Is your surname Lilje?

Research the Lilje family

Peeter Lilje's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Peeter Lilje

Birthdate: (43)
Birthplace: Valga, Valgamaa, Estonia
Death: October 28, 1993 (43)
Oulu, Finland
Place of Burial: Tallinn
Immediate Family:

Son of Aleksander Lilje and Frieda Lilje
Husband of Private
Father of Paul Kristjan Lilje and Anna Kristiina Lilje
Brother of Karl Lilje and Private User

Managed by: Liisa Lilje
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Peeter Lilje

Peeter Lilje sündis 13. oktoobril 1950 Valgas. Oma muusikuteed alustas ta viiuliõpingutega sünnilinnas, jätkas kooridirigeerimise erialal Tartu Muusikakoolis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Arvo Ratasssepa ning samas ka Roman Matsovi orkestridirigeerimisklassis. Õpinguaastail teenis ta elatist pianistina mitmetes džässansamblites. 1980 aastal lõpetas ta Leningradi Riiklikus Konservatooriumis Arvids ja Mariss Jansonsi dirigeerimisklassi ning stažeeris Maria Teatris (tollane Kirovi-nim. teater) Juri Temirkanovi juures, juhatades seal ka etendusi.

1973. aastal asus Lilje tööle „Estonias“ koormeistri, siis Neeme Järvi assistendina ja töötas aastast 1975 kuni surmani 1993 dirigendina. Tema repertuaari kuulus ligi 30 ooperit, sh Stravinski „Mavra“ ja „Elupõletaja tähelend“, Šostakovitši „Katarina Izmailova“, Prokofjevi „Kihlus kloostris“, Britteni „Albert Herring“, Tubina „Barbara von Tisenhusen“, Tambergi „Cyrano de Bergerac“ ja „Lend“ ning mitmed Verdi, Puccini, Mozarti jt ooperid.

1976. algas koostöö Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, mille peadirigent ta oli aastail 1980-1990. Peeter Lilje juhatusel on ERSO andnud üle 400 kontserdi, säilinud on hulgaliselt salvestisi ERRi arhiivis ning ilmunud mitmeid heliplaate. 1980. aastatel avardus oluliselt ERSO külalisesinemiste geograafia, käidi nädalatepikkustel turneedel kogu Nõukogude Liidus. Iga-aastased kontserdid Leningradi Filharmoonia Suures saalis jätkusid aastani 1986, olulisel kohal olid ka esinemised, lindistused ja heliplaadistused Moskvas. Paljude NSVL orkestrite hulgas olid tal kõige tihedamad sidemed Leningradi (hiljem Peterburi) Filharmoonia Akadeemilise Sümfooniarkestriga, mida ta korduvalt juhatas ning tegi kaasa ka mitmed ulatuslikud kontsertturneed, sh Jevgeni Mravinski kõrval 1982. aastal Austrias, Saksmaaal, Šveitsis, Prantsusmaal ja Hispaanias ning 1993. aastal Mariss Jansonsi kõrval Inglismaal ja Prantsusmaal.

Lilje juhatas kontserte ja ooperietendusi Moskvas, Kiievis, Riias, Helsingis, Buenos Aireses jm. Instrumentaalkontsertide ja suurvormide esitused viisid ta kokku selliste tuntud muusikutega nagu Viktor Tretjakov, Viktor Pikaizen, Igor Oistrahh, Maksim Vengerov, Oleg Kagan, Sergei Stadler, Leonidas Kavakos, Natalja Gutman, Nikolai Petrov, Eliso Virzaladze, Matti Salminen, Jorma Hynninen, Karita Mattila, Soile Isokoski. Teda sidus koostöö enamiku eesti juhtivate interpreetidega, püsivamalt Kalle Randaluga. Lilje oli paljude eesti heliloojate sh Tambergi, Sumera, Tüüri teoste esmaettekandja. Tema meelisheliloojate hulka kuulusid Brahms, Sibelius, Tšaikovski, Mahler ja Šostakovitš.

Peeter Lilje repertuaaris oli üle 30 vokaalsümfoonilise suurvormi, millest kriitikud hindasid kõrgeimalt Brahmsi „Saksa reekviemi“, Verdi Reekviemi, Orffi „Carmina burana“, Berliozi „Romeo ja Julia“ ettekandeid. Lilje dirigeerimisel kõlas 1989. aastal ka Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonase lähetamine“ esiettekanne Eestis. Aastail 1990-1993 oli ta Oulu Linnaorkestri peadirigent. Peeter Lilje suri 28. oktoobril 1993 Oulus.

view all

Peeter Lilje's Timeline

1950
October 13, 1950
Valga, Valgamaa, Estonia
1993
October 28, 1993
Age 43
Oulu, Finland
November 1, 1993
Age 43
Tallinn