Is your surname Gravbrøt?

Research the Gravbrøt family

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Ole Gravbrøt

Also Known As: "Ola Gravbrøt"
Birthdate:
Death: circa 1606 (56-74)
Gravbrøt, Snåsa, Trøndelag, Norway
Immediate Family:

Husband of N.N.
Father of Jakob Olsen Gravbrøt

Occupation: Bruker på Gravbrøt. Lagrettemann
Managed by: Ingvild Alme
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Ole Gravbrøt

Ole Gravbrøt. Lagrettemann

Gårdsnavnet er sammensatt av to ord grav - betyr fordypning og brot - betyr bra helling, Ved gården er det bratte sandmelar med fordypninger etter utglidninger

Bruker på Gravbrøt ca 1560 til ca. 1606 - gnr 31/1 Snåsa

  • Ole var født ca 1540. Foreldrene er ukjent
  • Hans kone er ukjent, de hadde sønnen Jakob
  • 1559 Husmannen Ole på Gravbrot betalte skips skatt, Ivar betalte som fullgårdmann
  • 1590 Ole Gravbrøt er lagrettemann og vitne i en rettshandel, han er muligens identisk med husmannen Ole.
  • 1590/91 Gården Gravbrøt betaler 18 merker smør og 1,5 vog mel ( Dvs, ca 4,5 kg smør og 13,5 kg mel)

Kilde:

Snåsaboka, Brukarsoga IV av Gunnar Skavlan. Publ 1962 side 173

view all

Ole Gravbrøt's Timeline

1540
1540
1575
1575
Snåsa, Trøndelag, Norway
1606
1606
Age 66
Snåsa, Trøndelag, Norway