Reinhold Sabolotnõi

Is your surname Sabolotnõi?

Research the Sabolotnõi family

Reinhold Sabolotnõi's Geni Profile

Records for Reinhold Sabolotnõi

5 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Reinhold Sabolotnõi

Also Known As: "Sabalotni", "Sabolotni", "Sabalotny", "Reinhold Sabolotny (Sabolotnõi)", "Kartetsh"
Birthdate: (23)
Birthplace: Iisaku, Ida-Virumaa, Estonia
Death: July 1, 1919 (23)
Rodenpasti jaama juures (Riia all), Latvia (langes Vabadussõjas )
Place of Burial: Iisaku kalmistu
Immediate Family:

Son of Nikolai Ferdinand Sabalotny and Ello Sabolotny
Brother of Valide Laanemets; Julius Sabolotny; Leopold Sabolotny; Mathilde Kaarlõp; <private> Sinivee (Sabalotny) and 3 others

Occupation: sõjaväelane (leitnant)
Managed by: Tiia Välk
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Reinhold Sabolotnõi

Reinhold Sabolotny sündis 25.oktoobril 1895.a-l Iisakus. Oma hariduse sai ta Peterburgi Oldenburgi reaalgümnaasiumis ja seejärel astus polütehnikumi. Ohvitserikursuse omandas R.Sabolotny Konstantini suurtükiväekoolis 1915.a-l ja kinnistas õpitut I maailmasõja rinnetel. Sai haavata, põrutada ja kaks korda mürgitada. Leitnant Sabolotny jõudis kodumaale Saksa okupatsiooni ajal ja asus kohe ka tegevusse põrandaaluse Kaitseliidu organiseerijana. Vabadussõja eel astus ta teenistusse 1. ratsarühgemendi koosseisu, kuid erialalt oli ta suurtükiväeohvitser ja seetõttu läks ta 29.novembril 1918.a-l üle laiarööpmelisele soomusrongile nr.1, kus määrati patareiülemaks ja hiljem rongiülema abiks.

18.veebruaril 1919.a-l sai leitnant R.Sabolotny Irboska all raskelt haavata. Rivvi naases tagasi 14. märtsil juba soomusrongide suurtükiväe inspektorina ja sel kohal ta ka langes 01.juulil 1919 Landeswehri jälitamislahingutes Riia all. Tema surm oli suurtükiväelasele kohane – leitnant Sabolotny hukkus mürsuplahvatusest. Vaid 23 aastaselt langenud diviisi suurtükiväeinspektor maeti Iisaku kalmistule, kus tema haual on tagasihoidlik rist. Noor ohvitser sai sõjakaaslaste hulgas äärmiselt populaarseks ja pälvis hüüdnime “Kartetsh”. Vabadussõja ajalugu selgitab: “Selle (hüüdnime) oli ta saanud tänu oma harukordsele külmale verele ja osavusele suurtükitule juhtimisel. Tule juhtimise otstarbel läks leitnant Sabolotny alati isiklikult sinna, kus märk ja tulistamise tagajärjed olid kõige paremini vaadeldavad, seda ka siis,kui vaatlus oli seotud kõige suurema ohuga. Ühtki pauku ei lasknud R. Sabolotny täpse arvestuseta – kuhu mürsk oli määratud, sinna ta ka kukkus, külvates surma ja hirmu vaenlase ridades.”

Pärast tema langemist jäädvustati sangari nimi laiarööpmelisele soomusrongile nr.6 120 mm suurtükiplatvormile “Leitnant Sabolotny Kartesch” nimetuse andmisega. Postuumselt austati I liigi 3. järgu ja II liigi 3.järgu Vabadusristidega. Leitnant R.Sabolotny hauasammas on ka üks vähestest, mis jäi puutumata nõukogude korra ajal ja on originaalis säilinud siiani.

Arthur RUUSMAA, aluseks Hannes Walteri ja Tiina Tojaki raamat “Nad andsid kõik – Vabadussõjas langenud ohvitserid”.-Tallinn, 2000.a.

Reinhold Sabolotny VR I/3 ja VR II/3 (ukj.25. oktoober 1895 Iisaku vald Rakvere kreis Eestimaa kubermang Venemaa keisririik – 1. juuli 1919 Riia lähedal Lätimaal) oli Eesti sõjaväelane (leitnant).

Hariduse sai Peterburgi Oldenburgi reaalgümnaasiumis, mille järel astus polütehnikumi. Ohvitserikursuse läbis Konstantini suurtükiväekoolis 1915 aastal ning kinnistas õpitut I Maailmasõja rinnetel, kus sai haavata, põrutada ja kaks korda mürgitada.

Jõudnud Saksa okupatsiooni ajal tagasi kodumaale, asus ta tegevusse põrandaaluse Kaitseliidu organiseerijana.

Vabadussõja eel astus teenistusse 1. ratsarügemendi koosseisu, aga kuna ta oli erialalt suurtükiväeohvitser, siis läks ta 29. novembril 1918 aastal üle laiarööpmelisele soomusrongile nr.1, kus ta määrati patareiülemaks ning hiljem rongiülema abiks.

Noor ohvitser sai sõjakaaslaste hulgas äärmiselt populaarseks, pälvides hüüdnime "Kartetsh".

Vabadussõja ajalugu selgitab: "Selle (hüüdnime) oli ta saanud tänu oma harukordsele külmale verele ja osavusele suurtükitule juhtimisel. Tule juhtimise otstarbel läks leitnant Sabolotny alati isiklikult sinna, kus märk ja tulistamise tagajärjed olid kõige paremini vaadeldavad, seda ka siis,kui vaatlus oli seotud kõige suurema ohuga. Ühtki pauku ei lasknud R. Sabolotny täpse arvestuseta - kuhu mürsk oli määratud, sinna ta ka kukkus, külvates surma ja hirmu vaenlase ridades."

Sai 18. veebruaril 1919 aastal Irboska all raskelt haavata. Rivvi naases 14. märtsil juba soomusrongide suurtükiväe inspektorina.

Leitnant Sabolotny langes 1. juulil 1919 Riia all Landeswehri jälitamislahingus mürsuplahvatusest.

Hukkunud sangari nimi jäädvustati laiarööpmelise soomusrongi nr.6 120mm suurtükiplatvormile "Leitnant Sabolotny Kartesch" nimetuse andmisega.

Leitnant Sabolotny-t austati postuumselt I liigi 3. järgu ja II liigi 3. järgu Vabadusristidega.

Vaid 23 aastaselt langenud diviisi suurtükiväeinspektor on maetud Iisaku kalmistule.

view all

Reinhold Sabolotnõi's Timeline

1895
October 25, 1895
Ida-Virumaa, Estonia
1916
1916
Age 20
Petrograd
1919
July 1, 1919
Age 23
Latvia
July 7, 1919
Age 23
Iisaku kalmistu