Miina Renning Torbek

Is your surname Torbek?

Research the Torbek family

Miina Renning Torbek's Geni Profile

Records for Miina Torbek

381 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Miina Torbek (Renning)

Also Known As: "Reining"
Birthdate:
Death: Died
Immediate Family:

Daughter of Hans Renning
Wife of Kaarel Torbek
Mother of Ivan/Jaan Torbek
Sister of Hans Renning; Juhan Renning and Mari Renning

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Miina Renning Torbek

Miina Renning, kes oli Juhan Maltsvetile olnud nii öelda ettekuulutajaks.Tema on see teenija tüdruk Miina Reining Tiskrest , kellest räägitakse prohvet Maltsveti raamatus .Suri 1914 aastal Krimmis Samruki külas üksikuna.

1860. aastal sündis nüüd juba prohvet Maltsvetina tuntud Leinbergil mõte oma poolehoidjatega Krimmi sõja järel Türki lahkunud tatarlastest Krimmis vabanenud maadele välja rännata. Sama aasta oktoobris kuulutas Rannamõisa naisprohvet = Miina Reining=

suure hulga maltsvetlaste ees, et jumal on saatnud prohvet Maltsveti tema rahvast tõotatud maale viima. Mõisnikevastane apokalüptiline kuulutus levis kulutulena. 1861. jaanuaris andis keiser maltsvetlaste saadikutele loa Krimmi ümber asuda ning juba veebruaris sõitis Leinberg oma vennapoja Gustav Maltsiga maakuulajatena Perekoppi. Prohvet ise jäi Krimmi paigale, kuid tema vennapoeg naasis Eestisse ümberasujate järele.

Ed. Vilde kirjeldab, kuidas prohvet Maltsvet hakkas väljarändamist pooldama ja isegi juhtima. Mõni nädal pärast Järvamaal käimist, kus ta nähtavasti kuulis levinevast väljarännu tuhinast, kutsunud Maltsvet enda usulapsed kokku 19. mihklikuu päevaks 1860 Ranna valda, Tiskre külla, Harjumaal. Sellel kogunemisel kuulutas Miina Renning Maltsveti Jumala äravalitud sulaseks, kellele tehtud ülesanne viia tema rahvas ära siit neetud orjariigist lõunamaale, kus manna katab maad ja maa jookseb piima ning mett. Vilde arvates olevat selle mõtte Miinale pähe pannud Maltsvet ise. Vaevalt usutav, et Miina Renning võis omada sellist mõju, et sundida Juhan Lembergi (Maltsvet) rahvast väljarändamisele õhutama, veel vähem rahvast Maltsvetile järgima. Mina elasin üleaedsena Miina Renningi (abielus Torbek) kõige lähemas naabruses, Samruki asunduses Krimmis, ja mäletan teda vanakese, raugana. Ta elas koos mehega omaette väikeses savikatusega majakeses. Midagi prohvetlikku tema välimuses ei olnud. Meelde on jäänud eriti tema sügaval asuvad rauga silmad, tumedate ja vesiste, punakate laugudega, kui teda viimati nägin ühel pühapäeval I maailmasõja ajal minu enda kodus. Räägiti küll, et tal olnud kunagi selgeltnägija andi. Loomulikult oli ta sügavalt usklik, nagu kõik tema põlve asunikud. Eestis olles, see oli 1921. või 1922. a., jutustas minu vanaisa õde Vilhelmine Renning minu külaskäigul Kakumäele, kus ta “Vainu“ talus suvitamas oli, et Miina Renningiga on juhtunud tema noores põlves õnnetus: ta kukkunud reha pulkade otsa ja selle tagajärjel piinanud teda vahetevahel langetõve sarnased hood. Võimalik, et ta mõne sellise hoo ajal võis jampsida ja rääkida ka rändamisest kaugele maale, mis oli tol ajal igapäevaseks kõneaineks igas Tiskre ranna kehvas kaluriperes. Vilde kirjeldab Miinat madala kasvuga, tüseda kehaga, ruugepealise tüdrukuna, aastat 30 vana (1860. a.). Kahtlemata pidi Vilde Miina Reningit isiklikult nägema, kui ta Krimmis ja Samruki asunduses käis oma romaanile andmeid kogumas.

Allikas: Otto Laaman. Eesti asundused Venemaal. Ilmus Ameerika eestlaste ajakirjas Meie Tee, 3‑4/1978–5‑6/1980.

view all

Miina Renning Torbek's Timeline

1826
1826
1914
1914
Age 88
????