Ole Pedersen Åenget

public profile

Is your surname Åenget?

Research the Åenget family

Ole Pedersen Åenget's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Ole Pedersen Åenget

Also Known As: "Pedersøn", "Persen"
Birthdate:
Birthplace: Aaenget, Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge
Death: before August 3, 1811
Aaenget, Moe, Ranen, Nordland, Norge
Place of Burial: Moe, Ranen, Nordland, Norge
Immediate Family:

Son of Peder Olsen, Åenget and Ane Povelsdatter
Husband of Maren Hansdatter
Father of Ingeborg Anna Olsdatter; Anne Olsdatter; Sara Olsdatter Åenget; Peder Olsen; Kristen Olsen, Åenget and 3 others
Brother of Kristen Persen; Kirsten Pedersdatter, Ytteren; Gjertrud Pedersdatter, Åenget; Pål Person Åenget and Elisabet Pedersdatter
Half brother of Beret Pedersdatter, Åenget

Occupation: Gårdbruker, Immigården
Managed by: Private User
Last Updated:

About Ole Pedersen Åenget

FT1801: [http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft/person/pf01058471003416]

Utdrag fra Mo prestegjelds gårdshistorie, s. 326-329

98. Åenget

Brukarar

Bnr. 2 (lnr. 408 b) INNIGARDEN

2) Ola Persa, født 1734, død 1811, bbr. 1763, tinglyst 1768. Faren, som då var enkemann, fekk til kår: 3 kufor, 2 t. åkerland og forsvarleg husrom, og om han gifta seg att kår til evt. enke. Ola var gift 1764 med Maren Hansdatter frå Selfors, født 1741, død 29.01.1822.

Born: 1. Ingeborg, født 1765 (Jamtlia); 2. Anne, født 1767 (Fagerjord); 3. Sara, født 1770 (Grønfjell); 4. Hans, født 13.02.1775 (Midtstraumen); 5. Per, født 1778 (Ytteren); 6. Kristen, født 1780 (Fagermoen); 7. Ola, født 1783 (her).

http://www.nb.no/nbsok/nb/286c1cd2a98609208f98d063359d677f?index=2#343

view all 13

Ole Pedersen Åenget's Timeline

1734
June 26, 1734
Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge
June 27, 1734
Ranen, Alstahaug, Nordland, Norge

Olle ble døpt 27.06.1734 (jf. Dom. 1. p. Trin.). Faren het Peder Olsøn og bodde på Aaenget i daværende Ranen sogn, Alstahaug prestegjeld. Peders kone Anne Povelsdatter ble "indledt" i menigheten igjen 08.08.1734 (jf. Dom. 7. p. Trinit.).

Olle blir døpt:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16554&idx_id=...

Anne Povelsdatter blir "indledt" i menigheten igjen:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16554&idx_id=...

1765
August 2, 1765
Age 31
Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge
1767
December 21, 1767
Age 33
Moe, Ranen, Nordland, Norge

Anna ble født 21.12.1767. Faren het Ole Pedersøn og bodde på Aaenget i daværende Moe sogn, Ranen prestegjeld. Oles kone Maren Hansdatter ble "indledt" i menigheten igjen 02.02.1768 (jf. Kyndelsmissed).

Annas dåp:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16557&idx_id=...

Maren Hansdatter blir "indledt" i menigheten igjen:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16557&idx_id=...

1770
March 18, 1770
Age 35
Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge
1775
February 13, 1775
Age 40
¿enget, Rana, Nordland
1778
January 16, 1778
Age 43
Åenget, Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge
1780
September 19, 1780
Age 46
Rana, Nordland, Norway
1783
September 19, 1783
Age 49
Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge