[Onga] Pärtel

public profile

[Onga] Pärtel's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

[Onga] Pärtel

Also Known As: "Onga Pertel"
Birthdate:
Death: February 19, 1754
Immediate Family:

Son of Pertel
Husband of Mari Onga
Father of Kai Onga Pertli t; Onga Jüri; Madle / Madli Nappo; Mari; [Onga / Saare] Jaak and 3 others

Occupation: MÖLDER
Managed by: Margus Metsanurm
Last Updated:
view all

Immediate Family

About [Onga] Pärtel

Pärtel /Onga Pärtel, Onga mölder Pärtli Pärtel, Onga Pertel, Onga Möllre Pertel, Onga Müller Pertli Pertel/, sündis umbes 1699. Oli mölder Onga veskis Vaimastvere mõisapiirkonnas Laiuse kihelkonnas. Veski asus Onga jõel üsna lähedal kohale, kus Vägeva-Pedja tee ületab jõge.

Vaimastvere mõisa 1721. a. vakuraamatus on kirjas, et mõisa maadel asus kaks veskit – üks väike vesiveski umbes miili kaugusel mõisast – arvatavasti Pitkaperse (Pikapere) veski Pedja jõel ja veel üks väike veski, mille talupoeg ise oli eelmisel aastal ehitanud. See oligi Onga veski, kus peremeheks oli Onga Pärtel. Onga Pärtli veski on selles revisjonis kirjas Villakvere küla all. Vaimastvere mõisa 1744. a. adramaarevisjonis on samuti Onga veskit mainitud, kui talumehe enda rajatud veskit, mis mõisale midagi ei maksa, sest ta töötab vaid suurvee ajal. Selles revisjonis on Onga veski märgitud väikese kolme taluga Amjärve /Ambijerw/ küla alla. Seda küla on arvatavasti mainitud ka 1599. a. Poola revisjonis /Ambior/, kus jõe kaldal elavat üksik mölder. Ilmselgelt said Onga Pärtli järeltulijad 1826. a. oma perekonnanime tolle praeguseks kadunud toponüümi järgi.

Niisiis oli veski koht siiski nähtavasti veelgi vanem ja 1721. a. revisjonis mainitud veski rajamise näol võis olla tegemist taasrajamisega. Võimalik, et tormilistel aegadel (Põhjasüda, katkuaeg jne.) oli vana veski hävinud. Ka ei saa siiski olla kindel, et 1721. a. revisjoni Pärtel ja 1744. a. Pärtel olid üks ja sama inimene. Laiuse kirikuraamatutes on paaril korral Onga möldrit Pärtlit kirja pandud kui Pärtli Pärtel /Pertli Pertel/. Sellest võib järeldada, et oli olemas kaks põlvkonda Pärtleid, kuid sellise nimekuju järgi ei saa kindlaks määrata kahe Pärtli omavahelist suhet. See võis olla isa-poeg, äi-väimees, vanaisa-lapselaps või mingi muu suhe.

Pärtel suri 55-aastaselt 19.02.1754 õnnetusjuhtumi tagajärjel. Ta oli teel Tallinna, kui ta hobuselt surmava hoobi sai /Onga Müller Pertel, der auf dem Wege nach Reval von einem Pferde zu Tod geschlagen ward/. Maeti 21.02.1754.

Oli abielus Mari-ga.

view all 11

[Onga] Pärtel's Timeline

1723
1723
1732
1732
1739
April 10, 1739
Laiuse khk
1742
May 16, 1742
Onga,Vaimastvere,Laiuse Khk
1744
December 20, 1744
Laiuse khk
1748
June 21, 1748
Laiuse khk
1754
February 19, 1754
????
????
????