Rabbi Mordecai Shraga Friedman, 1st Husyatiner Rebbe

Is your surname Friedman?

Research the Friedman family

Rabbi Mordecai Shraga Friedman, 1st Husyatiner Rebbe's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Rabbi Mordecai Shraga Friedman, 1st Husyatiner Rebbe

Hebrew: רבי מרדכי פייביש מהוסיאטין פרידמן, 1st Husyatiner Rebbe
Also Known As: "Husyatiner Rebbe"
Birthdate: (60)
Birthplace: Ruzhyn, Volyns'ka oblast, Ukraine
Death: May 29, 1894 (60)
Husiatyn, Ternopil's'ka oblast, Ukraine
Place of Burial: Husiatyn, Ternopil's'ka oblast, Ukraine
Immediate Family:

Son of Rabbi Israel Friedman, 1st Ruzhiner Rebbe and Rbzn Sarah Friedman, of Rhizin
Husband of Beruche Dine Friedman
Father of Grand Rabbi Israel Friedman, Admur Husyatin; R' Shalom Joseph Friedman of Husyatin; Grand Rebetzin Gittel Heschel and Chava Friedman
Brother of R' Shalom Yosef Friedman of Ruzin - Sadigura; Rabbi Avraham Yaakov Friedman, 1st Sadigura Rebbe; Grand Rabbi DovBer Friedman of Leovo; Grand Rabbi Menachem Nachum Friedman, 1st Shtefanesht Rebbe; R' Dovid Moshe Friedman of Chortkov and 5 others

Managed by: Yehuda Rubin
Last Updated:

About Rabbi Mordecai Shraga Friedman, 1st Husyatiner Rebbe


Husiatyn is the name of a Hasidic dynasty, whose founder was a scion of the Ruzhiner dynasty. Husiatyn is located in present-day Ukraine.

It started with the Rebbe Rabbi Mordechai Shraga Feivish Friedman, the youngest son of Rabbi Israel Friedmann of Rizhin. Reb Mordechai Shraga Feivish was only 16 when his father died and when he turned 30 in 1865, he moved to Husiatyn where he established a large Hasidic court. He died during the spring of 1894 and was succeeded by his son Reb Yisroel who took over the position of rebbe in Husiatyn until 1912.

About רבי מרדכי פייביש מהוסיאטין פרידמן, 1st Husyatiner Rebbe (עברית)

רבי מרדכי שרגא פייבוש פרידמן מהוסיאטין (כ' באייר תקצ"ד-כ"ב באייר תרנ"ד) היה מקימה ומיסדה של חסידות הוסיאטין, שבאוקראינה. כיהן כאדמו"ר הראשון של החסידות. היה מממשיכי דרכו של אביו הרוז'ינר.

מרדכי שרגא פייבוש נולד בכ' באייר תקצ"ד (1835) ברוז'ין, שבאוקראינה, והיה השישי מבין ששת בניו של אביו רבי ישראל פרידמן מרוז'ין. בשנת 1850 נישא רבי שרגא-פייבוש לרבנית ברכה דינה קובלנסקי (בת אחות אמו, בנותיו של רבי משה אפרתי מברדיטשוב), וארבע חודשים לאחר מכן נפטר אביו. לאחר 7 שנים בשנת 1857 נולד בנו וממשיכו רבי ישראל מהוסיאטין נקרא על שם סבו המנוח. בתחילה ישב יחד עם אחיו באחוזה בפוטיק, ועל אף שהיה צעיר האחים היה הוא הראשון שעזב והשתקע בעיירה מיקלניץ, שם התחיל להנהיג את חסידיו במשך שלוש שנים. בשנת תרט"ו העתיק משם לעיר סטריסוב. בשנת תרכ"ה (1865) בהיותו בן שלושים עבר להוסיאטין יחד עם חסידיו ומשפחתו. לפני בוא הרבי הייתה בהוסיאטין קהילה קטנה מאוד של יהודים, אך עם בואו הקהילה החלה לגדול ובמקביל העיר החלה להתפתח. הרבי הקים בעיר מקוואות בתי כנסת, בתי מדרש, בתי ספר וכל התשתיות הדרושות לחצרו, בין השגיו החשובים של הרב היו:

בניית מקום מושבו בטירה ששופצה חידוש התפילה בבית הכנסת הגדול של הוסיאטין.

בניו בנו בכורו וממשיך דרכו היה רבי ישראל מהוסיאטין נולד לאחר 7 שנות נישואים בשנת 1857 ונקרא על שם סבו רבי ישראל מרוז'ין. בנו השני היה רבי שלום יוסף מהוסיאטין אשר נולד בשנת תר"כ, ובשנת תרל"ה נישא לחיה, בתו של רבי אפרים מרגליות ממאצי'וב [חתנו של המגיד רבי אברהם טברסקי מטריסק (שושלת טשרנוביל)]. נפטר בצעירותו כבן כ"ג שנה, בז' טבת תרמ"ג, כאשר השאיר אחריו שלושה יתומים: שרה שיינדל אשתו של רבי אהרן פרידמן מסדיגורה בעל הספר "אור-ישראל". רבי מנחם נחום מהוסיאטין שהיה אחר כך חתנו של רבי ישראל מהוסיאטין. רבי משה פרידמן מבויאן-קראקא שנספה בשואה בעל הספר שו"ת דעת משה. בנותיו גיטל, אשת האדמו"ר רבי יצחק מאיר מקופיטשניץ, מייסד חסידות קופיטשיניץ. חוה, אשת האדמו"ר רבי מנחם נחום מבויאן-צ'רנוביץ.

 (ויקיפדיה)
view all

Rabbi Mordecai Shraga Friedman, 1st Husyatiner Rebbe's Timeline

1834
May 29, 1834
Ruzhyn, Volyns'ka oblast, Ukraine
1857
December 2, 1857
Age 23
Ruzhyn, Ruzhyns'kyi district, Zhytomyrs'ka oblast, Ukraine
1860
1860
Age 25
1894
May 29, 1894
Age 60
Husiatyn, Ternopil's'ka oblast, Ukraine
May 1894
Age 59
Husiatyn, Ternopil's'ka oblast, Ukraine
????
????