Rein / Reinhold Vassikas-Heinlaid

Is your surname Vassikas-Heinlaid?

Research the Vassikas-Heinlaid family

Rein / Reinhold Vassikas-Heinlaid's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

 • Build your family tree online
 • Share photos and videos
 • Smart Matching™ technology
 • Free!

Share

Rein / Reinhold Vassikas-Heinlaid

Birthdate: (36)
Birthplace: Koikull, Karja, Saaremaa, Estonia
Death: July 30, 1943 (36)
Irkutski oblast, Juzlag (asumisel)
Immediate Family:

Son of Kaarel Heinlaid-Vassikas and Marie Heinlaid
Brother of August Heinlaid; Artur Heinlaid; Paul-Johannes Heinlaid and Aino Marie Heinlaid

Occupation: Journalist
Managed by: Private User
Last Updated:

About Rein / Reinhold Vassikas-Heinlaid

HEINLAID, Rein, Kaarel sünd. 1907 Saaremaa Pärsama v., arr. 22.07.41 Kuressaare, Tallinna 10, trib. 08.04.42 §58-13, 10 a.; Irkutski obl. Južlag, surn. 30.07.43.(pr.19192) http://www.memento.ee/memento_materjalid/memento_raamatud/memento_r_1.pdf

 

Rein Heinlaid sündis 1907. aasta 18. jaanuaril Saaremaal Ratla külas Metsa talus Kaarel Vassikase ja Marie Päeske pojana. Kaarel ja Marie laulatati 1902. aasta 2. märtsil Valjala kirikus. Elama asuti mehe koju Metsa tallu. Nende perre sündis viis last – neli poega ja üks tütar. Rein (sünnipärase nimega Reinhold) tuli siia ilma pere kolmanda lapsena. 1918. aastal suri pereisa Kaarel kopsutiisikusse (tookord oli see haigus ravimatu). Eluaastaid oli tal siis vaid 47. Ema Mari jäi viie lapse ja päris suure taluga üksinda. Seepärast tõttaski tema 71-aastane ema Ann tütrele appi ja võttis ühe poisi enda kasvatada. Selleks poisiks oli Reinhold. Nii kasvaski poiss üles oma ema kodutalus – naaberkülas Koksis asuvas Suurna talus. Ta õppis Kuressaares ühisgümnaasiumis, mille lõpetas 1925. aastal. Õpingute ajal oli koos sõpradega korteris ja kostil Tolli tänaval Prostangi perekonna juures. Pärast kooli töötas: Pärast kooli ajakirjanikuna Saaremaa esimese eestikeelse ajalehe Saarlane juures. Saarlase ajalugu on täis omanikevahetusi ja nimemuutusi. Kui leht kandis nime Saaremaa, oli Reinhold Heinlaid Otto Pukki, Vladimir Raudsepa jpt kõrval selle tegevtoimetaja.

Võttis osa ka Saaremaa Kirjastus-Ühistu tegevusest. 1928. aastal eestindas ta ameerika kirjaniku Richard Harding Davise romaani “Udus” (ingl k In the Fog). Kui ajaleht Saarlane 1929. aasta 1. mail tegevuse lõpetas, jätkas Heinlaid ajakirjanikuna ajalehes Meie Maa. 
 ajakirjanikuna Saaremaa esimese eestikeelse ajalehe Saarlane juures. Saarlase ajalugu on täis omanikevahetusi ja nimemuutusi. Kui leht kandis nime Saaremaa, oli Reinhold Heinlaid Otto Pukki, Vladimir Raudsepa jpt kõrval selle tegevtoimetaja.
 Võttis osa ka Saaremaa Kirjastus-Ühistu tegevusest. 1928. aastal eestindas ta ameerika kirjaniku Richard Harding Davise romaani “Udus” (ingl k In the Fog).
  Kui ajaleht Saarlane 1929. aasta 1. mail tegevuse lõpetas, jätkas Heinlaid ajakirjanikuna ajalehes Meie Maa. 
  Rein Heinlaid vangistati 1941. aasta suvel Kuressaares. Kõige selle hea ja positiivse eest, mida mees oli elu jooksul korda saatnud, tunnistas võõrvõim ta kurjategijaks.
  Okupatsioonivõim määras talle karistuseks 10 + 5 aastat. Koos teiste saatusekaaslastega sõidutati Heinlaid Leningradi. Sealt edasi veelgi kaugemale…
  Kuna aga kõik teepeale jäävad vangilaagrid olid pilgeni täis, läks sõit ikka edasi ja edasi… Lõpuks jõuti Baikali järve taha Irkutski oblastisse. Sinna tehtigi üks viimaseid laagreid – Južlag.

Tõlkes küll “Lõunalaager”, kuid priskeid lõunaid seal ei pakutud. Rein Heinlaid suri nälja ja ülejõukäiva orjatöö kätte.

  Orjaaeg kestis – hullemini kui kunagi varem, kõigest sellest tuli aga vaikida. Kes rääkida söandas, sattus sinna, kust vähesed tulid eluga tagasi.

Käis sõda ja seetõttu ei olnus 1942.–1943. aastal ka vabaduses viibijatel midagi süüa. Tuleb ehk meelde Leningradi blokaad. Inimestel ei lastud rahulikult põldu pidada, et seeläbi kõiki toiduga varustada…

 

Kasutatud kirjandus: koguteos “Saaremaa” materjalid ajalehtedest Saarlane, Saaremaa Teataja ja Meie Maa. KES-i 50. a juubelivälja-anne; 1886–1936. Koostanud A. Kallus, O. Liiv ja A. Velvelt. SÜG-i juubeliväljaanne. Muud arhiivimaterjalid.

http://www.saartehaal.ee/2008/08/09/kodumaale-ja-rahvale-puhendatud-elu/

Saaga Link

1894 - Personaalraamat - http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.3133.1.137:185

http://www.ra.ee/aadresslehed/index.php/sheet/view?id=239357&_xr=eNpLtDK0qs60MrBOtDKGMIqtDI2slIozUlNL9ItTE4uSM5SAYhZWSjmJxSV5ibmpUK5HamZeTmJmCohraKVUCKUNlaxrawF72Boh

view all

Rein / Reinhold Vassikas-Heinlaid's Timeline

1907
January 5, 1907
Koikull, Karja, Saaremaa, Estonia
1943
July 30, 1943
Age 36
Irkutski oblast, Juzlag
????