R' Yeshaya Naftali Herz Spira, Admur Dynow

Is your surname Spira?

Research the Spira family

R' Yeshaya Naftali Herz Spira, Admur Dynow's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Yeshaya Naftali Herz Spira

Hebrew: ישעיה נפתלי הירץ שפירא
Also Known As: "R' Isaiah Naftali Herz Spira"
Birthdate:
Death: May 18, 1885 (46-47)
Immediate Family:

Son of Rabbi David/Dovid/Duvid of Dinov ('Tzemach Dovid') Spira/Shpira/Shapirau, of Dinov/Dynow and Rochel Mina Spira/Shpira/Shapirau
Husband of Udel Rivka Spira
Father of Chana Mindel Spira and Nehama Tila Spira
Brother of R' Zvi Elimelech Spira, Admor Yovarnik-Blazowa; Esther Rivka Rokeach; Nechuma Malka Horowitz; Devora Mariles; Yehudis Rubin and 1 other

Managed by: Private User
Last Updated:

About ר' ישעי' נפתלי הירץ שפירא, Admur Dynow (עברית)

רבי ישעיה נפתלי הירץ שפירא זצ"ל (ה'תקצ"ח - ד' סיון ה'תרמ"ה), רב אין דינאוו.

רבי ישעיה נפתלי איז געבוירן אין יאר ה'תקצ"ח (אומגעפער), צו זיין פאטער הרב דויד שפירא, רב אין דינאוו, א זון פון הרב צבי אלימלך שפירא, דער בני יששכר. און צו זיין מוטער מרת רחל מינא.

נאך זיין פאטערס פטירה אין יאר ה'תרל"ד איז רבי ישעיה נפתלי געווארן רב און רבי אין דינאוו אויף זיין פאטער'ס ארט. ער איז געווען זייער אן אנגעשוואכטער מענטש, דאך האט ער זיך מיטגעטיילט מיט יעדן איינעמס פראבלעמען. רבי ישעיה נפתלי פלעגט דאווענען מיט שטארקע געשרייען און מיט א פלאם פייער. ווען רבי ישעיה נפתלי איז געווען ביים צאנזער רב האט דער צאנזער רב געזאגט פאר זיינע קינדער זיי זאלן קוקן אויף רבי ישעיה נפתלי, מ'קען פון אים שעפן יראת שמים.

רבי ישעיה נפתלי איז נפטר געווארן יונגערהייט ד' סיון ה'תרמ"ה. ביי חסידים האט מען געזאגט אז זיינע קישקעס זענען פארברענט געווארן פון זיין גרויסן ברען. זיין ברודער דער בלאזשאווער רב האט געזאגט ווען רבי ישעיה נפתלי וואלט געהאט קעגנערס אזוי ווי ביי אים וואלט ער לענגער געלעבט.

רבי ישעיה נפתלי האט געהייראט מרת אדל רבקה, א טאכטער פון זיין פעטער (זיין פאטער'ס ברודער) הרב אלעזר שפירא פון לאנצהוט, זייערע קינדער:

מרת חנה מינדל ( - כ"ו סיון ה'תרצ"ד), די ווייב פון הרב יוסף שפירא (ה'תר"ך (אומגעפער) - י"ז אדר א' ה'תרצ"ב), ממלא מקום פון שווער, רב אין דינאוו, א זון פון איר פעטער (איר מוטער'ס ברודער) הרב צבי אלימלך שפירא, רב אין בערטש. מרת נחמה טילא, די ווייב פון הרב נחמיה שפירא (ה'תרל"ד - ה'תש"ב), א זון פון הרב משה יהודה ליב שפירא, רב אין סטריזשעוו, א זון פון איר פעטער (איר מוטער'ס ברודער) הרב שלמה שפירא רב אין מונקאטש, דער שם שלמה.

(וויקיפעדיע)

מחבר הנותן אמרי שפר

view all

R' Yeshaya Naftali Herz Spira, Admur Dynow's Timeline