Is your surname Christensen?

Research the Christensen family

Ole Christensen's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Ole Christensen

Also Known As: "Ola Kristensa"
Birthdate: (75)
Birthplace: Båsmoen bnr. 2, Nord-Rana, Nordland, Norway
Death: February 25, 1797 (75)
Bosmoen, Moe, Ranen, Nordland, Norge
Place of Burial: Moe, Ranen, Nordland, Norge
Immediate Family:

Son of Christen Christensen and Kirsten Nilsdatter
Husband of Maren Pedersdatter
Father of Marit Olsdatter, Storholmen; Kiersten Olsdatter; Dorthe Olsdatter Christensen Dahl; Christen Olsen; Maren Olsdatter and 4 others
Half brother of Nils Olsen; Marit Olsdatter; Margrethe Olsdatter; Peder Olsen; Karen Olsdatter and 1 other

Managed by: Hans Egil Hansen
Last Updated:

About Ole Christensen

Skifte 1797 (s.111a): [https://media.digitalarkivet.no/sk20090224690598]

Ola Christensen (Dahl) 1721 - 1797 fikk bbr. 11/5 1742 på Bossmo etter sin far. Hans sønn Per overtar bruket. Også kjent som Ola Kristensa s. 453 Mo prestegjeld og gardhistorie.


Utdrag fra Mo prestegjelds gårdshistorie, s. 451-453

134. Båsmoen

Brukarar

Bnr. 2 (lnr. 457 b) NEGARDEN (NEGÅRDEN)

7) Ola Kristensa, døpt 25.05.1721, død febr. 1797, fekk bbr. 11.05.1742. Gift 1742 med Maren Persdatter, Bjerkli, født omlag 1717, død 04.03.1779.

Born: 1. Marit, født 1743 (Storholmen, Sør-Rana); 2. Kristen, født 1745 (død liten); 3. Kristen, født 1746 (her, husmann); 4. Dorte, født 1749 (Steinneset); 5. Kristen, født 1751 (Ytteren); 6. Per, døpt 11.08.1754 (her); 7. Margrete, født 1758 (død 1760);¨ 8. Maren, født 1761.

http://www.nb.no/nbsok/nb/286c1cd2a98609208f98d063359d677f?index=2#467

Ole 19 år ved farens skifte 1740 http://www.nose.dk/Norge/iver2.html#5 Christen Christensen Født omkring 168521. Død omkring 1740.

    Oppholder sig 1729 (farbror Lars Iversens skifte) på Baasmoen i Moe.3
    Skifte 1740, Baasnes i Moe.22: Ektefelle Kirsten Nielsdatter. Sønn Ole Christensen, 19, ved formynder/curator farbror Iver Christensen, Øfre Dahl..

Mo prestegjeld : gardshistorie side 453 gården Båsmoen

https://www.nb.no/nbsok/nb/100df96774041fca43f730e59198309e?lang=no#468

view all 20

Ole Christensen's Timeline

1721
May 25, 1721
Nord-Rana, Nordland, Norway
May 25, 1721
Ranen, Alstahaug, Nordland, Norge

Ole ble døpt 25.05.1721 (jf. Siette Søndag efter Paasche). Faren het Christen Bosmoen. Gården Bosmoen lå i Ranen sogn, Alsatahaug prestegjeld. Kona Kirsti ble "indledt" i menigheten igjen 22.06.1721 (jf. Anden Søndag efter Trinit.).

http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16553&idx_id=...

1743
1743
Age 21
Nord-Rana, Nordland, Norway
1745
October 23, 1745
Age 24
Moe, Ranen, Nordland, Norge
October 24, 1745
Age 24
Moe, Ranen, Nordland, Norge

Christen ble døpt 24.10.1745 (jf. Dom. 19. p. Trinit.). Faren het Ole Christensøn og bodde på gården Baasmoen i Moe sogn, Ranen prestegjeld. Oles kone ble "indledt" i menigheten igjen 3 uker senere, men navnet er ikke angitt.

Christens dåp:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16555&idx_id=...

Oles kone "indledt" i menigheten igjen:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16555&idx_id=...

1746
December 4, 1746
Age 25
Moe, Ranen, Nordland, Norge

Kiersten ble døpt 04.12.1746 (jf. 2. Søndag i Advent). Faren var Ole Christensøn fra Baasmoen, Moe sogn, Ranen prestegjeld. Kona Maren Pedersdatter ble "indledt" i menigheten samme dag.

http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16555&idx_id=...

1746
Age 24
Moe, Ranen, Nordland, Norge
1749
1749
Age 27
Baasmoen, Rana, Nordland, Norway