Mathias Nielsen Verst

public profile

Is your surname Nielsen Verst?

Research the Nielsen Verst family

Mathias Nielsen Verst's Geni Profile

Records for Mathias Nielsen Verst

151 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Mathias Nielsen Verst

Also Known As: "Mathias Nielsen Wirst"
Birthdate:
Death: circa 1687
Ribe
Immediate Family:

Husband of Lene Baggesdatter
Father of Niels Mathiassen; Jens Mathiassen and Kirstine Marie Mathiasdatter

Managed by: Private User
Last Updated:

About Mathias Nielsen Verst

470 Mathias Nielsen Verst (Wirst) i Ribe. 4.7.1687, fol.262.

E: Lene Baggesdatter. LV: Christoffer Carstensen, forpagter på Ladegård. B:

1) Niels Mathiassen 17

2) Jens Mathiassen 14

3) Kirstine Marie Mathiasdatter 10.

Enkens første ægteskab med Niels Pedersen Øgaard, [proviantforvalter] i Varde, efter hvem der ikke er afholdt skifte. B:

1) Margrethe Nielsdatter g.m. Niels Pedersen Badskær, præst i Jerne og Skast.

Enken har arv efter sin bror Bagge Baggesen den yngre.

http://www.brejl.dk/ribe.html#ribe1686

view all

Mathias Nielsen Verst's Timeline