Peder Olsen Åenget

public profile

Is your surname Åenget?

Research the Åenget family

Peder Olsen Åenget's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Peder Olsen Åenget

Also Known As: "Per Olssøn", "Peder Olsøn"
Birthdate:
Birthplace: Aaengen, Ranen, Alstahaug, Nordland, Norge
Death: before June 24, 1775
Aaenged, Moe, Ranen, Nordland, Norge
Place of Burial: Moe, Ranen, Nordland, Norge
Immediate Family:

Son of Ola Eliassen, Åenget and Kirsten Eliassen
Husband of Ane Gregusdatter; Ane Povelsdatter and Anne Olsdatter, Mellingsjord
Father of Kristen Persen; Ole Pedersen Åenget; Kirsten Pedersdatter, Ytteren; Gjertrud Pedersdatter, Åenget; Pål Person Åenget and 2 others
Brother of Elias Olsen, Åenget; Henrik Olson Åenget and Beret Olsdatter

Managed by: Private User
Last Updated:

About Peder Olsen Åenget

Utdrag fra Mo prestegjelds gårdshistorie, s. 326-329

98. Åenget

Brukarar

Bnr. 2 (lnr. 408 b) INNIGARDEN

1) Per Olsa Åenget, født litt etter 1700, død 1775, bbr. 1724, då faren avstod denne halvparten. Per måtte i 1735 bøte 2 rd for ærerørige ord mot Anders Monssa Røvatnet året før (hadde m.a. kalla Anders for ein tjuv). Gift 1. gang med Anne Olsdatter, død før 1728.

Dotter: 1. Beret, født 1725.

Gift 2. gang 1728 med Anne Pålsdatter, død mellom 1745-1763.

Born: 2. Kristen, født 1729 (Ytteren); 3. Kirsten, død lita; 4. Ola, født 1734 (her); 5. Kirsten, født 1737 (Ytteren); 6. Pål. født 1740 (Revelen); 7. Gjertrud, født 1742; 8. Elisabet, født 1745.

Gift 3. gang 1763 med Anne Gregusdatter frå Millingsjord, Korgen, født 1719, død 1779. Dotra Gjertrud, som då budde på Neset (Bjurbekkmoen) vart i lagmannsrett 17.07.1777 dømd frå livet for å ha fått barn med "sin dalevende søsters mand", svogeren Esaias Hanssa Yttern, som døde 1773 (gift med Kirsten Persdatte, død våren 1777), men overhoffretten frikjende henne for blodskam 14.09.1778, og dømde henne berre for legermål. Ho døde i 1779.

http://www.nb.no/nbsok/nb/286c1cd2a98609208f98d063359d677f?index=2#343

view all 17

Peder Olsen Åenget's Timeline

1705
April 8, 1705
Ranen, Alstahaug, Nordland, Norge
April 9, 1705
Ranen, Alstahaug, Nordland, Norge

Peder ble døpt 09.04.1705 (jf. Skiertorsdag). Faren het Oluf Aaengen. Etternavnet viser til der han bodde, i daværende Ranen sogn, Alstahaug prestegjeld. Kona Kirsten Aaengen ble "indledt" i menigheten igjen samme dag.

http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16553&idx_id=...

1725
1725
Age 19
Mo/Nord-Rana, Nordland, Norge
1729
September 25, 1729
Age 24
Mo, Nord-Rana, Nordland, Norway
1734
June 26, 1734
Age 29
Mo, Nord-Rana, Nordland, Norge
June 27, 1734
Age 29
Ranen, Alstahaug, Nordland, Norge

Olle ble døpt 27.06.1734 (jf. Dom. 1. p. Trin.). Faren het Peder Olsøn og bodde på Aaenget i daværende Ranen sogn, Alstahaug prestegjeld. Peders kone Anne Povelsdatter ble "indledt" i menigheten igjen 08.08.1734 (jf. Dom. 7. p. Trinit.).

Olle blir døpt:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16554&idx_id=...

Anne Povelsdatter blir "indledt" i menigheten igjen:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?idx_kildeid=16554&idx_id=...

1737
1737
Age 31
Nord-Rana, Nordland, Norway
1740
1740
Age 34
Rana, Nordland
1742
August 30, 1742
Age 37
Mo, Nord-Rana, Nordland, Norway