Peder Andersson (Hjorthuvud), till Brandstorp

Is your surname Andersson (Hjorthuvud)?

Research the Andersson (Hjorthuvud) family

Peder Andersson (Hjorthuvud), till Brandstorp's Geni Profile

Records for Peder Andersson (Hjorthuvud)

1,628 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Peder Andersson (Hjorthuvud), till Brandstorp

Also Known As: "Per"
Birthdate:
Death: after 1562
Immediate Family:

Son of Anders Eriksson (Hjorthufvud), till Brandstorp
Husband of Metta Bengtsdotter (Gylta)
Father of Kerstin Persdotter (Hjorthuvud)

Occupation: Lagman
Managed by: Private User
Last Updated:

About Peder Andersson (Hjorthuvud), till Brandstorp

Levnadsbeskrivning

Slottslov, häradshövding.

Född. [1] 
Död mellan 1562 och 1572. 

Gifte och barn

Gift omkring 1539 [1] Metta Bengtsdotter (Gylta). Född 1517. [1]

Död före 1572. 
 Kerstin  Persdotter.  Född. [2] 
Död efter 1596. 

Källor 1. Äldre Svenska frälserätter - riddarhuset 2. Elgenstierna, faksimil


Peder Andersson (Hjorthufvud) till Brandstorp, lagman. Av yngre hjorthuvudsläkt.

https://www.adelsvapen.com/genealogi/Ribbing_nr_15#TAB_3

Sparreholms slott

  • Det äldsta namnet på slottsområdet är Hyltingenäs. Det ingick i ett komplex av gårdar som är känt sedan 1562. Gården var då delad på två ägare. Den ena delen ägdes av Johan Åkesson (Natt och Dag) och ingick i hans godskomplex Göksholm och den andra delen ägdes av Per Andersson Hjorthufvud och låg under Brandstorp i Vista härad.

Länk

view all

Peder Andersson (Hjorthuvud), till Brandstorp's Timeline

1516
1516
1532
1532
Age 16
1562
1562
Age 46