Rasmus Michelson Gjerde

Is your surname Gjerde?

Research the Gjerde family

Rasmus Michelson Gjerde's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Rasmus Michelson Gjerde

Also Known As: "Sjursson", "Hitra", "Straumgjerde", "Michelsen"
Birthdate:
Birthplace: Hitra, Sør-Trøndelag, Norway
Death: circa 1629 (36-51)
Straumgjerde, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norway
Immediate Family:

Son of Michel Christensen Mikkel and Ukjent Torkjellsdatter
Husband of Lisbet Steinsdotter Gjerde
Father of Mikkel Rasmussen Gjerde; Stenar Rasmusson Gjerde and Berit Rasmusdtr Helgebostad
Brother of Birgitte Mikkelsdatter
Half brother of Berit Mikkelsdotter; Auden Michelsen; Lisbeth Mickelsdatter; NN Michelsdtr.; Sigrid Michelsdatter and 1 other

Managed by: Remi Trygve Pedersen
Last Updated:

About Rasmus Michelson Gjerde

http://home.online.no/~aaroenes/Slekt/Abelset/ab_generation_02.htm


RESIDENCE: Bosatt på Tanstad, Sykkylven

BIRTH: ABT 1575, (usikre foreldre) Hitra, ST ? (Michelson ?)

BAPTISM: (ist. s. av Sjur Torkjellsson, ev. av en annen Torkjellsd. ?)

DEATH: ABT 1629, (?) (før 1638) Tanstad, Sykkylven ?

BURIAL: (B: Mikkel 1615, Stein(ar) -25, Berit -30)

Father: Michel CHRISTENSSON

Mother: NN TORKJELLSDOTTER

Family 1 : Lisbet STEINSDATTER

Mikkel RASMUSSON 
Stein RASMUSSON 
Berit RASMUSDATTER 

Kilde: http://www.nermo.org/slekt/d0006/g0000035.html#I37622

http://sykkylven.sogenemnd.no/gardssoger/sykkylvsslekter.pdf

23 STRAUMGJERDE. Rasm us Sjursen? (Helgebostad, Hitra) g Lisbet Steinsd >10 Hallstein Olsen Strøm m e /Gjerde(frå Søvik, Borgund) g 1630 ek Lisbet Steinsd ----------------------------- http://sedak.ikamr.no/2012/sed0014-shl/shl19782010/index.html#/4731...

Sunnmøre historielag, sidene 4730-1: I 1577 var herr Torkel Sjurson daud. Enka troppa då opp i Sykkylven for å forsvare interessene til torkelsbarna sine, men året etter, på herredagen i Trondheim, møtte nypresten i Hitra, herr Mikkel Christenson i Hemne, opp på deira vegner. 74 Somme har forstått dette slik at herr Mikkel hadde ekta presteenka, men etter mitt skjønn er det meir rimelig at han var svigersonen hennar. I 1578 treng ikkje Mikkel å ha vore mykje eldre enn 26-27 år (han døydde seinast i 1618), men Birgitte kanskje 63 år gammal. Med ein aldersskilnad på 35-40 år trur eg ikkje at ho ekta mannen sin etterfølgar. Yngre eigedoms- og oppkallingstilhøve tyder ellers på at hustru Birgitte avsto fra å ekte mannen sin ettermann, men heller tok han som svigerson. Herr Mikkel Christenson og torkelsdatra fikk i vissa eitt barn, Birgitte Mikkelsdatter, som kom i ekteskap med Hans Hanssen Bernhoft (trulig fødd 1595), fra 1639 sokneprest i Hitra. Herr Mikkel og torkelsdatra ser også ut til å ha hatt sonen Rasmus, gift med Lisbet Steinsdatter. Seinast i 1629 var Lisbet, då på Nordmøre, enke, og seinast i 1634 budde ho på Straume i Sykkylven.'8 Det kan hende at herr Mikkel hadde fleire barn enn dette med torkelsdatra. 79

view all

Rasmus Michelson Gjerde's Timeline

1585
1585
Hitra, Sør-Trøndelag, Norway
1615
1615
Age 30
Straume, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norge
1626
1626
Age 41
Sykkylven, Møre og Romsdal, Norge
1629
1629
Age 44
Straumgjerde, Sykkylven, Møre og Romsdal, Norway
1639
1639
Age 44
Sykkylven, Møre og Romsdal, Norge