Rabbi Avraham אחי הגר"א Ragoler, bto. of GRA

Is your surname Ragoler?

Research the Ragoler family

Rabbi Avraham אחי הגר"א Ragoler, bto. of GRA's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Rabbi Avraham אחי הגר"א Ragoler, bto. of GRA

Hebrew: ר' אברהם אחי הגר"א רגולר (מווילנא), bto. of GRA
Also Known As: "RAGOLER"
Birthdate: (82)
Birthplace: Vilnius, Vilnius city municipality, Vilnius County, Lithuania
Death: April 15, 1804 (78-86)
Kudirkos Naumiestis, Šakiai District Municipality, Marijampolė County, Lithuania
Immediate Family:

Son of Rabbi Shlomo Zalman, Father, Gaon of Vilna and Treina wife Shlomo Zalman, Mother, Gaon of Vilna
Husband of Hinda Ragoler and Roise Hasid
Father of R' Judah Aryey Leib Maggid of Vilna; R' Gershon Ragoler, A.B.D. Shadova; Rabbi Eliyahu Ragoler, A.B.D. Neustadt-Sugunt; R' Moshe "Khassid" Hindas, A.B.D. Keidan; R' Shmuel "Hakatan" Ragoler, A.B.D. Shat and 4 others
Brother of Eliyahu, "Gaon of Vilna" - הגר״א, הגאון מוילנה; Issachar Dov Ber Klatzki, bro. GRA; R' Meir ben Shlomo-Zalman, of Yanishak, bro. GRA; R' Moshe Kremer, of Podzelva, bro. GRA; Daughter of Shlomo-Zalman, sis. of GRA and 2 others

Occupation: Rabbi of Neustadt Sigund
Managed by: Private User
Last Updated:

About ר' אברהם אחי הגר"א רגולר, bto. of GRA (עברית)

נודע בשם אברהם ראגולער

אח הגאון מוילנא ר' אליהו חסיד - הגר"א.

נולד בוילנא בשנת תפ"ב - 1722, כשנתיים אחרי הולדת אחיו הבכור הגר"א.

עוד בהיותו צעיר לימים נודע לגאון וצדיק ובעל פה מפיק מרגליות. משרתו הראשונה היתה בתור אב"ד בעיר קרוז ומסופר כי בשעתו גר בקרוז הרב הצדיק ר' אליהו קרוזער זצ"ל, שהיה עשיר מופלג לפי ערך הזמן ובעל מעשים גדולים. פעם אחת, בליל שמחת תורה, הווא עובדא [היתה עובדה] שכיבדו ראשי הקהל את ר' אליהו בהקפה ראשונה ואחריו כיבדו את הגאב"ד ר' אברהם. ויהי ממחרת, בערב, אף כי היה גשם שוטף, ראו בני העיר והנה עגלה רתומה עומדת לפני פתח בית הרב, והרב בעצמו נושא את ספריו מביתו וטוענם על העגלה. וייבהלו מאוד, ויחרדו זקני העיר לקראתו וישאלוהו מה זאת. "כן" - ענה להם בתמימות - "עוקר אני את דירתי מפה לעיר ראגולע, הואיל ואין כאן כבוד התורה כראוי" - ולא הועילו להם כל הפצרותיהם בו להישאר אצלם.

לאחר פטירת הגאון ר' יעקב שיק - ד' תשרי תקל"ה [1775] שהיה מו"צ ומ"מ דשקלאוו, נתקבל למגיד מישרים שם, אולם לא יכול להישאר שם לאורך ימים, כי קפצה עליו רוגזה של המחלוקת שהתלקחה אז בגלילות ליטא ורייסין בין כת החסידים ומתנגדיה. על כן עזב את שקלאוו וישם את משכנו בעיר ראגולע אשר בזאמוט, ומני אז נודע בשם ר' אברהם ראגולער.

הוא חיבר ספרים הרבה, ולא נדפס מהם כי אם ספרו "מעלות התורה", שהוא מאסף מאמרי חז"ל המדברים במעלת העוסק בתלמוד תורה. חבילי חבילות של כתבי ידו נשארו גנוזים תחת ידי צאצאיו, לבלתי תת להדפיסם, מטעם הכמוס אצלם.

באחרית ימיו עזב את ראגולע ועבר לניישטאט-סוגינט, בה היה בנו ר' אליהו הראב"ד, ואף כי היה זקן וסגי נהור גם כן היה פיו ממלל רברבן בחידושי תורה ורחושי מרחשן שפוותיה בעל פה, בש"ס, ספרא וספרי, זוהר ותיקונים וכו'.

נפטר בניישטאט-סוגינט בז' בניסן תקס"ז - 15.4.1807 בן חמש ושמונים שנה, ונקבר שם אצל הר"ר גרשון, חתן הגאון ר' זבולון יהושע, שהיה אבד"ק עיר חדש - ניישטאט בתחילת התייסדות הקהילה שם, ומצבה אחת לשניהם.

אשתו - הינדה.

צאצאיהם: גרשון, אליהו, משה, יהודה לייב, שמואל.

view all 14

Rabbi Avraham אחי הגר"א Ragoler, bto. of GRA's Timeline

1722
1722
Vilnius, Vilnius city municipality, Vilnius County, Lithuania

There's probably a typo here. In all likelihood the birth is 1702, approximately the same as his wife Hinda's.

1730
1730
Age 8
Vilnius, Vilniaus miesto savivaldybė, Vilnius County, Lithuania
1745
1745
Age 23
1750
1750
Age 28
1804
April 15, 1804
Age 82
Kudirkos Naumiestis, Šakiai District Municipality, Marijampolė County, Lithuania
????
????
????
????