi savo vaikų tolesnėmis studijomis ir norėjo, kad jie mokytųsi lietuviškame universitete.

1931–1938 m. mokėsi Kauno „Aušros“ mergaičių gimnazijoje. 1938 m. pradėjo studijas Vytauto Didžiojo universiteto Humanitariniame fakultete. 1938–1939 m. dalyvavo priešistorinių kapinynų kasinėjimo darbuose Kaune.

Marija Gimbutas Airijoje (Niugrendžas, 1989 m. rugsėjis)

Atminimo lenta Kaune, Mickevičiaus g.

Atminimo lenta Vilniuje, Jogailos gatvėje Nr. 11

1942 m. baigė Vilniaus universitetą, ištekėjo už Jurgio Gimbuto. Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos. 1946 m. baigė Tiubingeno (Vokietija) universitetą. 1949 m. atvyko į JAV. 1950–1956 m. dirbo Harvardo universitete – vertė Rytų Europos archeologinius tekstus, dėstė Antropologijos departamente, vėliau dirbo Harvardo muziejuje. Nuo 1963 m. – Kalifornijos universiteto profesorė.

Pasaulyje M. Gimbutienė laikoma viena iš įtakingiausių archeologų, savo tyrimuose sujungusia archeologiją, lingvistiką, etnologiją ir religijotyrą į bendrą discipliną – archeomitologiją, gerokai pakeitusią Europos priešistorės sampratą. M. Gimbutienė išsakė naują požiūrį į archeologiją – tradiciškai archeologai tik kasinėja ir aprašinėja savo radinius, o profesorė ėmėsi juos interpretuoti, aiškinti jų prasmę. Savo darbuose ji atskleidė Europos tautų, tarp jų ir baltų, priešistorės evoliuciją, sukūrė koncepciją apie Senosios Europos kultūrą ir jos žlugimą, kai iš Eurazijos stepių Europą užplūdo indoeuropiečių gentys.

Atliko archeologinius tyrimus Balkanų šalyse, Graikijoje. Remdamasi šiais tyrimais parašė darbų apie dievus ir deives. Taip pat parašė straipsnių ir veikalų Rytų Europos archeologijos ir lietuvių mitologijos klausimais.

Pagrindinius darbus publikavo tarp 1946 ir 1971 m. Juose M. Gimbutienė demonstruoja matriarchalinius pirmykščių bendruomenių tikėjimus, indoeuropiečių atsiradimo Europoje kelius ir pan. M. Gimbutienė iškėlė hipotezę, kad neolito Europoje klestėjo taiki civilizacija, kurios pagrindas buvo meninė kūryba ir nematerialios vertybės. Visgi, dalis mokslininkų archeologų yra išsakę ir kritikos, teigiančios, kad M. Gimbutienės darbuose yra nemažai spekuliacijų, visų pirma, nagrinėjant archeologinius radinius, kaip religinius, įžiūrint daugelyje neaiškios lyties žmogaus figūrų moteriškus bruožus ir pan.

1993 m. už knygą „Deivės civilizacija: Senosios Europos pasaulis” (The Civilization of the Goddess: The World of Old Europe), parašytą 1991 m. San Franciske, buvo paskirta JAV Enisfildo – Vulfo (Anisfield-Wolf) premija (nuo 1935 m. skiriama už žymiausius pasaulio kultūros istorijos tyrimus).

1993 m. sausio 27 d. M. Gimbutienei suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas.

http://lt.wikipedia.org/wiki/Marija_Gimbutienė

http://www.mab.lt/lt/naujienos/paroda-gimbutienei

http://alkas.lt/2012/11/26/e-merkyte-viskas-ka-ji-dare-visa-laika-b...

https://www.belili.org/marija/bio.html

view all

Marija Birute Gimbutiene, PhD's Timeline

1921
January 23, 1921
Vilnius, Lithuania
1994
February 2, 1994
Age 73
Los Angeles, Los Angeles County, California, United States
????
Petrašiūnų kapinės, 28 M. Gimbutienės gatvė, Kaunas, Kauno miesto savivaldybė, Kauno apskr., 52379, Lithuania