Is your surname Truusmann?

Research the Truusmann family

Paul Truusmann's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Paul Truusmann

Birthdate: (48)
Birthplace: Tallinn
Death: October 12, 1936 (48)
Tallinn
Place of Burial: Siselinna kalmistu
Immediate Family:

Son of Jüri Truusmann and Aleksandra Truusmann
Husband of Valentina Truusmann
Brother of Niina Truusmann; Jevgenia Truusmann and Anissa Ivanova

Managed by: Anne Kukermann
Last Updated:

About Paul Truusmann

Sündis 31. jaanuaril 1888 Tallinnas, mille kohta on sünnikanne Tallinna Preobrazenski (Issandamuutmise kirik) kirikuraamatus tsensor Jüri ja õigeusu preestri Pavel Troitski tütre Aleksandra esimese lapsena (ristvanemad Aleksander Aleksandri p. Tsutsikov ja Ludmilla Aleksandri t. Tizik).

Tallinnas omandas ka alg- ja keskhariduse. 1911. aastal lõpetas õpingud Peterburi ülikooli ajaloo- ja filosoofia teaduskonnas. 24.juulil 1911. aastal abiellus pruudi vanemate vastuseisust hoolimata Laiuse õigeusu preestri Joann Johansoni tütre Valentinaga, kellega oli tuttav juba lapsepõlvest, kui nad koos Laiuse õigeusu kirikla hoovis mängisid. 1911-1917 oli õpetaja Tallinna Aleksandri gümnaasiumis, millega koos evakueerus Lõuna-Venemaale, kus töötas ja elas 1920. aastani. 1920-1923 oli Petseri gümnaasiumi direktor, 1923-30 ajaloo ja psühholoogia õpetaja Võru seminaris. Võru seminari sulgemise järel elas Tallinnas Nõmmel ning tegutses edasi filosoofia ja vene keele õpetajana ja lektorina Tallinna Kolledzis ja rahvaülikoolis. Suureks kireks oli jahipidamine.

12. oktoobril 1936. aastal lõpetas enesetapuga Tallinnas Nõmme korteris oma elu. Tema viimased sõnad eelmisel päeval koolis oma õpilastele : "Lugupeetud kuulajad, soovin teile ühte - hoidke oma närve!

---------------------------------------------------------------------

Järgneb onupoeg Theodor Talvaku mälestus temast.

Paul Jüri pg. Truusmann, sünd .... lõpetas Tallinnas gümnaasiumi ja Peterburi ülikoolis slaavikeelse osakonna. Oli aastaid kooliõpetajaks Tallinna koolides. E. Vabariigi ajal lasti enneaegsele pensionile, asus elama Nömmele, andes tunde Tallinna Kolledzis ja tegutsedes arstiriistade teritajana. Tema suurem huviala oli jahipidamine. Selleks ta veetis köik oma koolivaheajad Sakusaare rabas, sealse metsavahi, Augusti, majas. Ta abiellus Laiuse kirikuõpetaja, Johansoni tütre Valentinaga (Valja) vastu selle vanemate tahtmist - tulles Tallinnast Laiusele, vöttis Jögevalt posthobused, teatas pruudile kiriku juurest möödasöidu aja, vöttis pruudi sealt peale ja laulatus teostus samal õhtul preester Pauluse (Aleksander Paulus - M. Räpp) poolt. Ka mina olin nende pulmaliste seas. Meenub öhtune sport kirikuöuel: Paul ja minu isa (Jaan Truusmann - M. Räpp) hakkasid pimedas püssidest laskma nahkhiiresi öhus. Jälgisime köik seda vaatepilti, kuid ei näinud ühtegi nahkhiirt mahakukkumas. (Nahkhiiri oli seal lähedaste lossivaremete töötu palju). Mesinädalad veetsid nad ka seekord Sakusaares, kuhu neid saadeti püssiraudadest pasunat puhudes ... Möni aasta pärast pensionile jäämist Paul laskis enese surnuks revolvrikuuliga pähe, oma korteris, Nurme tänaval, Nömmel. Lapsi neil ei olnud.

Theodor Talvak

---------------------------------------------------------------------

Järgneb tädipoeg Jüri Välbe mälestus.

Ka kadunud õpetajale ja endisele Petseri gümnaasiumi direktorile Paul Truusmannile oli AW (Aleksander Välbe - M. Räpp) maja nagu teiseks koduks. Siin ta weetis alati noores pölwes oma suwed gümnaasiumi õpilasena, oli alaliseks külaliseks üliõpilasepölwes ja ka ametis olles ei jätnud ta ühelgi suwel Laiusele tulemata. Pedjaäärsed metsad pakkusid tema kui kirglisele jahimehele häid jahipidamise wöimalusi. Siin toimus ka tema romantiline ja önnelik abiellumine lapsepölwe söbratariga, preili Walentiine Johansoniga, kellega söbralik wahekord tekkis mängides Laiuse kirikla öuel.

2.11.1940

Jüri Välbe

----------------------------------------------------------------------

Viited

  • SÜND (19.1.1888 Tallinn); RISTIMINE (14.2.1888 Tallinna Issandamuutmise Peakirik); Pavel. Tallinna tsensor usuteaduste magister Georgi Georgievitš Trusman ja tema seaduslik abikaasa Aleksandra Pavlovna, mõlemad õiegusklikud. Ristivanemad - riiginõunik Aleksandr Aleksandrovitš Tšusikov? ja preestri abikaasa Ljudmilla Aleksandrovna Tiisik; ristis preester Karp Tiisik; -- Allikas: Saaga TLA.1411.2.67:9?648,2140,2340,1070,0
  • ABIELU (24.7.1911 Laiusevälja); Keiserliku Peterburi Ülikooli filoloogia osakonna l järgu diplomiga lõpetanud Pavel Jurjev Trusman, õigeusklik, esimeses abielus, 23. aastane; Riia Jaani kiriku preestri tütar Valentina Ivanovna Johanson, õigeusklik, 21. aastane; tunnistajad - pruudi poolt Laiuse valla talupoeg August Mihkelev Peiker ja Karl Johanov Pärn, peigmehe poolt nõunik Georgi Trusman ja Keiserliku Varssavi Ülikooli üliõpilane Georgi Aleksandrov Välbe; laulatas preester Aleksander Paulus. -- Allikas: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1944.1.434:26
  • Paul Truusmann Vikipeedias
view all

Paul Truusmann's Timeline

1888
January 19, 1888
Tallinn
1936
October 12, 1936
Age 48
Tallinn
October 16, 1936
Age 48
Siselinna kalmistu