Mette Lauritzdatter Kotte

Is your surname Mule?

Research the Mule family

Mette Lauritzdatter Kotte's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Mette Lauritzdatter Mule (Kotte)

Also Known As: "Mette /Kotte/"
Birthdate: (78)
Birthplace: Odense, Fyn, Denmark
Death: March 20, 1613 (78)
Nislevgård Odense, Odense, Odense Municipality, Syddanmark, Denmark
Place of Burial: Odense, Denmark
Immediate Family:

Daughter of Lauritz Nielsen Kotte, af Odense og Dalby and Karen Lauridsdatter Skinkel (Kotte)
Wife of Hans Mikkelsen Mule
Mother of Karen Mule; Else Hansdatter Mule; Barbara Hansdatter Mule; Lauritz Hansen Mule, til Nislevgd; Jens Hansen Mule and 8 others
Sister of Marcus Lauridsen Kotte, "den yngre"
Half sister of Christen Thomsen Friis; Kirstine Marine Clausdatter; Anne Clausdatter and Poul Clausen

Managed by: Private User
Last Updated:

About Mette Lauritzdatter Kotte

http://www.olifanten.dk/total.web/per00187.htm # 0 Mette Lauritsdatter Kotte Født: 1535 - Dod: 20 Mar 1613 Odense -

Far: Laurits Nielsen Kotte i kusingifte med: Mor: Karen Lauritsdatter Skinkel Born (gave ca 1556) Hans Mule 15 Sep 1564 - Jens Mule Omk 1569 - Jørgen Mule Omk 1575 - Claus Hansen Mule

http://www.aastrup.de/tng/getperson.php?personID=I775&tree=TAAbrutto Født: 10 stk. (Gave 1553) Mikkel-d.1599, Maren (Marine) for 1553, Else for 1556-1605, Barbara for 1560-1591, Laurids 1560-1603, Jens 1564-1633, Marcus 1575-1626, Jørgen 1569-1634 Niels 1574-1616, Claus 1575-1647 http://www.roskildehistorie.dk/stamtavler/adel/Mule/Mule.htm Født: 11 stk (SOM ovenfor) + Hans 1585-1658 (krigsdræbt)


Mette Kotte http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I22772&tree=2 http://www.nermo.org/slekt/d0043/g0000090.html#I12968

Født Om 1535 Død 20 Mar 1613 Gravlagt Vor Frue Kirke, Odense, Odense, Danmark Familie Hans Mule, d. 25 Sep 1602 Gift Før 1556 -- Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1994-96:717 ff..


Søster til Landsdommer Jens Mikkelsen, eskelund


Mand: Hans Mule Født: ca. 1525 i Odense - Døbt: i Odense - Død: 25 sep 1602 i Odense - Begravet: i Odense - Stilling: Kjøbmand og Borgmester - Kristian Ludvig Helmersens ane nr: 3484

note Hans far: Mikkel Mule - Hans mor: Anna Olufsdatter Bang

Gift før 1556

Hustru: Mette Kotte Født: ca. 1535 i Odense - Død: 20 mar 1613 i Odense - Begravet: i Odense - Kristian Ludvig Helmersens ane nr: 3485 kilde: http://www.j-man.dk/lillerosendal/slaegter/KristianHelmersen/fam000xx/fam00064.htm note Hendes far: Laurids Kotte - Hendes mor: Karen Lauridsdatter Barn: Jens Mule Født: 15 sep 1564 i Odense - Død: 26 maj 1633 i Odense - Begravet: 1633 i Odense - Stilling: "Doctor" - Kristian Ludvig Helmersens ane nr: 1742

view all 17

Mette Lauritzdatter Kotte's Timeline

1535
1535
Odense, Fyn, Denmark
1553
1553
Age 18
Odense, Fyn, Denmark
1553
Age 18
1553
Age 18
Odense Købstad, Odense, Fyn, Denmark
1559
1559
Age 24
Odense
1560
1560
Age 25
Odense, Fyn, Denmark
1564
September 15, 1564
Age 29
Odense, Odense Municipality, Syddanmark, Denmark
1565
1565
Age 30
Odense
1569
1569
Age 34
Odense, Syddanmark, Denmark